scurgeri de apa in habitaclu avand a/c in functiune

Post Reply
calin_florin2002
Posts: 1
Joined: 14 Jun 2015, 07:08
Auto: kia carens

scurgeri de apa in habitaclu avand a/c in functiune

Post by calin_florin2002 »

Salutari membrilor clubului. De cateva saptamani a aparut problema unor scurgeri de apa in habitaclu numai atunci cand folosesc a/c. Scurgerile au unceput sa apara dupa o interventie de schimbare a filtrelor. Suspicionez o infundare a scurgerii apei de condens din sistem avand in vedere ca se aduna apa multa undeva astfel ca la curbele pe stanga se aude si vad scurgeri semnificative sub zona torpedoului. Cum pot remedia problema sau daca trebuie intrventie de specialitate? Nu pot desfunda singur scurgerea daca asta ar fi problema?
Multumesc si conduceti in siguranta.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: scurgeri de apa in habitaclu avand a/c in functiune

Post by Ogy »

Salut, orice sistem a/c are furtun de drenare a condensatului. Daca zici ca dupa schimbarea filtrelor s-a intamplat fenomenul, atunci nu cred ca este vorba de infundat ci mai degraba fisura sau nu e mufat furtunul. Daca crezi ca e infundat traseul cu o sarma bagata pe furtun rezolvi problema (furtun situat in compartiment motor pe aripa dreapta cred).

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: scurgeri de apa in habitaclu avand a/c in functiune

Post by sonty »

eu tocmai ce mi-am dezinfectat AC-ul pe la furtunul ala. operatiune relativ simpla.
1. dat jos torpedou: 3 suruburi cruce sus, 3 suruburi hexagonal de 10 jos, 2 suruburi cruce in dreapta sub plasticul cu dezactivarea airbag-ului.
atentie la mufa becului din partea de sus.
2. dat jos plasticul cel mai din fata de pe laterala consolei centrale. ala are 3 cleme spre spate. se trage usor de ele pana ies, dupa care se trage de plastic catre spate, nu spre lateral. am dat jos torpedoul fiindca marginea plasticului cade fix sub marginea torpedoului si nu se poate trage clema respectiva.
3. in spatele plasticului se vede furtunul de condens care intra in consola. el are o mica fanta pe marginea de jos in care intra un pic de plastic ce il tine sa nu iasa singur. de curs pe-aici curge. ori e scos furtunul, ori e fisurat.

operatiunea asta de schimbare a filtrelor ce-a presupus si cine-a facut-o?
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: scurgeri de apa in habitaclu avand a/c in functiune

Post by Caralumba »

Bad post. Scuze.
Fair day, be well !
Image

Post Reply

Return to “Carens”