TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by panzer »

Best 1.4 din 04.2008; 52000 km folosita zilnic in Bucuresti. Cum nici eu nu am jurnal de bord, iata un mic istoric:

Pana acum
- am schimbat toate becurile de pe fata: pozitii si faza scurta.
- CD Playerul nu mai citea CDuri decat dupa restart asa ca l-am schimbat cu unul after market.

Imbunatatiri si consumabile:
- reviziile la zi. doar piese OEM, ulei ESP Formula, Bujii Iridium. Urmeaza placutele de frana foarte curand.
- alarma (o janghina doar pt telecomanda inchiderea centralizata )
- senzori de parcare (f utili ca foloseste si doamna masina).
- schimbat presurile pt ca s-a gaurit cel de la sofer.
- schimbat stergatoarele cu Bosch. Parca mai bune erau cele OEM.
- Cauciucuri de iarna Nokian. 195 65r15 (ca nu am mai gasit 185 pe stoc). Se comporta mult mai bine cu 195. N-as fi crezut. O sa cumpar si de vara tot 195 si tot o serie mai buna, probabil Vredestein.

Alte probleme:
- zgomote pe spate rezolvate la prima revizie: de la bancheta cel mai probabil.
- se exfoliaza partile negre: abtibildul acela negru.
- la mersul cu spatele se aude un zgomot. Mi s-a explicat ca placa e mai mare decat discul dar nu le-am lasat masina o zi sa il desfaca.
- cauciucurile originale arata imbatranite rau. Nu cred ca le mai pun la primavara desi mai au ceva "carne" pe ele.
- chederul de la sofer arata ca dupa razboi. O sa il schimb la primavara. Stie cineva daca se schimba pe garantie?

Acum am ceva zgomote si pe fata si pe spateL probabil bielete si/sau amortizoare. O sa vedem saptamana viitoare la service. Stie cineva cat costa amortizoarele daca nu e acoperit de garantie.

Una peste alta foarte multumit de masina.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by mdr_mirel »

@panzer chederul de la sofer arata ca dupa razboi. O sa il schimb la primavara. Stie cineva daca se schimba pe garantie?
Eu am schimbat chederul stanga fata pe garantie la Mit Baneasa.Da un tel la una din reprezentante si fa o programare pt constatare.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

bonzo
Posts: 12
Joined: 06 Apr 2009, 17:25
Auto:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by bonzo »

64000, 4 ani in martie; nu am schimbat nimic la ea in afara de ce s-a schimbat la revizii.
Am avut si un accident minor, dar in afara de asta nu am schimbat nici măcar placutele de frana.
Acum schimb parbrizul pe Casco...pietre.

In rest nu am de ce sa mă plâng, poate doar de consum...insa nici eu nu merg linistit :)
Kia Ceed SW City Pewter Beige 1.6 GSL

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by Dennis »

Postez din nou pe acest topic dupa aproape 2 ani.
In acest timp masina si-a dublat nr. de kilometri - am ajuns la 126.000.
Cee'd 1.4 Best din iulie 2007.
Instalatie GPL BRC montata la 70.000km.
2 bielete antiruliu , un senzor ABS si o electrovalva reprezinta singurele piese schimbate in garantie.Becuri de faza scurta (H7) cred ca am schimbat vreo 8 pana acum.
Placute de frana (fata/spate) schimbate la ~97.000km (durata lor de viata a fost asa mare din cauza faptului ca ~80% din km parcursi au fost in regim extraurban).
In rest totul este "original".Anvelopele Michelin de prima echipare arata impecabil (pe calea de rulare) - numai ca anul asta as vrea sa le schimb.Din cauza varstei au inceput sa apara pe lateral semne ale imbatranirii materialului.
Mici ciupituri ale vopselei, mici ciupituri ale parbrizului...chestii intalnite la majoritatea masinilor.
Una peste alta masina merge brici - nu regret nici o clipa alegerea facuta.

Drumuri bune!
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by mitzux »

Postez si eu din nou dupa 2 ani fara cateva zile(si 50k km):
148000km(tot ce am facut la masina):
-placute frane fata (~66000)
-parbriz nou (~66000) pe CASCO- pt ca era zgaraiat
-intrerupator ESP pedala frana(~70000-garantie)
-toate cele 3 stergatoare(2 ani si ~70000)
-usi spate+suport becuri pentru nr., la haion spate-SW(~80000km-garantie)
+vopsit(actual 80% vopsit nou)
-2 accidente minore(80-85k) vopsit nou 80% fara probleme tehnice
-bielete fata(~85000-garantie)
-placute frane spate(~91000)
-schimbat haion si bara spate+revopsit(accident usor ~100000km)
-curatat filtru particule (~105000km-garantie->cauza furtun de la un senzor de presiune mancat de un mustelid :twisted: )
-110000km schimbat-discuri frana spate+din nou placute(din cauza ruginei)
- la revizia de 130000km schimbat placute fata(discuri intacte!)
-136000km schimbat kit complet ambreiaj(nu pe garantie la km astia :( )
-schimbat stergatoare fata (Bosh aerotwin~140000km si 5 ani)
Cauciucuri: 1 set iarna cumparat in 2008+1 pereche noua in nov. 2011(2 au cam 50% profil si 2 au cam 70%); jenti PLW 15 ptr vara (2009) si un set nou michelin energy saver la aprox 110000 km in 2011 (actualmente mai au cam 70% profil)
Consum mediu actual~6,1-(cam 10% oras, 20% autobahn, 70% nationala=60km zilnic), asta vara acelasi profil cam 5,8. Doar ca si curiozitate cu Golfu scot cam 5,2 :twisted: :shock: .
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by dre_andrei »

