Tunning Motor IMG

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Post Reply
Pasareyo
Custom Made
Posts: 219
Joined: 10 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Tunning Motor IMG

Post by Pasareyo »

printre randuri cat am fost cu masina in service pt a-mi rezolva problemele legate de asigurare-decontare am intrebat si ceea ce probabil intereseaza pe multa lume.

daca este posibila imbunatatirea calitatilor motorului(cp/Nm) prin vreo metoda care sa nu afecteze garantia, si raspunsul a fost urmatorul:

exista posibilitatea desigur de a creste puterea motorului prin , atentie, RESOFTARE!!! nu powerbox, DAR!!!! nu este recomandata, cel putin de 3 mecanici care erau acolo la mom respectiv din varii motive, cum ar fi: componentele mecanice ale masinii ce sunt supuse unei forte centrifugale sau de inertie in urma plecarii prin demaraj nu au fost concepute pt a suporta un cuplu ce poate fi setat prin acest soft nou si astfel poate dauna, repsectiv strica unele componente mecanice pe care din lipsa de cunostinte nu le pot numi exact.
un alt inconvenient pe care il invocau cei trei mecanici ar fi costurile care nu merita pt acest plus de putere ce poate dauna. aprox 250-300 E bani de care pui motorina sau benzina aproximativ 3 luni si te plimbi fara probleme.
o alta recomandare din partea dansilor....foarte haios...sa merg la MIT sa fac operatiunea asta daca vreau...pt a nu avea ei batai de cap cu problemele posibile ce pot aparea in urma resoftarii si fortarii masinii.

asa ca mai bine o las asa la 115 cp ca sunt suficienti.
voi ce spuneti?
15% reducere la http://www.wartuning.ro pentru orice produs doar pentru membrii clubkia.ro
Pentru comenzi ma puteti contacta pe YM: pasareyo sau 0727040877


Kia pro_ceed City 1.6 DSL 115HP - Black pearl
B 95 SXO
http://picasaweb.google.com/pasareyo

ODO: 10000

Image

cRbL
pro_ceed ftw
Posts: 136
Joined: 24 Apr 2008, 01:39
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Tunning Motor IMG

Post by cRbL »


Pasareyo
Custom Made
Posts: 219
Joined: 10 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Tunning Motor IMG

Post by Pasareyo »

operatiunea pe care tu mi-o recomanzi o cunosc dar conform service-ului este nepermisa....
15% reducere la http://www.wartuning.ro pentru orice produs doar pentru membrii clubkia.ro
Pentru comenzi ma puteti contacta pe YM: pasareyo sau 0727040877


Kia pro_ceed City 1.6 DSL 115HP - Black pearl
B 95 SXO
http://picasaweb.google.com/pasareyo

ODO: 10000

Image

LowRider
Posts: 4
Joined: 11 Aug 2008, 11:48
Auto:

Re: Tunning Motor IMG

Post by LowRider »

va zic eu cum e cu tuningu asta...
cel putin stiu cum fac la mine la servici, sunt softuri speciale care citesc calibrarea masinii si poti modifica in ea,
treaba sta in felul urmator masina are un soft (ex: windows-ul) si o calibrare (ex winamp), si in calibrare tre sa modifici tu parametrii ca sa obrii ceea ce vrei de la masina, poti sa faci practic orice vrei, poti sa modifici ORICE la motor, pana si sunetele de la centura poti sa le scoti cand nu o porti sau dc te dispera un sunet, acu nush dc poti sa il si schimbi sa bagi o melodie :lol: (asta sigur nu merge), deviz de la subiect ; deci in calibrare faci ce vrei tu, modifici dar pe riscul tau caci dc maresti puterea cu prea mult poate sa nu respecte caietul de sarcini (rezistenta pieselor la frecari, rezistenta termica, si alte alea). te conectezi la masina printr-o cu laptop-ul si o mufa speciala usb/"mufa speciala" (nush cum ii zice) si in interiorul habitaclului ar trebuii sa existe o mufa dasta da nush unde e, e pitita sub ceva retractabil deobicei, si intri cu un program gen DDT2000 (asta la masini care nmu sunt kia nu dau nume :o ) si cu softu asta dai o diagnosticare pene o numim noi, prin care verifica in calcu' masini si in senzori dc e vro problema la ea, dupa care te conn cu alt cablu INCA (cablu de inca ca si numele programului) si cu inca citesti calibrarea masinii, dupa care poti modifica. Calibrarea are cam 10000 de parametrii functionare motor, treaba drq e ca tre sa stii ce tre sa modifici, sa stii numele parametrului si cam ce e pakolo...

Post Reply

Return to “Performance tuning”