Huse

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
digital8
Bus Driver
Posts: 38
Joined: 08 Mar 2008, 14:09
Auto:
Location: Bucuresti

Post by digital8 »

O.K.Sa ne spui ce ti-au spus si tie,te rog!
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base+optionale, Piston Grey
B-30-RED

ASCENT
Posts: 29
Joined: 04 Nov 2008, 23:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Huse

Post by ASCENT »

Salutare!
Mi-am achizitionat si eu de curand un set de huse de pe http://www.huse.ro si pot spune ca sunt multumit de alegere.
Materialul folosit e un fel de plus, iar scopul meu a fost sa fie cat mai discrete si de bun gust (sa nu se abata f mult de la modelul tapiteriei). Masina e un CEE'D HB Cassa White, asa ca am ales contrastul, dar pe mijloc o culoare mai cuminte.
si iata ce a iesit (scuzati calitatea nu tocmai ridicata a pozelor)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

am mici dubii legate de modul de fixare a husei pe manetele de rabatare ale spatarului banchetei. Am vb cu o persoana de la LCA si mi-a promis ca ma anunta luni daca e chiar o schimbare de model..sau daca sunt nevoit sa bag putin cuterul in ele.
KIA Cee'd 1.4 GSL Best Cassa White
----------------------------------------
B 95 GKA
-----------

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Huse

Post by MosNicolae »

Salut, Ascent ! Spune-mi, te rog, cum se comporta husele dupa ce le-ai folosit. Ca intotdeauna se fac poze cu ele noi dar apoi nu stim cum se comporta in timp. Eu am avut huse doar la dacie si erau naspa: se strangeau, se sifonau... trebuia sa le aranjez tot timpul. Spune-mi daca pe bancheta din spate este husa fractionata (fara fermoar) si pretul la care ai ajuns. Multumesc.
membru al clubului SpiteColorate.ro

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Huse

Post by patton »

Am si eu huse de la huse.ro. Nu le am de mult timp, doar din decembrie, dar pana acum se comporta bine, nu s-au sifonat. Daca le strangi bine (sistemul de prindere este destul de bine gandit) nu mai trebuie rearanjate. Pt bancheta din spate sunt fractionate si pt spatar si pt sezut.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Huse

Post by MosNicolae »

Fractionate, inseamna ca sunt independente, da ? si la spatar si la sezut ? Cum arata in zona airbag-urilor laterale ? Pe tetiere se aranjeaza bine ? Esti multumit de material ? Ai idee daca vara transpira ? La ce pret ai ajuns ? Daca ai poze in calculator... sau sunt deja postate, da-mi un link, te rog. Multumesc.
membru al clubului SpiteColorate.ro

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Huse

Post by MosNicolae »

Am cumparat huse de la huse.ro. Prima senzatie a fost ok. Materialul izolator (burete 3mm) da o senzatie placuta dimineata. Inainte simteam scaunul rece si cam tremuram.
Nu sunt foarte incantat 100% de aranjarea pe scaune (mi-ar fi placut sa stea mai stranse, mai ales la spatar fata), dar arata mai bine decat ma asteptam. Voi urmari "evolutia" lor in timp. Nu stiu ce se va intampla cu materialul cand il voi spala. Sper sa nu se sifoneze iremediabil. (nu am curajul sa pun fierul pe ele).

Prima mea intrebare este daca vor "transpira" vara. In principiu, n-ar trebui, mai ales ca pe mijloc am ales material "sport" (plasa).

O mica indoiala am la airbaguri. Am senzatia ca taietura in huse ar fi trebuit sa se ridice mai mult, spre tetiera. Poate o sa ma lamuresc pe 21 la Brasov.

Pretul a fost de 220 lei. (sau parca 230 cu buzunare)... pe acolo...
membru al clubului SpiteColorate.ro

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Huse

Post by scubli »

@MosNicolae: In primul rand sa pui te rog niste poze cand ai ocazia, sunt curios cum arata husele.
In al doilea rand, cand vine vorba de cusatura slabita pt. airbag trebuie sa fii foarte atent. Nu prea e loc de "lasa ca bine o fi" cand vine vorba de siguranta.

Sa le folosesti sanatos.
Numai bine.

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Huse

Post by pis2008 »

Doamne fereste, sa nu fie nevoie, dar punand raul inainte in caz de accident stati linisiti chiar daca nu este suficient decupata husa airbag-ul isi face singur loc.
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

salmonelu
Posts: 64
Joined: 28 May 2007, 23:56
Auto:

Re: Huse

Post by salmonelu »

Salut tuturor.
Astazi am luat si eu huse pentru ceed. Le recomand tuturor. Am 40.000 km cu masina si scaunele au inceput sa se roada.. nu mai vorbesc de murdarit.
Sunt facute special pentru Ceed. Le-am luat dintr-un magazin din Vitan. Pe aripa dreapta cum intrii in targ. Se potrivesc perfect, doar ca mi9-a luat cam 2 ore sa le pun. Setul contine toate piesele . Totul este fractionat si se potriveste perfect. Are inclusiv aripioarele de la bancheta din spate (pe laterale... unde sunt prinse centurile).
eram sa uit.. au costat 240 lei, cu factura.. tot.
---Mercedes---C220---Rosu---B-22-YMO
+++Kia++Cee'd++ 1.4++ Pewter Beige++B-69-JKU++++++++++++++

