Tuning Kia Cee'd (diesel)

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Post Reply
cmg_george

Post by cmg_george »

Nu sunt cunoascator ... asa ca sa nu va para prosteasca intrebarea ... la motoarele pe benzina se poate face chestia cu butonul magic? ma refer evident la posibilitatea de a creste puterea.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Se poate face si la benzinare remapare, insa castigul de putere este nesemnificativ. La un 1.6 122 CP, acesta ar fi de 8-10 CP si de aceea nici nu prea exista softuri pentru benzinare. La diesel'uri castigul de putere este semnificativ datorita turbinei ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

cmg_george

Post by cmg_george »

Bun de stiut. Merci mult. Data viitoare cand imi cumpar masina o sa incep prin a cite vro 2 saptamani si apoi o sa ma hotaras, nu invers cum am facut acum :)

Mi-or ajunge 122 :wink:

oaspetele
Posts: 55
Joined: 05 Sep 2007, 23:37
Auto:
Location: Bistrita

Post by oaspetele »

Am luat legatura cu obdtuning.ro. cica se face si interesant, fara pierderea garantiei.

apoi am contactat Kia Romania, si uite ca mi-au raspuns

"Kia pune un accent pe reducerea indicelui de NVH( noise, vibration, harshness) , insonorizarea habitaclului ceed’ului fiind, probabil, o sursa de crestere in greutate a acestuia.



Revenind la optimizarea parametrilor motorului de 140 CP, prin “remapare”, va pot confirma faptul ca veti beneficia in continuare de garantia contractuala daca operatiunea se va face in cadrul dealerului autorizat Kia, MIT MOTORS INT’L.



Pretul acestui serviciu este de 500 EUR + TVA.



Performantele motorului cresc in medie cu peste 20%, atat cuplul cat si varful de putere maxima, ajungand chiar sa atinga 100 Km/h, cu plecare de pe loc, sub 10 s.



Daca va hoatarati sa achizitionati un cee’d SW , cu performantele optimizate de la “0 Km”, va recomand sa mentionati aceasta optiune oricarui vanzator din reteaua Kia Ro mauto pentru a informa distribuitorul despre decizia dvs.

Ulterior , cand masina respectiva se va pregati de livrare, se vor reconfigura hartile din EEPROM-ul unitatii de comanda.



In continuare va stau la dispozitie cu alte lamuriri tehnice."

interesant, nu ?
doar ca nu e chiar ieftin.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Interesant, cine a semnat mailul?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@oaspetele ... obdtuning cum dovedesc ca nu se pierde garantia?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

oaspetele
Posts: 55
Joined: 05 Sep 2007, 23:37
Auto:
Location: Bistrita

Post by oaspetele »

de fapt reprezentantul MIT MOTORS mi-a confirmat ca au legaturi cu DIM SPORT, care sint oarecum legati de obdtuning (dok).

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, stiu ca de dok era vb.
La ei cat ar fi pretul? Ca nu retin sa fi zis asta dincolo ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

oaspetele
Posts: 55
Joined: 05 Sep 2007, 23:37
Auto:
Location: Bistrita

Post by oaspetele »

uita-te pe site, fie dimpsport, fie obdtuning.
la ei e mai ieftin, 350 euro plus tva, banuiesc.
probabil ca 150 de euro stau bine in buzunarele dealer-ului.

silvio
Posts: 97
Joined: 10 Jun 2007, 02:15
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvio »

da dar se pastreaza garantia.
Softul este de la Dim Sport.
EX KIA CEE'D 1,6CRDI 115cp pewter beige B-67-XMC 62000km
CLIO RS 197 rosu B-94-NUW

Johnny27

Post by Johnny27 »

""Intrebare: Imi pierd garantia (masina este inca in garantie)?
Raspuns: In cazul in care nu exista acorduri cu producatorii iar acestia sesizeaza modificarea facuta masinii dumneavoastra, garantia acordata de acestia inceteaza. ""

Asta apare pe site-ul OBDtuning...No comment

oaspetele
Posts: 55
Joined: 05 Sep 2007, 23:37
Auto:
Location: Bistrita

Post by oaspetele »

oaspetele wrote:Am luat legatura cu obdtuning.ro. cica se face si interesant, fara pierderea garantiei.

apoi am contactat Kia Romania, si uite ca mi-au raspuns

"Kia pune un accent pe reducerea indicelui de NVH( noise, vibration, harshness) , insonorizarea habitaclului ceed’ului fiind, probabil, o sursa de crestere in greutate a acestuia.



Revenind la optimizarea parametrilor motorului de 140 CP, prin “remapare”, va pot confirma faptul ca veti beneficia in continuare de garantia contractuala daca operatiunea se va face in cadrul dealerului autorizat Kia, MIT MOTORS INT’L.



Pretul acestui serviciu este de 500 EUR + TVA.



Performantele motorului cresc in medie cu peste 20%, atat cuplul cat si varful de putere maxima, ajungand chiar sa atinga 100 Km/h, cu plecare de pe loc, sub 10 s.



Daca va hoatarati sa achizitionati un cee’d SW , cu performantele optimizate de la “0 Km”, va recomand sa mentionati aceasta optiune oricarui vanzator din reteaua Kia Ro mauto pentru a informa distribuitorul despre decizia dvs.

Ulterior , cand masina respectiva se va pregati de livrare, se vor reconfigura hartile din EEPROM-ul unitatii de comanda.



In continuare va stau la dispozitie cu alte lamuriri tehnice."

interesant, nu ?
doar ca nu e chiar ieftin.

daca citeai cu atentie, vedeai ca trebuie sa iei legatura direct cu MIT MOTORS, iar firma de contact este DIM SPORT

Dr.M
DOCTOR
Posts: 53
Joined: 17 Jul 2007, 13:45
Auto:
Location: Bucuresti/Craiova

Post by Dr.M »

Am intrat si eu pe site-urile Dimsport si Obdtuning si motorul de 1.6 CRDI nu apare...sa fie vreo eroare?
Kia Cerato EX Crdi 2007
Renault 21 dT 1989
Renault Megane dci 2003
Opel Corsa CDTI 2005
Toyota Avensis D-4D 2007
Skoda Octavia TDI 2003

Doc
Posts: 22
Joined: 01 Jul 2007, 22:35
Auto: Mitsubishi EVO X
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Doc »

Verifica acum pe site la Obdtuning si o sa gasesti motorul de 1.6CRDi.

Silviu 41

Post by Silviu 41 »

Eu am CRDI-1,6/90 si am inteles ca la1,6/115 turbina este mai mare. Si atunci cum poate numai din soft sa-mi mareasca puterea fara sa-mi creasca consumul? Daca stie careva va rog sa-mi explicati si mie...

Post Reply

Return to “Performance tuning”