Zgomot la pneuri spate

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Petre Bogdan
Posts: 5
Joined: 03 Sep 2010, 23:58
Auto:

Zgomot la pneuri spate

Post by Petre Bogdan »

Ce pot sa spun despre zgomot pneuri spate?La fiecare 40.000 Km trebuie sa cumpar alte cauciucuri pe spate pentru ca le uzeaza pe interior.Adica pe interior unul din zimti da altul nu si tot asa ......Am facut reglaje peste reglaje.Nimeni nu stie de ce se tocesc.Daca cineva stie si vrea sa ma ajute sa imi scrie pe petrebogdan@dymabotrans.ro

Jenel
Posts: 173
Joined: 07 Mar 2008, 16:29
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot la pneuri spate

Post by Jenel »

Nu esti singurul cu aceasta problema...eu la 38.000 le am uzate pe fata si nu mai zic ca vreo 5.000 km i-am facut cu pneurile de iarna.Jantele de pe masina sunt originale KIA sau sunt afer market ?

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Zgomot la pneuri spate

Post by AlinC. »

40k nu-i chiar putin pentru un set de cauciucuri :)
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

Ionutdodo
Posts: 29
Joined: 27 Jun 2010, 06:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot la pneuri spate

Post by Ionutdodo »

AlinC. wrote:40k nu-i chiar putin pentru un set de cauciucuri :)
corect, mai ales ca masina are suspensie independenta pe spate, deci daca mergi mai mereu cu masina incarcata, bratele alea au tentinta sa iasa spre exterior.

dar sa nu uitam ca periodic (nu mai stiu la cati km) cauciucurile trebuiesc schimbate intre ele. eu mereu le notez unde au fost cand le schimb cu cele de iarna si cand le pun inapoi le pun in "x". la 45k sunt ok, nu am avut probleme. sunt importante aceste proceduri, ca si cele despre depozitarea corecta a anvelopelor

Bafta!
Cee'd, 1.4, Pewter Beige
ODO 45000 km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Zgomot la pneuri spate

Post by bubumisu »

Ionutdodo wrote:
AlinC. wrote: dar sa nu uitam ca periodic (nu mai stiu la cati km) cauciucurile trebuiesc schimbate intre ele

La 12.000 km, scrie in manual. Eu am deja 16.000 si n-am facut schimbul fata spate, dar sunt tocite uniform, le-am verificat destul de des presiunea. Acuma mai nou trebuie sa inlocuiesc pe cel spate dreapta, am luat niste sloiuri de gheata si m-am ales cu ditamai umflatura pe lateral.
Probabil voi face schimbul stanga fata cu spate si dreapta cel bun din fata dreapta in spate si cel nou care va trebui sa-l iau in fata dreapta.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Generalităţi”