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Huse

Post by mortymer »

am luat si eu de la huse.ro... nu se potrivesc perfect... la sezutul 2/3 nu se strange snurul(cred ca l-au prins in cusatura pe undeva) asa ca falfaie... aripioarele spate nu au taieturi sau poate trebuiau facute altfel pentru urechile canturilor de siguranta... au "uitat" sa faca gaurile pentru tetierele spate, si in 1/3 si in 2.3... le dau nota 7... cu indulgenta... daca zici ca stii sa faci ceva, il faci cap-coada, nu pana la jumatate sau il lasi "nefinisat"... detaliile fac diferenta... asta e... astept sa creasca boracul, Ana, ca sa pot sa renunt la ele...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: Huse

Post by gabz »

Eu am de peste 5-6 luni huse luate de pe huse.ro
Sunt super multumit de ele. Singurul lucru aiurea mi s-a parut prinderea sezutului de la scaunele din fata. Am reusit sa rup un snur in timpul instalarii (s-a taiat in scheletul de metal al scaunului) dar stau bine. Nu se sifoneaza, vara nu transpira (pe mijloc am material "sport"- un fel de plasa), husele pt banchete sunt fractionate si la sezut si la spatar, au gauri foarte bine facute pt centuri. in privinta gaurilor pt tetiere, nici ale mele nu aveau dar am rezolvat cu un briceag micut foarte bine ascutit, gen bisturi. Am facut un mic X de 1x1 cm si este ok. Materialul nu s-a desfacut, nu s-a desirat.

Per total, recomand husele de pe huse.ro in favoarea oricaror huse din supermarketuri tinand cont ca vreo 3-4 luni am folosit niste huse pufi din metro. In plus mi-am pus si buzunare pe spatarele scaunelor si sunt foarte utile.
Singura varianta de huse pe care as lua-o fara ezitare ar fi una care sa aiba marginile scaunelor din piele iar pe interior material "sport". Dar nu gasesc la 240 lei asa ceva
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Huse

Post by mortymer »

gabz wrote:Eu am de peste 5-6 luni huse luate de pe huse.ro
Sunt super multumit de ele. Singurul lucru aiurea mi s-a parut prinderea sezutului de la scaunele din fata. Am reusit sa rup un snur in timpul instalarii (s-a taiat in scheletul de metal al scaunului) dar stau bine. Nu se sifoneaza, vara nu transpira (pe mijloc am material "sport"- un fel de plasa), husele pt banchete sunt fractionate si la sezut si la spatar, au gauri foarte bine facute pt centuri. in privinta gaurilor pt tetiere, nici ale mele nu aveau dar am rezolvat cu un briceag micut foarte bine ascutit, gen bisturi. Am facut un mic X de 1x1 cm si este ok. Materialul nu s-a desfacut, nu s-a desirat.

Per total, recomand husele de pe huse.ro in favoarea oricaror huse din supermarketuri tinand cont ca vreo 3-4 luni am folosit niste huse pufi din metro. In plus mi-am pus si buzunare pe spatarele scaunelor si sunt foarte utile.
Singura varianta de huse pe care as lua-o fara ezitare ar fi una care sa aiba marginile scaunelor din piele iar pe interior material "sport". Dar nu gasesc la 240 lei asa ceva
cu "aripioarele" laterale de la bancheta spate cum ai facut?... sau altcineva care are tot de la huse.ro... le-ati taiat? cum ati facut sa intre urechile de la centurile laterale?... ca pe mine ma depaseste problema... atata timp cat nu folosesc un cutit sa le tai... desi fiind "speciale pt. sid" nu prea ar trebui sa "intervi" deloc asupra lor... poate par carcotas, dar de aia am luat "personalizate" si nu "pentru toti si pentru toate" de la metro... ca sa se potriveasca fix... va multumesc anticipat pentru raspunsuri...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

salmonelu
Posts: 64
Joined: 28 May 2007, 23:56
Auto:

Re: Huse

Post by salmonelu »

ridici bancheta pe care stai, si o sa observi 2 suruburi. Intr-unul e prinsa centura si il lasi in pace. in celalalt e prinsa aripioara laterala. dai jos surubul cu o cheie de 12 eventual tubulara ca sa nu te chinui. ridici de aripioara in sus si iese. e foarte simplu si nu ai ce sa gresesti. centura iese din suportul de pe aripioara apasand usor pe lamela de sus(e tip carabiniera)
spor la montat.
---Mercedes---C220---Rosu---B-22-YMO
+++Kia++Cee'd++ 1.4++ Pewter Beige++B-69-JKU++++++++++++++

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Huse

Post by mortymer »

salmonelu wrote:ridici bancheta pe care stai, si o sa observi 2 suruburi. Intr-unul e prinsa centura si il lasi in pace. in celalalt e prinsa aripioara laterala. dai jos surubul cu o cheie de 12 eventual tubulara ca sa nu te chinui. ridici de aripioara in sus si iese. e foarte simplu si nu ai ce sa gresesti. centura iese din suportul de pe aripioara apasand usor pe lamela de sus(e tip carabiniera)
spor la montat.
multumesc de informatie... deci trebuie sa decupez si aripioarele laterale, ca sa intre urechile centurilor laterale... offf... pai ori sunt personalizate, ori nu... ca i-am rugat io sa-mi faca gauri pt. reglajul lombar a fost ok, pt. ca nu toate masinile au... tetiere spate si urechi pwnreu centuri au toate variantele de echipare insa...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

salmonelu
Posts: 64
Joined: 28 May 2007, 23:56
Auto:

Re: Huse

Post by salmonelu »

eu am avut gauri si pentru aripioare
dupa ce le dai jos le poti lua in casa si sa le faci atent. sunt umplute cu un fel de spuma-burete
---Mercedes---C220---Rosu---B-22-YMO
+++Kia++Cee'd++ 1.4++ Pewter Beige++B-69-JKU++++++++++++++

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”