6 ani, 175.000 km :D
1.6 diesel
schimbat bielete si un difuzor pe stanga spate, pe garantie.
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

roland
Posts: 6
Joined: 24 Mar 2013, 16:33
Auto: kia cee'd 1.6gdi

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by roland »

Sunt venit nou in clubul kia,am citit toate mesajele din acest topic si vreau sa discut doar consumul.
Eu am motorul 1.6gdi.L-am ales pentru ca este prezentat ca un motor destul de economic: 7.8/4.7/5.8 l/100km.
Am mers pana acum doar750km.Masina abia am cumparat-o.
In 450km facuti pe A2 Buc-Ct si retur computerul de bord a indicat 8.2l/100km mers fara accelerari bruste,2 pers.in masina,dar cu 130km/h.
In restul de 300km parcursi numai in Buc.computerul de bord a indicat 9.3l/100km tot asa mers calm si cu 1-2pers.
Schimbarea vitezelor am facut-o numai in jur de 3000n/min.
Stiu bine ca toti constructorii auto dau un consum micsorat cu cca.20% fata de realitate,dar sa ia cu 75% mai mult pe autostrada?S-au poate ca trebuia sa merg cu 90-100km/h spre a ajunge la 4.7l/100km.
E adevarat ca si motorul nu este inca rodat si e normal sa consume ceva mai mult.Dar totusi, mi se pare exagerat.
Ce ma sfatuiti sa fac?Sa mai astept 1000-2000km sa se mai lase motorul, sau sa merg urgent la IMG Jilava?

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by eugenflorinmanea »

asteapta cel putin 3,000 km
Ca o comparatie a mea 1.6 126 cai la 130-140 pe autostrada ia intre 8 si 8.5
E si normal pana se lasa motorul sa iti pape mai mult.
SAAB 9-5


User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by Ogy »

In caz ca ai citit si mai ales ai inteles articolul iti fac un rezumat:
" In cele mai multe cazuri valorile se vor modifica in general cu 0,1 – 0,2 litri/100 km"
Asta in ideea in care toate masinile au consumurile date de producator din teste sintetice....

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by ceedro »

In caz ca am citit articolul si am inteles? Da,am facut-o,Ogy.900.000 de posesori, urmand a fi despagubiti?! Aceleasi probleme semnalate de catre mine,caseta directie,coloana volan,duritatea suspensiilor se pare ca o semnaleaza si multi altii. Despre ce vorbim noi aici? Nu s-a mai auzit,din 1900 incoace,de cand se produc automobile,ca un producator sa dea despagubiri clientilor sai,pentru valorile de consum(?!). Te inteleg ca esti fan coreence,dar hai sa fim si realisti,au unele probleme. Poate vrei sa-i dai un raspuns(argument) lui Marius la al sau comment din articolul acesta: http://0-100.hotnews.ro/2012/11/02/hyun ... carburant/
Eu unul,nu as sti ce sa-i spun,de vreme ce si eu m-am confruntat cu aceleasi schimbari in garantie(bielete,bucse,caseta,urmeaza coloana-pe banii mei,garantia s-a dus=nici nu vreau sa ma gandesc cat ma va costa). Ma repet,cum am mai spus si in topicul cu "clampanitul...",un bun prieten,mecanic la Kia,a concluzionat,sa ma puna in tema,astfel de probleme,le vom avea toti,mai devreme sau mai tarziu,aceste masini nu au fost gandite si facute pentru asa drumuri minunate,cum avem noi in aceasta patrie.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by Ogy »

Eu am raspuns la linkul postat de tine.Nu am intrat in discutii legate de problemele masinii. Au raspuns in numele meu urmatorii acolo: ady, Justin Puscasu si MLL.
Dupa cum am zis atentie la ce se refera tema subiectului si mai ales textul acestuia in intregime.

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by ceedro »

...............

roland
Posts: 6
Joined: 24 Mar 2013, 16:33
Auto: kia cee'd 1.6gdi

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by roland »

Va multumesc pentru raspunsurile si atentia acordate.Ma tem ca am luat o mare pacaleala cumparand masina asta.Nu cred ca va mai scadea consumul aproape de valorile indicate in cartea tehnica,pe masura ce motorul se va mai roda.Pe la 3000km,voi vedea ce va fi de facut.Din ce mi-ati aratat si voi si din ce mai stiam si eu,se pare ca e o practica murdara aceasta a lui KIA de a minti cumparatorul.
Pe curand.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by quelloo »

acum sa ma ierti dar tu credeai ca o sa scoti 4.7% mergand cu 130?
niciun consum dat de producator nu o sa-ti iasa la 130
mergi cu 100 si o sa vezi ca ia maxim 6 (si dupa vreo 3000 de km poate chiar 5%)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”