Vopsire etriere

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scraachmyback »

hai sa ne strangem mai multi din buc sa le vopsim ...mai suntem e kre vrem...eu cu djniki4 si alpinad ...dar sa vina caldura si vbim atunci poate ne intalnim :D
CHeers!!!

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Vopsire etriere

Post by Joco »

:) fara sa va stric placerea de a avea un etrier mai galben sau mai rosu decat altii, trebuie sa stiti ca:

teorie plictisitoare: incalzirea etrierului se produce in special la coborari, unde de regula viteza este relativ mica si efectul de centrifugare al discului este practic ineficient, ventilarea etrierului prin turbionarea aerului de la janta la fel de mica. Punctul de fierbere al lichidului DOT 4 este de 260-280 grade celsius, dupa care incepe sa fiarba si devine comprimabil --->>>si nu avem frane!

frane Bune :)
Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Boby

Re: Vopsire etriere

Post by Boby »

Joco, asta e numai pura teorie. In practica, dupa cum s-a afirmat mai sus, faptul ca jantele de aliaj sunt deschise in comparatie cu cele de otel faciliteaza patrunderea aerului care raceste. Si eu sunt de parere ca ar trebui vopsite. Cum se incalzeste am sa fac teste pentru masurarea distantei de franare inainte de vopsire si dupa. Cea mai buna panta la Iasi si suficient de lunga este coborarea de la Motel Bucium, ca tot cunosti Iasul.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Vopsire etriere

Post by Joco »

Da.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsire etriere

Post by djniki4 »

hehe uite si primul fratior pt masina mea, dar e mai negru, mai tigan, ca doar sta la mare :)) glumeam, felicitari man, sa le folosesti sanatos, vezi ca ti-am dat PM

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by crispisu »

@bodo: te rog frumos sa micsorezi un pic pozele.
merci

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Vopsire etriere

Post by Nesta3 »

pana va hotarati voi, fac eu pasul si le vopsesc singurel.....scule:vopsea spray, degresant spray, perie de sarma si carpa...aaaa si multa rabdare k treaba se rezolva cam in 4 ore...va prezint creatia mea:D..http://img218.imageshack.us/gal.php?g=090423192148.jpg
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by neagu_bwf »

djniki4 wrote:Salutare baieti! M-ar interesa sa vopsesc etrierele ca s-a dus stratul acela de vopsea din fabrica iar acum arata ca naiba. Din cate am citit eu pe net n-ar fi nevoie sa demontez etrierele, trebuie doar imbracate discul si celelalte componente in ziar si scoth de hartie. Mi-e frica totusi sa nu afecteze vreun senzor de la ABS sau... sa comenteze cei de la service ?! A mai facut cineva operasiune asta? M_ar interesa cateva amanunte, va multumesc

eu mi le-am vopsit in fata blocului :D ... iti trebuie o perie de sarma, o sticla de diluant si un spray :D
dupa 15000km arata la fel !!! :D la garantie nu a fost nici un fel de problema !!!
m-au intrebat de ce le-am vopsit ... si am zis ca "estetic" ... atata tot

ideea e sa cureti bine cu peria de sarma apoi cu o perie moale sa dai cu diluant pe etrier dupa care lasi sa se usuce aplici un stat de vopsea ... .astepto 10 min 15 apoi inca un sstrat de vopsea si gata. nu iti face probleme la voseaua ramasa pe discuri !!!! la o tura de oras dispare toata ... dak vrei mai multe detaliii ... te ajut
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Vopsire etriere

Post by bodo »

deja ajung la a 3-a vopsire a etrierilor (pregatirea pt sezonul cald :wink: ) si ma gandeam sa folosesc vopsea metalizata de la duplicolor. A mai incercat cineva sa vopseasca etrierele cu vopsea metalizata? si dc da, ati dat cu grund inainte sau face priza si fara? ca sa stiu dc mai aloc 20 de ron si pt grund cand ma duc la cumparaturi?
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Vopsire etriere

Post by bogdan.citescu »

Bodo, nu e mai buna vopseaua pentru etriere Foliatec? Ma mandesc ca decat sa vopsesti in fiecare am cu vopsea normala, mai bine iei una speciala.

P.S. E cineva din Bucuresti care vrea sa isi vopseaca etrierii? Intreb daca e cineva interesat, sa cumparam impreuna un kit foliatec care e de ajuns pentru 2 masini si sa le vopsim intr-o zi in parcare.
Eu as vrea rosu, am masina neagra si asa cred ca ar fi cel mai elegant.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by dbajan123 »

bogdan.citescu wrote:Bodo, nu e mai buna vopseaua pentru etriere Foliatec? Ma mandesc ca decat sa vopsesti in fiecare am cu vopsea normala, mai bine iei una speciala.

P.S. E cineva din Bucuresti care vrea sa isi vopseaca etrierii? Intreb daca e cineva interesat, sa cumparam impreuna un kit foliatec care e de ajuns pentru 2 masini si sa le vopsim intr-o zi in parcare.
Eu as vrea rosu, am masina neagra si asa cred ca ar fi cel mai elegant.
eu m-as baga dar nu cred ca ne ajunge un tub la amandoi.
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Vopsire etriere

Post by Nesta3 »

E foarte buna si cea de la Duplicolor...la o aplicare corecta (curatare etrier, degresare ,dupa care un prim strat iar al doilea la un interval de 20 minute sau chiar mai mult) rezista pana si la 2 ani( cazul meu)...recunosc ca akum trebuie revopsiti...Despre cea Foliatec inca nu am auzit nici o parere pana akum...daca o sa am destul "cascaval", o sa cumpar si un kit Foliatec sa vedem ce si cum....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by dbajan123 »

hai sa facem o sesiune de vopsire etriere ...bagam 2 tuburi de foliatec la 3 kia ... si o bere.
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Vopsire etriere

Post by Nesta3 »

Sa se incalzeasca bine afara, si le vopsim...adik temperaturi de peste 20C si fara vant...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Vopsire etriere

Post by bodo »

din cate stiu un kit de la foliatec este destul de scump si nu cred ca renteaza pt 6-7 luni cat se vad etrierii vara. iar din cauza drumurilor noastre minunate vopseaua se ciobeste si atunci trebuie retusati periodic (cei cu jante aliaj si etrierii deja vopsiti stiu despre ce vorbesc) asta dc nu va place sa mergeti cu ei in picatele.
Asa ca dc va bagati mai multi la un singur kit aveti in vedere sa va ramana si pt retusuri.
Nu vreau sa va descurajez dar parerea mea e ca nu se merita sa dai de 5 ori mai mult pe un produs doar sa te tina de 2 ori mai mult.
asadar revin la intrebarea de mai sus: a vopsit cineva etrierii cu vopsea metalizata?

p.s.: daca nu o polishez si nu ii vopsec etrierii in fiecare an, inainte sa o incalt de vara, nu simt ca vine vara :D
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”