Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by Stefan47 »

App, asta e toba care urmeaza sa o cumpar luna viitoare, toba din carbon cu silencer detasabil, btw diametrul tevii de pe cee'd este de 2 inch. Tobele de pe piata au diametrul de intrare de 2,5 inch minim, cel putin asa am gasit eu.

Image
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by tzaphoo »

Salut ,

Sper sa va fiu de ajutor cu urmatoarele informatii :)

Dupa ce ieri mi-am ridicat masina din Service IMG dupa ce am schimbat bara spate si un stop in urma unu accident (5100 roni :shock: ) azi am fost la pilotauto.ro (undeva inspre afumati) si mi-am montat o toba sport Borla :)

Am montat doar toba finala...si am pastrat tips-ul de proceed pentru ca arata foarte bine.

1.Toba la Proceed (probabil si la ceed) este undeva intre puntea spate si centrul masinii , deci nici decum imediat dupa ornament.Mi-au taiat esapamentul , au scost toba stock si mi-au montat noua toba.

Modelul este cel de aici http://www.borla.com/products/product_m ... are|S-Type

2.Super incantat de rezultat,baietii sunt de nota 10.Lucrarea m-a costat 460 roni cu tot cu sudura , manopera si garantie 2 ani.

3.Avantajul pe care il ai la ei este ca iti poti alege cum vrei sa sune masina.In functie de grosimea tobei rezulta si sunetul final.(cu cat mai mica grosimea tobei , cu atat se aude mai tare).Iti probeaza la tobe pana cand iti place tie cum suna :)

4.Nu fac reclama firmei, dar sunt super incantat de rezultat.Sunetul este unul sport,nici prea tare incat sa fi tras pe dreapta de militieni,dar nici "surd"

5.Sper sa pot uploada curand un "sample" :)

bitza_bgm

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by bitza_bgm »

salut! eu mi-am pus toba sport(finala) si ornament pe jumate` k la astra opc dar nu stiu cum sa atasez poaza :)

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by dbajan123 »

cei care a-ti facut modificari la evacuari puteti va rog sa postati mai multe date de gen:
- pret?
- unde?
- cum se aude?
- probleme dupa?
- poze, filme, sample-uri audio
- etc


va multumesc anticipat.
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by Shorty »

Salut!

Dupa 3 zile de munca pe un ger insuportabil(afara -22 in garaj -2 grade) am reusit si eu sa imi termin sistemul de evacuare.Am inlocuit tot traseul de evacuare de la catalizator si pana in spate cu teava de inox (am pastrat diametrul acelasi cu cel original si anume 45mm),ca si amortizoare de zgomot am folosit 2 tobe JOM POWER FLOW,rezultatul......de nepretuit.Momentan am renuntat la toba intermediara pana voi intra in posesia uneia din inox.


bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by bogdan241 »

suna belea.
si eu doresc sa schimb traseul de la catalizator la finala (desigur si finala)
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by bubu »

cam asta ar fi evacuarea mea,schimbata de la catalizator,teava de inox de 55 diametru fata de 45 cat era inainte,toba de mijloc nu mai exista,ca toba finala am folosit o toba borla,si cele 2 iesiri(sau 4)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by Stefan47 »

unde o auzim si noi? un filmulet ceva :D pls!
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by popescu cristian »

dar la demaraj se simte ceva?
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

Re: Evacuare Sport ptr Ceed sau Pro Ceed

Post by popescu cristian »

shorty e super ce a iesit la tine.
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

Post Reply

Return to “Performance tuning”