Bandouri laterale si de colt

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@MihaiM - locasul este acelasi unde intra si geamul (geamul va freca pe plastic)
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

M-am uitat in topicul lui sorinh si intr-adevar asa este cu zici si tu. Totusi, geamul izbeste in deflector si o ia inapoi. Sa mai vad maine poate ma ajuta clemele alea cu ceva.

Bog1_7
Posts: 142
Joined: 03 Mar 2008, 17:16
Auto: Kia Cee'd 1.4 2008
Location: Iasi

Post by Bog1_7 »

Salutare! Abia mi-am facut si eu cont pentru ca inca nu am primit masina dar citesc frumul de vreo 4 luni. Vreau sa rog si eu pe cei care si-au luat bandouri laterale si le-au montat sa posteze fotografii pentru ca mi se par foarte utile. La Opelul Astra pe care il am acu le-am vazut utilitatea din plin(e in doua portiere si sunt foarte mari, iar in spatii inguste tot timpul le lovesc).Astept cu nerabdare masina si sper sa o vand pe actuala mai repede.
Cee'd 1.4 White + esp,jante16(tip A),scaune incalzite+reglaj lombar si inaltime, proiectoare, cheie pliabila, tetiere active, volan piele, suport ochelari

Galerie foto http://profile.imageshack.us/user/bog17/
Jurnal de bord viewtopic.php?t=1847

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

MihaiM wrote:M-am uitat in topicul lui sorinh si intr-adevar asa este cu zici si tu. Totusi, geamul izbeste in deflector si o ia inapoi. Sa mai vad maine poate ma ajuta clemele alea cu ceva.
dacanu dai pe urcare automata a geamurilor, nu o iau inapoi: nu trage comutatorul pt geamuri pana la capat, tine-l la prima poziie.
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Alta belea acum. Deflectorul apasa putin pe cheder si mi-e ca prin golul creat (desi mic - cat sa bagi un varf de pix) apa si praful se scurg in usa. La voi cum sta chederul?

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

nu intra nimic pe acolo. eu circul de anul trecut cu paravanturile si nu este nimic deranjant (din punctul asta de vedere)
ce deranjeaza este zgomotul dupa 80-90 km/h, la 160km/h este cel mai zgomotos lucru, nu mai auzi motor, roti, nimic altceva.
de asemenea, daca deschizi geamul doar un pic (in dreptul paravantului) si dai muzica tare, geamul va vibra pe clema de metal, si va zbarnai.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Asa e @sorinh am obs si eu intocmai aceleasi simptome la vitezele spuse de tine.
Cat priveste scursul apei in usa, poate nu-ti dai seama, dar cine stie ce-o fi inauntru. Mi-e sa nu ne trezim cu rugina ca iese prin usa. :)

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

MihaiM wrote:Asa e @sorinh am obs si eu intocmai aceleasi simptome la vitezele spuse de tine.
Cat priveste scursul apei in usa, poate nu-ti dai seama, dar cine stie ce-o fi inauntru. Mi-e sa nu ne trezim cu rugina ca iese prin usa. :)
in partea de jos a usii sunt niste scurgeri pe unde mai iese ceara din usi la caldura sau dupa o spalare. nu va balti apa portiere. iar referitor la praf, sigur intra mai mult daca umbli cu geamul lasat jos la maxim, fara deflectoare.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

1- apa si praf xcum intra pe langa chederul geamului (mai mult sau mai putin) la toate masinile. Asa cum zice si sorinh, apa este drenata prin gaurile (3 buc parca) de la baza usii. Este indicat ca periodic, sa fie verificate / curatate putand fi astupate cu noroi,etc.... Cand geamul lateral este stropit, metoda standard de a-l sterge este sa faci o cursa completa sus-jos. Am constatat astfel ca nu preseaza tocmai bine chederul pe geam, adica geamul nu se sterge..in special in zona in care privesc oglinda retrovizoare :(

2- tocmai ma batea gandul sa comand si eu paravanturi! sa inteleg ca apare zgomot aerodinamic odata cu cresterea viteze ??
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Buna asa, m-am mai linistit.
Si da, apare un zgomot insa tot n-as renunta la paravanturi. :D

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

MihaiM wrote:Si da, apare un zgomot insa tot n-as renunta la paravanturi. :D
Mihai, adevarul este ca as vrea sa aud cum se ...aude ! :D

PS: nu tin mortis sa pun paravanturi...dar mi se pare(a) solutia ideala pt fumatori ! ...eu am mai avut aventuri cu barele de portbagaj de pe masina, asta apropos de sunete hai sa zicem. eufemistic ...ciudate !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alaexus »

Vad ca topicul este despre bandouri laterale dar discutia a degenerat la paravanturi asa ca ma bag si eu. Si cu unele si cu altele. Ma abtin de la comentarii, va zic doar atat: bandouri + paravanturi originale (alea din catalog) = 605lei (161E fara TVA). Montate in juma de ora conta costului de 32 lei la MIT Baneasa. Atat paravanturile cat si bandourile sunt lipite cu banda dublu adeziva. Estetic, paravanturile nu arata prea bine lipite asa daca te uiti de foarte aproape dar sper sa-si faca treaba. Puteti vedea poze in album.
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Fiind topic despre BANDOURI am sa intreb ceva legat de asta.
Urmeaza sa vopsesc ceva la masina si ma gandeam cu ocazia asta sa cumpar bandourile si sa le vopsesc in culoare masinii. Ar fi doua variante, sa le vopseasca cei de la service sau sa cumpar de la ei vopseaua si sa le vopsesc eu, dar nu am idee cum se face.
Voi ce spuneti?

Inca nu am discutat la service deci nu stiu daca sunt viabile cele doua variante si ce costuri presupune (doar bandourile stiu cat costa).

Merci.
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alaexus »

Ai grija cand comanzi bandourile sa specifici ca o sa le vrei vopsite (difera codul fata de cele negre standard). De vopsit ti-as sugera sa le vopsesti la ei (ceea ce o sa dureze ceva la cat de aglomerati am vazut ca sunt) ca sa iasa treaba k lumea.
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Bandourile nu le iau de la Kia, ci de aici de pe forum, de la bursa.
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”