Crom styling Sportage

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Crom styling Sportage

Post by cmusat2000 »

Am ramas dator cu pozele cu ferotaniile montate.

Montajul l-am facut in curte la un prieten, pe langa banda adeziva cu care vin echipate produsele am adaugat silicon de la Sika pentru plastic-metal. Nu le mai pot da jos decat cu ciocanul, au prins foarte bine.

Toate produsele le-am incalzit cu un uscator de par circa 2-3 minute pe lungimea benzilor cu adeziv si le-am montat pe masina fiind calde. In cele din urma si manerele am reusit sa le mai modelez o idee si s-au potrivit foarte bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Crom styling Sportage

Post by cmusat2000 »

Infrumusetarea continua...

Set de praguri laterale, din plastic ABS polimerizat dedicat pt. modelul 2011-2015.
Pentru montaj se desfac pe ambele parti ornamentele din plastic negru ale masinii.
Pragurile se potrivesc destul de bine, acum nu sunt ca cele originale, dar arata bine montate pe masina.
Pret - 630 ron, montaj 450ron!!!, destul de mult, insa dupa 2 saptamani de cautari prin TM abia am gasit un service dispus sa monteze pragurile, am cedat si am acceptat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Crom styling Sportage

Post by b76bgaarh »

intrebare: la cate kg rezista?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Crom styling Sportage

Post by cmusat2000 »

b76bgaarh wrote:intrebare: la cate kg rezista?
Chiar nu stiu...
Pragurile nu au venit cu nicio schema sau certificat de autenticitate sau ceva de genul asta.
M-am suit pe ele, eu am 84kg...au rezistat.
Acum nu stiu la gabarite mai mari cum se comporta, insa par destul de solide.

nae74bya
Posts: 78
Joined: 04 Jul 2014, 15:48
Auto: kia 2.0dslAWD184cp6MT-2014
Location: Banesti Prahova

Re: Crom styling Sportage

Post by nae74bya »

Am montat si eu acelasi tip de praguri, singur ,acasa...
Pret achizitie + transport 650Ron
Demontajul pragurilor originale 30 min/buc cu @50% din cleme rupte (se pot achizitiona la aprox 8-9$/ 50 buc din china...)
Montajul l-am facut in aprox. 15 min/buc cu rotile spate date jos (pentru spatiu manevra), pe fata doar viram...
Masina intradevar arata mai bine (parerea mea)..si rezista ...(incercate la 90kg)..

nae74bya
Posts: 78
Joined: 04 Jul 2014, 15:48
Auto: kia 2.0dslAWD184cp6MT-2014
Location: Banesti Prahova

Re: Crom styling Sportage

Post by nae74bya »

Si ceva poze...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Crom styling Sportage

Post by cmusat2000 »

Salutari tuturor,

Ce ziceti de "covorasele" astea pentru Sportage.
Are cineva dintre voi pe masina asa ceva sau stie cat de calitative sunt.

https://www.aliexpress.com/item/2010-20 ... e1fd1690a9

Sunt o gramada de modele pe diferite culori, insa as vrea sa stiu cum se comporta, inainte sa dau atatia bani pe ele.
:)

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crom styling Sportage

Post by zaboss »

De ce te chinui cu China, când aveți chiar la Timișoara o firmă OK și cu prețuri bune (erau și pe aici pe forum și dădeau o reducere pentru membri). Eu am luat de la ei pentru mai multe mașini și a fost ok. Acum, eu nu aș mai lua din cauciuc, doar mochetă, dar cei de la Rimi au și de mochetă. Fiind consăteni, cred că poți să mergi și să vezi materialele.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Crom styling Sportage

Post by cmusat2000 »

Am fost pe la Rimi de multe ori, de fapt la toate masinile am luat de la ei si covorase si tavite portbagaj.
Totusi cred ca pana la urma ma bag pe ce ofera chinezii astia, sunt multe variate de modele si culori. Poate mai schimb din aerul negru din habitaclu si mai prinde ceva viata la interior... :lol:

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”