Îndepărtare urme insecte

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Îndepărtare urme insecte

Post by zaboss »

Ce soluție pentru îndepărtarea urmelor de insecte folosiți? Ca anul acesta nu îmi aduc aminte să mai fi fost. Deși am insistat cu spumă și cu apă, apoi am frecat, au mai rămas urme pe faruri, pe capotă și pe bară, posibil și pe oglinzi.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Îndepărtare urme insecte

Post by quelloo »

la mine a iesit de fiecare data la omv cu prespalare si solutie de insecte inainte de perii
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Îndepărtare urme insecte

Post by akeem »

Eu am o zeama de la Sonax. Am folosit-o de vreo 2 ori si pare ca ar fi buna. Trebuie sa o lasi 4-5 min apoi clatit cum trebuie.
Sapt trecuta cand am spalat masina am lasat-o doar un minut si nu s-au dizolvat complet, dar s-a luat cu spuma si clatire.
Nu raman deloc urme de insecte, eventual una-doua mai vechi dar ies la sters cu laveta.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Îndepărtare urme insecte

Post by zaboss »

Am luat de pe emag o soluție Ma-Fra, care e foarte OK și le-a eliminat (am testat-o în parcare de curiozitate) chiar și fără să o spăl după, doar frecat un pic cu buretele și soluție. Am văzut că și Skoda are ceva sub marcă proprie, dar mi-e peste mână să ajung acolo. O să iau de test acum când mă duc la schimbarea unui senzor.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”