Filtru sport K&N pt CEED

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Post Reply
bbarlea
Posts: 53
Joined: 19 Jul 2008, 20:26
Auto:
Location: Târgu Mures
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by bbarlea »

Dragul meu valah,

Daca aveam si nume unguresc probabil ma si injurai :)
Nu inteleg ce legatura are domiciliul meu cu filtrul de aer de la kia ceed, dar te inteleg ca te-ai enervat pentru ca ti-am bagat sub nas manualul.
Iar daca la revizii nu se folosesc piese originale asta nu inseamna ca e bine asa. Nu ar trebui sa accepti sa platesti piese no-name la pret de piesa originala.
Argumentul tau nu sta in picioare. Tot ce mi-ai demonstrat e ca ce se intampla in service-uri nu e ca la carte.

Cu drag al tau prieten de peste munti.
Kia Cee'd 1.4 GSL Best, Machine Silver
Comanda la Mit Motors Tg. Mures: 16 Iulie 2008
Proforma cu Serie Sasiu: 17 Iulie 2008
Livrata: 2 August 2008
ODO: 32000 Km

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by dulaul »

@bbarlea colegul @PYFMAN se referea la faptul ca sunt destule cazuri in care chiar nu exista repere/piese pe care sa le fabrice KIA si aici ma refer la ulei spre exemplu. Asta inseamna ca atunci cand vei merge in service vei refuza schimbul de ulei sau te vei simti furat pentru ca nu scrie KIA pe bidon?
La fel si in cazul filtrului K&N, acesta este agreat de catre KIA dar nu vor sa recunoasca toate service-urile deoarece pierd ceva parale din vanzarea filtrului stock si atunci "pacalesc" si ei pe cine apuca :mrgreen:
Oricum dupa ce am citit acest topic am concluzionat ca cel putin @PYFMAN nu doreste sa convinga pe nimeni sa-l cumpere doar ca el este multumit de schimbarea pordusa prin inlocuirea cu acest filtru K&N.
In alta ordine de idei, am trecut si eu pe lista acest filtru pe care il voi lua in viitorul apropiat :P
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by virusvex »

dulaul , recomand acest filtru pentru motorul tau. Impreuna cu filtru iti recomand si acest magnet http://www.fuelsaver.ro . O sa imi spui acu ca e placebo sau mai stiu eu ce chestie dar iti altceva. Mie in oras masina imi mananca 8 litrii fix chiar si 7.9 uneori cand se lasa seara dar ziua 8, nu mai mult. Si crede-ma ca trag de ea si ideea e sa skimbi viteza pana in 2800 rpm si 3000 in rampa . O sa vezi dupa ce pui filtru si magnetu ce fel iti trage masina la turatiile astea :D

Dupa ce ti le-ai pus te astept cu comment sa imi spui cum e. Crede-ma ca am 10.000 km cu ele si ESTE O MARE DIFERENTA a dinamismului masinii fata de masina stoc care imi papa 9 litri/100km in oras deoarece o turam peste 3000 pentru a reusi unele depasiri.
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by arka »

http://www.fuelsaver.ro - am si eu de cateva luni bune, dar nu am simtit nici o diferenta, am avut puse si bujii NGK Iridium, la fel nu am simtit nici o diferenta care sa justifice pretul. Am ajuns la concluzia ca pentru 0 masina normala, cu un motor relativ mic, nu merita bani investiti in astfel de lucruri. E suficient sa ai filtru de aer curat, ulei bun si bujii schimbate la timp.
Numai bine si drumuri bune!
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by virusvex »

arka wrote:http://www.fuelsaver.ro - am si eu de cateva luni bune, dar nu am simtit nici o diferenta, am avut puse si bujii NGK Iridium, la fel nu am simtit nici o diferenta care sa justifice pretul. Am ajuns la concluzia ca pentru 0 masina normala, cu un motor relativ mic, nu merita bani investiti in astfel de lucruri. E suficient sa ai filtru de aer curat, ulei bun si bujii schimbate la timp.
Numai bine si drumuri bune!
ce voiai sa simti la 1.4 tau ????zi si tu acuma

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by arka »

consum mai mic , cum spune in reclama!
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by dulaul »

Am mai citit despre acest fuelsaver, dar nu sunt convins de utilitatea lui, cred ca are doar o reclama/un marketing destul de bine prezentat iar pentru 0,1-0,2 l/% economie nu cred ca face banu'. In plus de asta FOARTE mult conteaza cat dai talpa. Asa ca sa iesim din off topic din cele doua, in opinia mea, voi achizitiona doar K&N, care da ceed-ului o gura mai mare e aer :mrgreen: .

Bafta !
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by virusvex »

eu va zic ca impreuna da mai mult decat o gura de aer ;) cel putin la motorul de 1.6 e belea cum trage
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by PYFMAN »

nu facem un topic separat ....... cu ....... magneti ??????

[quote="dulaul' quote]
multam de sprijin ............. baiat destept ........ jos palaria,
ai spus exact ceea ce ......... doream eu sa ma fac inteles
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by bogdan241 »

eu am filtru conic pe 1.6 GSL. se simte modificarea prin sprint mai bun. Nu stiu daca este vreo diferenta intre filtrul conic de la Pilot auto si unul de la K&N. Filtru K&N pentru masina mea este 7 milioane :)
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by scubli »

@bogdan241: Scump... la Coasta De Est este 580 lei cu reducere pt. membri ClubKIA.ro :D

User avatar
rttt_gia
Posts: 89
Joined: 19 Oct 2007, 23:04
Auto:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by rttt_gia »

Tocmai ce m-am intors cu un filtru in brate. imi explica si mie cineva cum se monteaza? se scoate capacul de la cutia in care e filtrul original... si mai departe :)... continuam pe private
multam fain:)
LE: cine l-a mai montat?? l-ati montat ca atare "atarnand" fara capac... adica trage aerul de langa motor (cald)?
KIA Cee'd 1,6l EX

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by scubli »

@rttt_gia: Ai PM.

User avatar
rttt_gia
Posts: 89
Joined: 19 Oct 2007, 23:04
Auto:

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by rttt_gia »

done. multumiri lui scubli
KIA Cee'd 1,6l EX

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Filtru sport K&N pt CEED

Post by djniki4 »

Ma intereseaza sa iau un filtru conic K&N insa am niste dubii, am citit pe net o gramada dezavantaje care aduce acest filtru si nu as vrea sa stric ceva la masina. Am citit faptul ca uleiul cu care e imbibat filtrul se depune pe debitmetru si in timp acesta se strica, cum ca calitatea filtrarii nu ar fi asa buna si diverse alte lucruri. Chiar imi doresc acest filtru dar nu vreau sa stric ceva la masina. Ce parere aveti? multumesc

Post Reply

Return to “Performance tuning”