Filtru sport K&N pt CEED

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Post Reply
RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by RazvanO »

djniki4 wrote:@noir nu fi tu asa sigur de ce ti-au zis cei de la MIT, sunt vorbe, sa iti dea scris ca ai voie cu filtru K&N iar atunci totul e perfect. Daca ti se intampla ceva la motor dau vina pe filtru si tu n-ai cum sa demonstrezi ca ti-a zis cutarica ca ai voie sa pui.
Pai in primul rand pastreaza filtrul original al masinii. Daca ai intr-adevar probleme si trebuie sa mergi la service nu trebuie decat sa pui la loc filtrul original ;)
rrich wrote:@ RazvanO - merci de explicatie. Observasem ca toti care postau in rubrica aceasta aveau numai benzinare, sunt curios pt diesel-uri ce efect are. Din cate inteleg de la tine are un efect chiar mai sesizabil decat la benzinare. Pe mine ma intereseaza 1: filtru sport 2: o resoftare la reprezentanta. Dar masina este inca noua n-am ajuns la 3000km cu ea, asa ca mai astept partea cu resoftarea.

Vreau un sfat in privinta filtrului si admisiei si a resoftarii, conteaza ordinea in care o faci? Sau e mai bine k orice modificare la motor sa o fac dupa ce se mai lasa si motor, dupa 5-6 mii km..?(intreb asta pentru ca sunt atehnic si caut un sfat, poate n-am nimerit nici topicul, asa ca ma scuzati de OffTopic)

PS. tzi-am vazut masina in parcarea etajata de la Unirii ieri, cred ca faceai cumparaturile la carrefour :). Oricum mi-a placut, arata foarte bine, ma mir ca nu e si cumparata deja!
Nu conteaza ordinea. Daca vrei sa faci softarea la reprezentanta cred ca cel mai bine este sa te duci acolo cu filtrul de aer din fabrica pt a putea beneficia de garantie ( vezi ce am scris mai sus ). Dupa aceea poti sa-ti montezi filtrul sport.
In ceea ce priveste modificarea gurii si traseului de admisie eu zic ca intai sa vezi daca iti place cum trage masina cu soft si filtru sport. Daca nu esti multumit poti sa treci la lucruri mai serioase. Recomandarea mea este sa faci modificarile pe etape. In plus nu stiu cum arata la tine admisia ca sa pot intui de ce modificari ai avea nevoie. La mine a fost destul de clara treaba din cauza softului special, dar la tine nu sunt sigur ca e cazul.
Recomandarea multora este ca softarea sa fie facuta cel putin dupa rodaj. Unii spun ca la 5mii km altii la 10mii km. Eu sunt de parere ca poti face modificarea de soft imediat dupa rodaj cu mentiunea ca pana in jur de 10mii km sa nu fortezi la maxim masina. Asta pentru ca inafara de motor sunt si alte angrenaje care trebuie sa-si faca un soi de rodaj in noile conditii.

PS. Data viitoare este foarte posibil sa o vezi pe mana lui Lecca ;)
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

2fast
Posts: 11
Joined: 03 Dec 2008, 20:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by 2fast »

Am tot cautat, am tot dat PM-uri dar tot nu am gasit nimic clar... Daca ma duc cu filtrul K&N panel la revizie o sa imi reproseze ceva? Sau pun pe cel original cat sta acolo? Si platesc si schimbarea aluia :?
Pro Cee'd 1.4 best - B 32 WUK 56000 km

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by bogdan-alin »

cum sa platesti shimbarea unui filtru pe care nu il folosesti?
dute linistit cu filtru ala ca nu iti zice nimeni nimic.

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by virusvex »

idem bogdan-alin ;)

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by noir »

2fast wrote:Am tot cautat, am tot dat PM-uri dar tot nu am gasit nimic clar... Daca ma duc cu filtrul K&N panel la revizie o sa imi reproseze ceva? Sau pun pe cel original cat sta acolo? Si platesc si schimbarea aluia :?

sigur ai cautat? fix pe pagina anterioara am zis foarte clar ca e mai mult decat sigur sa te duci la revizie cu orice filtru K&N :)
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

gabi_1
Posts: 18
Joined: 04 Sep 2007, 23:34
Auto:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by gabi_1 »

Si-a mai pus cineva magnet? (in afara de virus :) )

sau magnet + flitru?

