Pedalbox - e real sau nu ?

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Dandanix
Posts: 18
Joined: 06 Dec 2017, 12:43
Auto: Kia Sorento 2013 2.2 CRDI AWD
Location: Bucuresti

Pedalbox - e real sau nu ?

Post by Dandanix »

Recent , cineva mi-a recomandat solutia asta:
https://www.emag.ro/pedal-box-plus-pb/p ... ction=view

As vrea totusi si alte pareri de aici.
Poate chiar de la cineva care a instalat asa ceva.

Parerea mea e ca totul functioneaza atata timp cat folosesti acceleratia in acelasi fel in care o foloseai fara pedalbox. In clipa in care te-ai obisnuit cu sistemul si iti adaptezi stilul de condus noii configuratii, senzatia de viteza dispare. De exemplu: Daca inainte apasai pedala de acceleratia 20% la plecarea de pe loc, motoul se tura pana la 1500 de ture. Cu PedalBox , acei 20% inseamna 2000 de ture si automat o viteza mai mare. Dar, cu timpul vei ajunge sa apesi acceleratia numai 15% si atunci PedalBox devine inutil.

Voi ce spuneti ?

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by Axe »

NU !

SEBASTIAN_RACINGCODE
Posts: 26
Joined: 23 Nov 2008, 21:22
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by SEBASTIAN_RACINGCODE »

Modifica diagrama de comanda a clapetei de acceleratie.
Nu stiu exact acest produs dar existamai multe pe piata cel mai vechi si cunoscut fiind SprintBooster facut de grecii de la Bulekos.
In mod cert masina cu pedala la maxim nu o sa mearga mai repede.
RACINGCODE
office@racingcode.ro
0723691731

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by quelloo »

de banii aia o resoftezi de 2 ori pentru 20% putere in plus de fiecare data
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Dandanix
Posts: 18
Joined: 06 Dec 2017, 12:43
Auto: Kia Sorento 2013 2.2 CRDI AWD
Location: Bucuresti

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by Dandanix »

Axe, NU ce ? :)) Nu recomanzi ?

Dandanix
Posts: 18
Joined: 06 Dec 2017, 12:43
Auto: Kia Sorento 2013 2.2 CRDI AWD
Location: Bucuresti

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by Dandanix »

SEBASTIAN_RACINGCODE wrote: 26 Mar 2018, 23:17 Modifica diagrama de comanda a clapetei de acceleratie.
Nu stiu exact acest produs dar existamai multe pe piata cel mai vechi si cunoscut fiind SprintBooster facut de grecii de la Bulekos.
In mod cert masina cu pedala la maxim nu o sa mearga mai repede.
E adevarat. nimeni nu a pretins altceva. Nici macar ei in diagramele de prezentare.
Ideea este cum ajungi acolo la maxim. Ai nevoie de o accelerare liniara, sau e mai important sa primesti mai mult boost in primii 20% din cursa pedalei ?

Dandanix
Posts: 18
Joined: 06 Dec 2017, 12:43
Auto: Kia Sorento 2013 2.2 CRDI AWD
Location: Bucuresti

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by Dandanix »

quelloo wrote: 27 Mar 2018, 10:00 de banii aia o resoftezi de 2 ori pentru 20% putere in plus de fiecare data
Stiu, dar resoftarea vine cu riscurile ei + pierderea garantiei.

