Folie geamuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Gogu, tu la ce pret gasisei?

Frati'miu a fost azi la un atelier d'asta unde monteaza folii si i'au zis ca ar fi 325 ron.
Dupa nici juma de ora, am trecut si eu p'acolo sa intreb (nu stiam ca ajunsese si frati'miu inainte). Ii zic ca Cee'd, se uita si cica: pai nu ati fost si mai devreme? Zic nu ... imi face ea calculul: 2 laterale + luneta: 325 ron. Zic: bun ... si am cerut detalii despre programare etc. In timpul asta, o alta cucoana ii zice primeia: cum 325 ... si restul il pui de la tine? La care asta cu care vorbisem pana acum reface calculul si 2 laterale + 2 gemulete + luneta: 525 ron. Am zis ca nu inteleg bine. Am repetat si eu: 525? Zice ca da.

Am zis ca o sa ma mai interesez si in alte parti. Insa maine urmeaza frati'miu sa treaca iar pe la ei. Si daca 2 laterale + luneta inseamna 325 ron ... pune doar pe alea, iar ptr gemuletele alea mici cumpar un sul de folie (e vreo 15 ron) ... si le montez eu si gata.

Din cei care'au montat folie pana acum (nu neaparat pe Cee'd, ca se pare ca nu sunt inca) ... cum e recomandabil? Sa se demonteze sau nu fetele de usi?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

buggyba wrote:in asteptarea ceedului...ma mananca telefonul si ... am sunat iar la expert detailing :

- intr-adevar gemuletele mici din spate nu conteaza ca geamuri duble, deci pretul pentru 'infoliat' ceedul este cel pt laterale spate si luneta (ex. samurai - 327 ron)

- daca venim de pe un forum auto, ofera gratuit o spalare si o ceruire

- daca ne adunam mai mult de 5 masini, fac reducere de 5% pt Samurai si 10% pt Llumar; nu e mult, dar n-am negociat nimic, cu atat au sarit ei din prima...mai vedem cu va fi in septambrie-octombrie, deocamdata eu am numarat 7 (koko, ajax, dre_andrei, gogu, silvio, mixer si subsemnatul), poate facem de 10+ pana atunci si scoatem un 15 cu 20%.
@andrei0241 - aia unde ai fost tu erau pusi pe japca cred. gemuletele mici sunt prea mici ca sa conteze cu adevarat. si chiar daca ar conta, nu ar costa chiar 2 milioane. uite ce scrie buggyba despre expert detailing in urma cu cateva luni.

expert detailing par seriosi, dar si preturile sunt pe masura. (au un pdf cu preturile pe site la ei)
cand am vorbit cu ajax26 ultima data despre folie zicea de cei de la Seleniu, din Buc, ca ar monta si ei folie, dar nu stiu nici un pret.

eu nu as vrea sa imi demonteze fetele de la usi, ma gandesc sa nu ma aleg cu greierasi dupa.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

silvio
Posts: 97
Joined: 10 Jun 2007, 02:15
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvio »

la expert detailing nu demonteaza fetele de usi
EX KIA CEE'D 1,6CRDI 115cp pewter beige B-67-XMC 62000km
CLIO RS 197 rosu B-94-NUW

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Frati'miu are deja masina la foliat acum. 325 ron pana la urma. Desi initial azi ii cerea 380 ron ... cica daca ieri s'au inteles la 325 ... asa ramane. Probabil azi nu si'a tras ciubucul. Oricum era liber in atelier si s'a gandit ca decat nimic ... mai bine 325 :P

Cam intr'o ora ar trebui sa fie gata ... iar mai pe dup'amiaza or sa urmeze si pozele ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Cateva poze cu masina foliata.

ImageImageImage
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

inteleg ca avem primul Cee'd infoliat =D> felicitari!

la 325 RON?
de care folie (Llumar, samurai, 3M)?
cat ai garantie la ea?
ti-au dat jos fetele de usi sau geamurile?
au folosit apa, ti-a afectat in vreun fel masina?

multam in avans pentru raspunsuri!
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

320roni a fost mai exact.
Folia este Llumar - transparenta 5%. Garantia oferita este de 3 ani.
Au fost demontate fetele usilor, dar nu am ce reprosa. Le'au montat frumos, nu am nici o zgarietura pe fetele usilor.
Cand am ridicat masina avea un praf alb pe ea, probabil de la solutia pe care au folosit'o. Se vad niste bule pe folie, dar mi'a zis si un prieten ca o sa dispara. Asa este la inceput...
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

De fapt ... cica este garantie 3 ani pentru montaj si 5 ani pentru folie. Cum anume vine asta ... doar ei stiu :)

Acum cica 3 zile nu trebe actionate geamurile spate ... iar 3 saptamani nu trebe curatate pe interior.

Am condus pe seara prin oras ... e misto ca nu te mai orbesc aia din spate cu farurile. Pentru asigurare ... sunt de ajuns oglinzile retrovizoare exterioare... caci pe noapte nu mai vezi mare lucru in retrovizoarea interioara. Insa daca intorci capul, se vede indeajuns incat sa nu dai peste ceva/careva
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

jasmine
Posts: 2
Joined: 06 Jul 2007, 13:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by jasmine »

Am citit tot ce ati scris pana acuma si mai am si eu o intrebare. Am observat ca nu s-a mai discutat despre garantie. Eu sunt din Timisoara si dealer-ul de aici mi-a spus ca nu imi pierd garantia daca imi pun folie chiar si daca imi desfac portierele - singura conditie e ca cei care mi le vor pune sa fie autorizati.

Voi ce stiti despre asta? Asa e? Ar trebui sa cer in scris ce mi-au comunicat verbal sau sa ma incred in ei?

Mersi!

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Aoleu ... e manie cu garantia asta :D N'ai de ce sa pierzi garantia de la atata lucru, pentru ca nu se intervine nici asupra instalatiei mecanice, nici asupra celei electrice. In plus de asta ... sunt si ateliere unde se monteaza folie fara a demonta fetele de usi ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Johnny27

Post by Johnny27 »

Lasati omul in pace...Garantia este garantie... :P

jasmine
Posts: 2
Joined: 06 Jul 2007, 13:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by jasmine »

Multumesc frumos de raspuns! Ce sa fac daca sunt o mica stresata? E prima mea masina si cateodata nu stiu ce trebuie sa fac sau daca ceea ce fac este bine sau nu...

Mersi din nou.
Kia Cee'd LX Base Black Pearl + optionale

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

..nici mie nu imi place masina cu geamuri fumurii numai pe spate! in fata se poate monta numai folie f transparenta...cred ca 5%..nu e problema ca stiu baietii care iti vor monta! eu am sa pun la vara ceva antitermic, pe toate geamurile exceptand parbrizul unde nu e voie...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

folie neagra?

Post by manucu01 »

imi poate recomanda cineva in Iasi o persoana care poate pune folie neagra autorizata rar?
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”