Cadenta clipire semnalizare cu bec LED

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Cadenta clipire semnalizare cu bec LED

Post by bogdansrb »

Salutare, m-am apucat sa fac un upgrade la becurile originale cu unele LED, iar pe semnalizare clipeste mai des cu ele. Din ce am citit s-ar putea schimba releul de semnalizare cu unul compatibil, dar eu nu l-am gasit. Banuiesc ca e controlata electronic. Exista vreo alta modalitate de a rezolva asta in afara de a folosi rezistente de sarcina?
Masina este un proceed JD.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cadenta clipire semnalizare cu bec LED

Post by BAU »

Frecventa de clipire a semnalizatorului este in functie de rezistenta de sarcina ( rezistenta becurilor ). De aceea cand frecventa creste esti avertizat ca a scazut rezistenta , deci trebuie sa verifici becurile pentru ca sigur ai un bec ars . Nu am auzit ca ar exista relee compatibile , probabil sa fie , dar crezi ca merita sa pierzi timp cautand asa ceva , sa dai bani si pe releu cand poti rezolva mai simplu si mai repede cu o rezistenta suplimentara ??

Asta ca vrei tu LED-uri pe semnalizare, . Poate era mai spectaculos daca treceai pe LED-uri pe luminile de drum , daca nu cumva ai trecut deja .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Re: Cadenta clipire semnalizare cu bec LED

Post by bogdansrb »

Rezistenta suplimentara inseamna un pic mai mult de munca, trebuie sa ii gasesc un loc, sa o conectez cumva...
Pe luminile de drum am trecut deja la LED, iar DRL sunt pe LED din fabrica.

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”