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by Axe »

Cum a spus si Sebastian, puterea va fi aceeasi, doar modul in care raspunde pedala va fi altul? Deci, NU e real.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by quelloo »

si cu asta pierzi garantia, la fel si cu power box.
plus ca trebuie sa detecteze si cei din service modificarea (slabe sanse ca nu se uita la asa ceva)
mai trebuie sa si dovedeasca ca eventualele probleme sunt datorate resoftarii. (da, stiu aici e de certat cu ei probabil)

suntem ceva membrii pe forum cu resoftari de peste 100000 km fara probleme. asa ca eu unul recomand. Eu cand am luat masina aveam posibilitatea sa o resoftez la ei direct dar costa foarte mult si erau aceiasi tuneri aftermarket pe care-i chemau sa faca operatiunea. - sunt si alte topicuri pe aici foarte detaliate.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Dandanix
Posts: 18
Joined: 06 Dec 2017, 12:43
Auto: Kia Sorento 2013 2.2 CRDI AWD
Location: Bucuresti

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by Dandanix »

Axe wrote: 27 Mar 2018, 12:03 Cum a spus si Sebastian, puterea va fi aceeasi, doar modul in care raspunde pedala va fi altul? Deci, NU e real.
Axe, e real in sensul ca device-ul face exact ce spun ei ca face. Si ei nu spun ca maresc puterea, ci ca raspunsul pedalei e modificat.
Daca citesti ce am scris eu in primul post, explicam exact asta. Ca e doar o chestie de perceptie cu care odata obisnuit nu vei mai simti acea diferenta de acceleratie.
Tu la ce te referi cand spui ca nu e real ?

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by surfer »

E la fel de real cum e modul "sport" al masinilor echipate cu asa ceva pe cutiile automate.
Eficient este in limitele puterii motorului - accelereaza mai repede, liniar, pana la "rosu". Senzatia este intradevar misto, si chiar daca te obisnuiesti cu ea la plecarea de pe loc, atunci cand accelerezi pentru o depasire vei simti din nou senzatia de la inceput.

Resoftarea este cu totul altceva, si este intradevar "the real thing" - mai multa putere, motor mai performant. Cat despre garantie, aceasta se pastreaza daca resoftarea este facuta in parametri agreati de producator (orice motor poate fi resoftat pentru o putere mai mare. producatorii nu scot motoarele asa din fabrica din cauza emisiilor, dar si a politicii de marketing - iau mai multi bani pe acelasi motor, pus pe o versiune mai sport a aceleasi masini).
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Dandanix
Posts: 18
Joined: 06 Dec 2017, 12:43
Auto: Kia Sorento 2013 2.2 CRDI AWD
Location: Bucuresti

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by Dandanix »

Surfer, deci sa inteleg ca tu ai testat asa ceva si ai recomanda PedalBox-ul ?

SEBASTIAN_RACINGCODE
Posts: 26
Joined: 23 Nov 2008, 21:22
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by SEBASTIAN_RACINGCODE »

In mod cert se resoftarea este net superioara si pentru cine vrea se poate influenta la numite modele si comanda la pedala, sa faca lafel ca muntajul asta, dar eu prefer o pedala liniara si misc piciorul cat de repede am nevoie.
Atentie la unele masini noi pot aparea erori la utilizare.
RACINGCODE
office@racingcode.ro
0723691731

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by surfer »

Asa ceva nu am testat. Dar din review-urile de pe net, si experienta de pe automata cu mod sport, pot spune ca este real. Livreaza ce spune.

Acum, de recomandat as recomanda resoftare cu ceva caluti in plus, dar sunt mai multi factori in luarea deciziei - buget, riscuri, etc.

Poti cauta pe net alte variante ale acestui sistem, poate gasesti ceva mai ieftin si poti incerca. Sau poti incerca direct PedalBox-ul, daca dreptul de retur se pastreaza, in caz ca nu iti ofera ce te astepti.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

SEBASTIAN_RACINGCODE
Posts: 26
Joined: 23 Nov 2008, 21:22
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Pedalbox - e real sau nu ?

Post by SEBASTIAN_RACINGCODE »

Daca vreti ceva bun , de calitate, testat si de la un om serios e bine sa il cautati pe Relu Olaru https://www.digi24.ro/emisiuni/la-volan ... io-1-50893, el va poate servi cu sprintbooster.
RACINGCODE
office@racingcode.ro
0723691731

Post Reply

Return to “Performance tuning”