Dc da, au aparut modificari semnificative la comportamentul masinii?

10x
Kia Ceed Alba :)

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by virusvex »

barosane, ma grabesc sa imi iau un filtru saptamana asta care vine ori cealalta SIGUR si te anuntz !

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by rrich »

@ RazvanO - merci de info. Astept raspunsul pe mail de la reprezentantii Kia, referitor la filtru. Dar nu cred ca sunt probleme. Apoi apelez la bursa noastra pt un filtru conic. Cu resoftarea mai astept un pic, am doar 4500km acum.
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by ady85btz »

pentru cine e interesat,am eu un filtru K&N panel , nou,sigilat in conditiile astea: http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=50&t=6673
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
HanSolo
Posts: 38
Joined: 09 Jun 2009, 13:04
Auto:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by HanSolo »

Mi-am pus si eu acum 2 saptamani filtru K&N panel... nu am postat pana acum pentru a avea niste date concrete... pe care nu le am dupa 2 saptamani de mers cu masina... nu stiu ce sa zic... nu simt nici o diferenta, consumul e la fel.

Despre tehnologie, clar e mai buna decat filtrele standard... bumbac + ulei filtreaza mai bine decat ala standard... dar.... eu nu simt nici o diferenta. Filtrul l-am cumparat de la coasta de est cu 15% reducere. Sa vedem la garantie...
Kia Ceed City 1.6 GLS SoRed - misto

Consumul de alcool (excesiv) si tutun (oricat de putin) dauneaza grav sanatatii tale si a celor din jur!!!

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by virusvex »

ai sa vezi cand dai sa depasesti cu a 4-a si vezi ca merge fata de inainte cand trebuia sa ii dai a 3-a sa depasesti de la 60 km/h ;) trust me ca se simte dif . e mai vioaie
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

bbarlea
Posts: 53
Joined: 19 Jul 2008, 20:26
Auto:
Location: Târgu Mures
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by bbarlea »

Din cate am citit inteleg ca debitul de aer care intra in motor e mai mare cu filtrul K&N. Ma gandesc daca filtrul e la fel de eficient in eliminarea prafului si ce efecte are asupra uzurii motorului pe timp indelungat.
Kia Cee'd 1.4 GSL Best, Machine Silver
Comanda la Mit Motors Tg. Mures: 16 Iulie 2008
Proforma cu Serie Sasiu: 17 Iulie 2008
Livrata: 2 August 2008
ODO: 32000 Km

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by PYFMAN »

bbarlea wrote: Ma gandesc daca filtrul e la fel de eficient in eliminarea prafului si ce efecte are asupra uzurii motorului pe timp indelungat.
Da este posibil ca din cauza filtrului asta motorul sa nu reziste un milion de mile cat tine el - filtrul.
In rest sunt mai sus 24 de pagini pline de impresii ...............
eu am 40.000 km cu el si nu sunt probleme ......... rupe asfaltul .........
:lol:
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

bbarlea
Posts: 53
Joined: 19 Jul 2008, 20:26
Auto:
Location: Târgu Mures
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by bbarlea »

Manualul de utilizare, Capitolul 7, Pagina 37, Atentionari

:lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL Best, Machine Silver
Comanda la Mit Motors Tg. Mures: 16 Iulie 2008
Proforma cu Serie Sasiu: 17 Iulie 2008
Livrata: 2 August 2008
ODO: 32000 Km

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by PYFMAN »

Utilizaþi o piesã originalã Kia.
Folosirea unei piese ce nu e
originalã poate deteriora senzorul
pentru debitul de aer sau
turbosuflanta


dragul meu prieten de peste munti,
si de acolo de unde trebuiesc .............. 27 secunde pentru o intinde o felie de pateu,

daca citeai atent pe aici pe site ......
la revizii kia nu foloseste numai piese/consumabile originale kia,
uleiul, uleiul pt cutie, placutele, atigelul, lichidul de frana, filtrul de polen, filtrul de ulei .......... si cel de aer nu sunt mereu de la kia,

poti sa te superi pe mine dar asa este =D>
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

Post Reply

Return to “Performance tuning”