Huse pentru scaune KIA cee'd

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
McLovin
Posts: 49
Joined: 03 Jun 2009, 15:46
Auto:

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by McLovin »

am comandat de pe huse.ro dar am bifat fara airbag in scaune si acum citesc aici de airbagurile laterale...pai astea nu sunt pe lateralul masinii?? ies cumva din scaun?? va rog daca puteti sa imi raspundeti ca sa modific comanda in caz ca am 'pleznit-o'.
Kia Cee'd 1.4 best

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by scdvv »

Exista si airbag integrat in scaun, vezi ca ai o eticheta cusuta pe marginea lui (scaunului).
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

McLovin
Posts: 49
Joined: 03 Jun 2009, 15:46
Auto:

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by McLovin »

scdvv wrote:Exista si airbag integrat in scaun, vezi ca ai o eticheta cusuta pe marginea lui (scaunului).
pfu, ce chestie...mersi mult...totusi, cate airbaguri sunt? de fapt sunt 6, dar eu credeam ca sunt pe interiorul caroseriei unde scrie airbag2 spate 2 la mijloc plus cele doua din fata. interesant. mersi inca o data.
Kia Cee'd 1.4 best

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by scdvv »

Pai... sa le numaram:
-- unul in fata in volan, langa claxon
-- unul tot in fata, in bord, ptr pasager, daca te uiti mai atent o sa vezi plasticul mai subtiat pe locul (contur) programat sa se rupa
-- cate unul in fiecare scaun (sofer si pasager) deci 4 pana acum, plus:
-- inca 2 in caroserie

Le-am spus din memorie sper sa nu fi gresit, nu m-a interesat niciodata subiectul prea amanuntit. Posibil sa fie trecute exact in cartea tehnica totusi.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by bubumisu »

scdvv
Mai numara odata pe alea tip cortine (adica din caroserie) ca sa vezi la numaratoarea urmatoare ca ies de toate vreo 10 (volan, pasager fata, scaune fata pe lateral exterior, cate trei pe marginea superioara - cum ziceti voi caroserie-la nivelul stalpilor, atat pe stanga cat si pe dreapta 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by bumblebee »

Sunt 6.
-2 frontale in bord (dreapta - stanga)
-1 toracic in scaunul stanga fata si 1 in dreapta fata
-2 cortine mari
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by bubumisu »

bumblebee wrote:Sunt 6.
-2 frontale in bord (dreapta - stanga)
-1 toracic in scaunul stanga fata si 1 in dreapta fata
-2 cortine mari
Eu zic sa mai numeri si tu odata :wink:
-2 frontale (sofer + pasager)
-2 laterale (care le zici tu toracic, ies din scaune)
-3 tip cortina x 2 ca sunt 2 parti laterale dreapta si stanga daca ne gandim logic (inteleg de ce te exprimi tu "2 cortine mari", dar daca te uti cu atentie sunt cate 3 puncte -identificate airbag- pe fiecare stalp - fata, mijloc, spate- atat pe dreapta cat si pe stanga, chiar daca intr-un final se face o "cortina mare" in cazul in care te buseste ceva din lateral :lol: )
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by bumblebee »

E o singura cortina fixata in 3 puncte, deci am numarat corect.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by bubumisu »

bumblebee wrote:E o singura cortina fixata in 3 puncte, deci am numarat corect.
Pai si atunci de ce scrie pe fiecare din cele 3 puncte SRS Airbag? :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by Ogy »

Probabil ca sa o iei ca pe un avertisment in caz de impact sau daca te apuci sa demontezi pe acolo. :)

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by bubumisu »

Hai ca ne-am cam indepartat de subiectu topicului.

Ca idee, cand am luat masina, dealer-ul ma tot "indemna" sa-i fac vanzare la huse. M-am abtinut, avand in vedere ca erau de "firma", adica scumpe, si fara taietura pentru airbag-uri laterale.

Au mai evoluat intre timp lucrurile la husele lor originale, sau tot asa le au la vanzare?


Ca pana la urma o sa pun si eu, au intrat destui in masina si cativa au lasat chiar si urme(probabil nu si-au taiat unghiile la timp si mi-au zgariat tapiteria scaunelor din fata-ma refer la partea din spate a spatarului, plus "picioare" pe partea de jos a spatarelor la aceleasi scaune, partea din spate bineinteles.
Deocamdata am scapat ieftin zic eu, se putea si mai rau, nu a "reusit" nimeni performanta sa imi pateze tapiteria scaunelor (e un gri pe care se cam pune prafu, dar aspir la timp)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by scdvv »

Eu mi-am luat din Carrefour, Umbrella, cred ca pe la 60-100 de roni nu mai stiu exact anul trecut in toamna, f multumit de ele, au si gaura ptr airbag lateral (de fapt materialul nu este cusut acolo ci petrecut sub margini), se potriveste si culoarea cu masina (e un visiniu inchis pe mijloc si lateralele negre) si are si fermoar ptr rabatare fractionata bancheta desi nu l-am folosit pana acum (la cat e de mare portbagajul...). Singurul loc unde nu s-au potrivit au fost tetierele spate care-s prea mici. Materialul nu este plastic cum mai sunt unele f. ieftine. Toti cunoscutii au crezut ca asa a venit masina din fabricatie :)
Ptr sotie care este mai mica de inaltime am gasit in JYSK si pernita exact aceeasi culoare visiniu-rosu pe la 14 lei si pare si acelasi material care aluneca f greu (oricum pe laterale are mustati sa o poti si lega de scaun daca vrei) -- de, Bestu' nu are reglare pe inaltime la scaune... (sau nu avea, acum cu FL inteleg ca au pus).
Husele le-am luat nu neaparat pentru protectia scaunelor ci mai degraba ptr efectul vizual (cand am timp pun si niste poze) intregeste pozitiv intregul aspect al masinii. Nu stiu daca merita banii cele originale, dar astea universale da, daca te gandesti ca un spalat mai profi de tapiterie poate sa te duca poate peste pretul lor....
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by bubumisu »

scdvv, in afara de faptul ca sunt originale ceed si se potrivesc complet, n-as lua huse de la ei decat daca mi-as permite si nu in ultimul rand daca ar oferi o protectie reala, nu neaparat impermeabilitate 100 %, dar macar cat de cat sa nu pateze daca se scapa ceva lichide. Si in acelas timp sa aiba rolul de bariera protectie in primul rand pentru praf, mizerii, etc

Deci cine are huse ceed originale, e multumit de ele? Isi merita banii, in afara de faptul ca se potrivesc perfect?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by Nesta3 »

exista huse originale? :shock: :? #-o
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Huse pentru scaune KIA cee'd

Post by Ogy »

Exista, dar de ce sa nu te bucuri de cele cu care a venit masina echipata?
Am testat o gramada de materiale, fiind mai cu sunci simt imediat calitatea prin transpiratie.
Pe tapiteria masinii "stau" altfel. Cat poti sa dai la o curatare o data la 2 ani?

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”