probleme geam dreapta spate Kia X`Ceed

Ce alte modele mai sunt şi ne interesează?
Post Reply
Augustin
Posts: 2
Joined: 18 May 2022, 07:53
Auto: Kia XCeed 1.5 48V
Location: RO

probleme geam dreapta spate Kia X`Ceed

Post by Augustin »

Buina ziua!

Scuze admin-ilor daca am postat acest topic intr-un loc gresit!

Inainte de a ma face ce ras la dealer, m-am gandit sa cer o opinie in legatura cu fereastra dreapta spate de la un Kia X`Ceed 1.5 48V, achizitionat in urma cu o luna:

Geamul (electric) dreapta spate nu poate fi actionat nicicum - nu coboara!, mai exact, nici actionat de pe consola soferului nici de pe cea a pasagerului, desi butonul de actionare e iluminat. Intreabrea e: e oare vreo setare pe care am facut-o eu (ceva gen safety pentru copii) si ar trebui s-o dezactivez sau e pur si simplu defect si ar trebui sa anunt dealerul?

Multumesc frumos!

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: probleme geam dreapta spate Kia X`Ceed

Post by alexcrist »

Există un buton de blocare a geamurilor spate pe ușa șoferului, dar le blochează pe ambele (stânga/dreapta), iar de la șofer se pot deschide oricum (se blochează doar comenzile de pe ușile spate).

Și mai există o protecție mecanică pe fiecare ușă din spate care, din câte știu, afectează doar deschiderea ușii - practic dezactivezi clanța de pe interior, și poți deschide ușa doar de pe exterior, tot protecție pentru copii. Din ce știu, nu afectează și deschiderea geamului, dar nu-s sigur. Însă dacă ușa se deschide normal din interior, atunci nu e de la asta.

Părerea mea e că e un defect. Mergi la service.

Augustin
Posts: 2
Joined: 18 May 2022, 07:53
Auto: Kia XCeed 1.5 48V
Location: RO

Re: probleme geam dreapta spate Kia X`Ceed

Post by Augustin »

Multumesc frumos alexcrist!

Da, stiu de blocantul acela dar actioneaza pe toata p[ortiera, nu doar pe geam, SI eu cred ca-i un defect, dar am zis sa intreb.

Multumesc!

User avatar
balbo_x
Posts: 624
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: probleme geam dreapta spate Kia X`Ceed

Post by balbo_x »

Salut,
Aceeasi problema am avut-o la cee'd, geamul putea fi actionat doar in conditii de temperatura joasa. Fie motorul ce actioneaza miscarea geamului este defect, fie ai un fir deconectat. In cazul meu, a fost motorul. Masina fiind in garantie, mergi la reprezentanta.
Bafta!
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

Post Reply

Return to “...ce am omis?”