Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by eugenflorinmanea »

Bucuresti- Sibiu retur 2 persoane+ bagaje medii la dus; 4 persoane + bagaje mai multe la intors; autostrada 140-150 dar si unele portiuni cu 120 la intors cand am cam prins ceata; in rest cum se putea- si mers cu 40 la ora dupa niste idioti ca nu pot sa le spun altfel (cum sa ai masina ok- in speta un FOrd Modeo- si sa mergi cu 40 la ora constant- si nu ma refer la traseul virajat!!) - dar si frana inainte de curba si apoi acceleratie la podea pana in 6,000 ture pe portiunile virajate cu 2 benzi pe mers ca sa depasesc cat mai multe masini...
Consum afisat de CB 8.2%
Consum GPL app 8.7% (mie imi ia cam cu 0.5% mai mult fata de ce afiseaza CB ul).
App. 3h 10 minute am facut din Aviatiei pn la Sibiu- e macel pe V Oltului mai ales dupa Rm Valcea unde nu mai ai 2 benzi pe sens..am vazut ca se lucreaza acum la largire pe unele portiuni.
F multumit de consum si de costuri mai ales- asta tradus in benzina inseamna un consum de app 4.67%.
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by eugenflorinmanea »

B- Sl Moldova - B cu frecat pe acolo pe la partie: la dus 110- 140 70 localitati si unele portiuni cu zapada cu mers 70 80; la intors mers intins 120 140 cu 60-70 localitati. Consum mediu 10% gpl.
SAAB 9-5

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by Bonzai2 »

eugenflorinmanea wrote:Consum mediu 10% gpl.
Gazul s-a mai ieftinit?
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by eugenflorinmanea »

Intre 2.8 si 3 lei costa
SAAB 9-5

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by Minu »

Sa postez si eu pe aici.In general consumul meu este de 9%,acum iarna am avut 10% la ultimul plin insa am facut drumuri scurte si un drum la munte 5 persoane si mers 120km/h in mare parte,doar in localitati 80.
Un consum si de la mare,de 2 ori asta-vara am scos fix 10% cu 3 persoane in masina iar media Ploiesti-Eforie a fost de 102km/h,cum vi se pare? :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by eugenflorinmanea »

E un consum normal...pe acolo e si a mea.
Eu in general merg cu 140 afara si pe langa legal in localitati.
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by eugenflorinmanea »

Bucuresti- Buzau- Focsani- Andreiasu- Buzau- Vizireni- Buzau- Bucuresti.
4 persoane pe 50% din distanta, 2 in rest, bagaje medii; la intors Buzau- Bucuresti folosit AC ul cam 80% din timp.
Mers normal adica 130-140 afara 60-70 localitati.
Consum GPL app 8.5%.
M am mirat si eu ca mi-a iesit sub 9 % ..dar probabil ca anvelopele de vara si caldura de afara au redus consumul.
Pret gaz 2.6 lei per litru- va las pe voi sa socotiti cam cat ar iesi consumul daca am calcula in pret benzina :)
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by eugenflorinmanea »

Focsani- Bucuresti 2 persoane plus bagaje.
M am cam grabit- i-amm dat de am julit-o :) adica 150-160 afara 70 localitati.
Consum 9.1% (plin Focsani Mol- plin Bucuresti Mol)-bine nu e o metoda 100% exacta dar consumul e pe acolo adica tradus in benzina cam 4.45 % .
Beat this diesel :)
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by panzer »

Hopa si cu recordul negativ de consum:

Ceed 2, 1.4 MPI, GPL:

Bucuresti - Managlia, masina plina (copii, bagaje), 150km/h pe autostrada (pe GPS- cam 155km/h pe bord), majoritatea cu cruise control, cu AC tot timpul. Legal dupa Agigea.
Consum 12L gpl pe 100km. Nu cred ca scoteam sub 10 pe benzina in situatia asta oricum.

Am ocolit Bucuresti Fundulea pe drumul vechi (DNCB, Pantelimon Comuna, Fundulea, A2). Pe acolo m-a dus waze vineri dimineata.

Alimentare Art la Bucuresti (1.75 lei), completare intr-o curte la Fundulea (2.20 lei) si plin la Lukoil Mangalia (2.60). Nu era complet goala cand am facut plinul si sunt mai mult ca sigur ca pompele de la mare sunt masluite, chiar si dupa cat de repede se misca pompa cand alimentezi. Reducerile cu card Lukoil n-au ajuns si la Mangalia.

