Climatronic AfterMarket.

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Climatronic AfterMarket.

Post by iulian2007 »

ma bucur sa aud ca sunt si posesori fericiti si multumiti
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Climatronic AfterMarket.

Post by Razvan_G »

Acuma depinde si de simturi. Nu stiu cum ii la cei cu AC, dar ma indoiesc sa fie altfel! Climatronicul de pe cee'd este unul simplist, monoclima. Nu stiu de ce nu l-au facut dublu (?!), probabil costa prea mult. La mine, daca nu-l pun pe recirculare, si il las pe auto la 16 grade tot mi-e cald in masina. Dar aceesi chestie e si la Renault Laguna. Deci nu pierde freon. La rudimentarul Logan insa, AC-ul raceste ca la Polul Nord. In fine, simturile cred ca difera. Altii transpira mai puternic :mrgreen:. Intr-adevar la drum lung reuseste cat de cat sa mentina temperatura constanta, fara sa piscalesc ca vreau jet de aer rece mai tare sau mai incet.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Climatronic AfterMarket.

Post by bubumisu »

pai si atunci dealer-ii astia de ce se lauda ca e dublu climatronic?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

alex_cez
Posts: 146
Joined: 02 Feb 2010, 19:51
Auto:
Location: Constanta

Re: Climatronic AfterMarket.

Post by alex_cez »

pentru cei care vor sa schimbe clima manuala cu cea automata pe langa schimbarea fasciei centrale trebuie facute urmatoarele:
- in primul rand aveti nevoie de aeroterma IHKA de pe o masina cu climatronic, nu conteaza daca-i diesel sau benzina, volan stanga sau dreapta
- aveti nevoie de solar senzor (cel din fata bordului de catre parbriz)
-senzor AUC (Automatic Umluft Control)
-de pe masina de pe care luati aeroterma va trebui sa luati si niste fire din instalatia electrica, mai exact cei doi pini care merg la senzorul solar si 4 pini care merg la senzorul AUC
- luati-va toate suruburile si clemele de pe masina care dezmembrati, e posibil sa pierdeti/rupeti din ele si atunci aveti de rezerva

cam astea ar fi in mare , plus plasticele care mai trebuiesc demontate ulterior sunt sigur ca sunt mult mai multe etape dar asa informativ cam astea ar fi cerintele pt a inlocui a/c manual cu cel automat

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Climatronic AfterMarket.

Post by fsgmarius »

Dublu climatronic e la facelift.
La cee'd-ul vechi, cel putin la asta de 1.4, tevile de AC intra in habitaclu exact prin dreptul evacuarii de la motor... Si acolo e o temp foarte mare, care mai incalzeste tevile de AC. Din cauza asta nu e aerul foarte rece.. Au gandit cam aiurea aici...treci o teava rece de ac printr-o zona in care temperaturile sar de 100 grade. Eu vreau sa ii pun un ecran termic, o tabla ceva, dar intai sa vad cum e la varianta diesel, sa imi fac o idee dc e la fel sau e vreun ecran deja pus.
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

alex_cez
Posts: 146
Joined: 02 Feb 2010, 19:51
Auto:
Location: Constanta

Re: Climatronic AfterMarket.

Post by alex_cez »

la ceedu fara facelift nu e dublu climatronic deoarece nu are 2 comutatoare de reglare a temperaturii deci e pur si simplu climatronic daca era dublu era ca la golf 5 spre exemplu unde ai 2 comutatoare pt reglarea temperaturii

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Climatronic AfterMarket.

Post by bubumisu »

alex_cez
Unde o fi al doilea comutator la ceed-ul face lift, nu-mi dau seama, dupa cum am vazut pozele cu consola centrala, pare un pic reorganizat dar nu vad nici un comutator in plus. Pui o poza pentru mine, chiar daca o sa ma zgarii oleaca? :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

alex_cez
Posts: 146
Joined: 02 Feb 2010, 19:51
Auto:
Location: Constanta

Re: Climatronic AfterMarket.

Post by alex_cez »

bubumisu daca te uiti o s vezi 2 comutatoare de temperatura si buton de dual
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Climatronic AfterMarket.

Post by bubumisu »

Deci sa inteleg ca e pe acelasi comutator cu A/C -ul
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”