Vopsire etriere

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Vopsire etriere

Post by djniki4 »

Salutare baieti! M-ar interesa sa vopsesc etrierele ca s-a dus stratul acela de vopsea din fabrica iar acum arata ca naiba. Din cate am citit eu pe net n-ar fi nevoie sa demontez etrierele, trebuie doar imbracate discul si celelalte componente in ziar si scoth de hartie. Mi-e frica totusi sa nu afecteze vreun senzor de la ABS sau... sa comenteze cei de la service ?! A mai facut cineva operasiune asta? M_ar interesa cateva amanunte, va multumesc

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scubli »

@djniki4: Eu am pus intrebari la 2 dealeri KIA despre acest lucru si mi-au spus ca e ok, nu se va intampla nimic daca le vopsesc. Cand se va mai incalzii putin vremea le voi si vopsi.
Uite aici ai si un mic ajutor:
http://www.sorentosite.com/diy/caliperpainting.htm

Cand le voi vopsi pe ale mele voi face un tutorial frumos :)

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsire etriere

Post by djniki4 »

@scubli


Inca odata prompt,la obiect si in aceelasi timp eficient ;)). Mersi omule. Pe mess dc nu intri online?

bogdan_o
Posts: 41
Joined: 12 Jan 2009, 17:27
Auto:

Re: Vopsire etriere

Post by bogdan_o »

Etrierul oricum nu are rost sa-l scoti de tot de pe masina, dar totusi nu cred ca vei face mare branza cu etrierul montat in pozitie de lucru. Cel mai bine e sa il scoti de pe disc (ca atunci cand schimbi placutele) dar sa lasi furtunul conectat.

Asa il poti vopsi pe toate partile mai usor. Stiu cativa colegi care si-au vopsit etrierele fara sa le dea jos de pe disc. Le-au vopsit cu pensula. Dar vopseaua n-a tinut prea mult pentru ca nu au putut sa curete bine etrierele si vopseaua n-a facut priza cum trebuie. Dupa nici 2-3 luni de mers se vedeau ca naiba.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scubli »

@djniki4: Oricand cu placere, sper ca te va ajuta informatia.

Pe mess. nu intru online din diferite motive, prefer invisible.

@bogdan_o: Daca ridici masina pe un cric ceva mai sus e mult mai bine, daca se poate si vira roata e chiar perfect. Asa vei putea ajunge sa cureti/degresezi si sa vopsesti etrierul complet. De exemplu folosind un elevator de vulcanizare.
Probabil cunostintei tale i s-a intamplat asa din cauza ca nu a vopsit numai fatada etrierului, nu si partea din spate.

Numai bine.

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by mykep »

si eu tind sa cred ca tot solutia cu sprayul duplicolor cu depresurizatul acestuia si vopsitul cu pensula e cea mai buna alegere, pentru cine nu doreste sa plateasca foarte mult pentru a vopsi etrierele.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scubli »

@mykep: Si mie mi se pare ok si buna la pret aceasta idee. Dar cu depresurizatul ai cumva o idee mai buna decat "golirea" lui intr-un bidonas ? Cu capacelul de la spray dat jos, logic. Lucru ce ar dura ceva timp...

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by mykep »

nu stiu ce sa zic, cu depresurizatul e cam tricky, poate ne da @bodo o idee mai buna?
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scraachmyback »

asa colegi super info :P....eu cu djniki4 o sa le vopsim cand da caldurica :D...
inca nu m-am hotarat daca sa le fac albe ...nushtiu cam ce culoare ar iesii in evidenta.. masina e in semnatura...da-ti si voi o idee :D

CHeers!!!

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scubli »

@scraachmyback: Tot timpul mi-au placut etrierele negre, un negru lucios. Dar pe a mea nu ar da bine negru, pe cand la albul tau ar contrasta perfect :D

@bodo: Dupa cum a spus si @mykep, ai cumva o idee mai buna de a drepresuriza tubul de spray ?:)

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by mykep »

si eu am aceeasi problema, ce culoare sa le fac :lol:

Roby la tine ar da bine pe rosu, apoi niste jante negre :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scubli »

Ohhh, @scraachmyback: daca cumva ai de gand sa-ti achizitionezi pe viitor ceva jante negre cred ca ar arata superb alb.
Idei sunt cu gramada, PhotoShop-ul te va ajuta sa-ti faci o parere :p

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by mykep »

@scubli, da si mie o idee la abyss blue al meu, cu jnte negre in viitor ?
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by ida01ro »

ca si "rule of thumb" , vopsirea ar trebui sa sa faca atunci cand temperatura mediului ambiant este mai mare de 15 grade! sigur, pot exista si vopsele speciale, doar ca atunci trebuie sa aveti specificatiile tehnice detaliate ale acestora.

in ce priveste depresurizarea, o sugestie: trebuie vazut in ce conditii trebuie folosit spray-ul, adica unele sunt proiectate sa functioneze numai cu capul in jos, altele invers (depinde daca in interiorul acestuia este tubul acela de sifonare sau nu !) in concluzie, gasiti pozitia in care atunci cand apasati pe buton pe orificiu nu iese decat gaz...odata gasita, depresurizarea este floare la ureche.. :wink:

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsire etriere

Post by djniki4 »

@bodo , modelul de janta cum ai la avatar le am eu :X .

Eu la fel ma gandesc, sa cumpar un spray DulpiColor, sa il pulverizez inr-un borcan si sa aplic cu pensula. O sa ma apuc cu Roby si Alpinad cand o sa se faca frumos afara. Eu de preferat vreau sa le fac gri metalizat, cum e si masina, sau poate rosu, dar ma gandesc ca rosul acela ar iesi prea mult in evidenta...

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”