PS: m-au spart astia la mare cu preturile. Nu numai la combustibil, la tot.

xtm125
Posts: 41
Joined: 26 Nov 2014, 23:49
Auto: kia ceed 1.6

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by xtm125 »

@ panzer :)) la mangalia si nu numai sunt preturile ridicate. la fel si la Tuzla... preturi mari si pompe masluite. eu am patit-o de ma uitam si nu credeam... am facut plinul de 38 l din Buc si pana la mare, iar cand sa ii fac plinul din nou in Lukoil-ul de la iesirea din Mangalia... tot intra gaz....("ma dar nu se mai opreste... asa mult sa fii consumat?! era la 32 l si tot intra... am aflat de la cineva ca nu prea sunt ok pompele de gaz de pe la mare. nici una)

referitor la consum, la kia mea 1.6 cu un plin de gaz de 40 l + inca 15 l alimentati in Calarasi (2.23 lei/l) am mers vreo 600 km, traseu Bucuresti-Calarasi-iesire pe autostrada prin Drajna-Constanta, si retur. cost total vreo 100 lei. merge super, trage super. am o instalatie Flashlube si e minunata.... doar ca trebuie sa mai reglez putin culbutorii... tata fiind mecanic spunea sa ii las asa intrucat la gaz trebuie sa fie mai departati putin pentru a nu se arde valvele... acum nu stiu ce sa fac

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by panzer »

Singur asa este. Pe vremuri la Petrom-ul de la Mangalia am reusit sa pun 53 L de benzina in Cielo cand inca nu era pe gol. Nu ne mai facem bine asta e clar.

Insa am un issue cu consumul de GPL la Ceed 2. In conditii similare cu Ceed 1 acelasi 1.4 scoate cu 10% mai mica independenta, de unde si consumul. In ambele intra in functie de pompa 33 - 36L GPL iar la ceed 1 scot cam cu 30km in plus pe rezervor. Ori unul trece mai repede pe GPL (cel nou ca se incalzeste mai repede fiind nou) si nu vad eu diferenta la benzina, ori e reglat amestecul mai bogat la 2, ori apas mai tare pe ea ca e mai bine isonorizata. Ceva se intampla: CB arata 7.6 la drumurile mele pe ambele masini, deci cel putin in teorie pe benzina ar fi consumat la fel.

Noroc cu pretul GPLului de 1.75 - 1.85 ca nu imi fac griji prea mari. Dar la revizie o sa-l intreb pe Laurentiu. Desi pana acum am cam primit acelasi raspuns "asa consuma masina!"

Zilele trecute am prins un taximetrist cu chef de vorba la o pompa de GPL. Imi spunea ca la ei la firma toate sunt pe GPL, si ca 1.2 in 3 cilindri de la Logan consuma mai mult decat 1.4 pe gpl. Mai mult cam cu 1L/100km. 500.000 arata CB-ul lui. Si spunea ca il mai tine masina. Vreo 4 ambreiaje in schimb.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by eugenflorinmanea »

xtm125 wrote:@ panzer :)) la mangalia si nu numai sunt preturile ridicate. la fel si la Tuzla... preturi mari si pompe masluite. eu am patit-o de ma uitam si nu credeam... am facut plinul de 38 l din Buc si pana la mare, iar cand sa ii fac plinul din nou in Lukoil-ul de la iesirea din Mangalia... tot intra gaz....("ma dar nu se mai opreste... asa mult sa fii consumat?! era la 32 l si tot intra... am aflat de la cineva ca nu prea sunt ok pompele de gaz de pe la mare. nici una)

referitor la consum, la kia mea 1.6 cu un plin de gaz de 40 l + inca 15 l alimentati in Calarasi (2.23 lei/l) am mers vreo 600 km, traseu Bucuresti-Calarasi-iesire pe autostrada prin Drajna-Constanta, si retur. cost total vreo 100 lei. merge super, trage super. am o instalatie Flashlube si e minunata.... doar ca trebuie sa mai reglez putin culbutorii... tata fiind mecanic spunea sa ii las asa intrucat la gaz trebuie sa fie mai departati putin pentru a nu se arde valvele... acum nu stiu ce sa fac
Reglaj culbutori la kia ? Se face asa ceva?!
SAAB 9-5

xtm125
Posts: 41
Joined: 26 Nov 2014, 23:49
Auto: kia ceed 1.6

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by xtm125 »

da. am vb cu baietii de la kia si tre sa ma duc sa ii regleze. nu se regleaza automat... :(

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by Minu »

Stai asa, desprr ce masina vorbim aici?Ceed are culbutorii hidraulici din cate stiu, nu au nevoie de reglaj.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

xtm125
Posts: 41
Joined: 26 Nov 2014, 23:49
Auto: kia ceed 1.6

Re: Consum GPL - Kia Cee'd 1.4

Post by xtm125 »

inainte de a face o prostie si a cumpara un tub de solutie de curatat supapele de la liqui molly, zic hai sa sun la kia. zis si facut. raspunsul a fost urmatorul... trebuie sa veniti la noi sa ii reglam cu lera.... :shock: acum nu am intrebat si cat costa si cat ma tine pe acolo... o sa ma duc sa vad ce operatie ii face. masina e 1.6...

Post Reply

Return to “Generalităţi”