cum va merge servodirectia

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

cum va merge servodirectia

Post by alexandruu »

salut .. la mine merge cam greu , cand era noua se invartea mai usor volanul. acum si la viteze mici sau pe loc se invarte cam greu
care ar putea fi cauza?
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: cum va merge servodirectia

Post by catalin4u24 »

Presiune scazuta in anvelope,
uleiul de la servo si-a pierdut proprietatile si trebuie schimbat (putin probabil),
uzura la sistemul de directie (bielete, pivoti etc)
'22 Xceed 1.5T City

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cum va merge servodirectia

Post by BAU »

Ceed-ul are servodirectie asistata electric ( nu este hidraulic). Sa nu fie autosugestie , cind treci de la o masina fara servo pe una cu servo ti se pare ca se misca prea usor . Apoi te obisnuiesti si vrei sa mearga mai usor .
Daca ti se pare ca intr-adevar functioneaza greu , mergi in Service .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: cum va merge servodirectia

Post by d3xt3r »

La viteze mici ( gen parcare si chiar oras ) directia e usoara , in exterior devine mai grea . Cred ca dupa 30-50km/h devine mai grea.

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: cum va merge servodirectia

Post by B06DAN »

d3xt3r wrote:La viteze mici ( gen parcare si chiar oras ) directia e usoara , in exterior devine mai grea . Cred ca dupa 30-50km/h devine mai grea.
Asta ar trebui sa fie o calitate, nu un defect!
Ideal este sa misti volanul cat mai usor la viteze mici si cat mai greu la viteze mari (trebuie sa ai un raspuns in cuplul volanului invers proportional cu viteza).
Masinile "destepte" au asa ceva; KIA ma indoiesc ca a echipat masinile cu astfel de sisteme.
Mie, personal, mi se pare ca directia este prea sensibila la viteze mari...

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cum va merge servodirectia

Post by eugenflorinmanea »

BA ARE ASA CEVA!La Ceed volanul se intareste la viteza!
SAAB 9-5

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

cum va merge servodirectia

Post by Philbox »

Confirm si eu spusele postului anterior. Daca ai dubii, telefon la service, programare, citire eventuale erori daca exista, remediere in caz de raspuns afirmativ la afirmatia anterioara!

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: cum va merge servodirectia

Post by MeGeNe »

Eugen are dreptate. Uitati-va la topicul cu viteza maxima ca am dat eu niste explicatii referitoare la functionarea directiei ceedului.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: cum va merge servodirectia

Post by AlinC. »

EPS nu mi-a facut probleme so far, ba as zice ca-s foarte multumit de el.

Daca simti ca s-a modificat ceva la directie, mergi in service asap
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: cum va merge servodirectia

Post by d3xt3r »

B06DAN wrote:
d3xt3r wrote:La viteze mici ( gen parcare si chiar oras ) directia e usoara , in exterior devine mai grea . Cred ca dupa 30-50km/h devine mai grea.
Asta ar trebui sa fie o calitate, nu un defect!
Ideal este sa misti volanul cat mai usor la viteze mici si cat mai greu la viteze mari (trebuie sa ai un raspuns in cuplul volanului invers proportional cu viteza).
Masinile "destepte" au asa ceva; KIA ma indoiesc ca a echipat masinile cu astfel de sisteme.
Mie, personal, mi se pare ca directia este prea sensibila la viteze mari...

Pai nu am zis ca e defect. Am confirmat ca directia masinii se comporta cum descrii tu "Ideal este sa misti volanul cat mai usor la viteze mici si cat mai greu la viteze mari (trebuie sa ai un raspuns in cuplul volanului invers proportional cu viteza)." .

PS : nu e servo , CEED are directie asistata electric din cate stiu.

Ionutdodo
Posts: 29
Joined: 27 Jun 2010, 06:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cum va merge servodirectia

Post by Ionutdodo »

Salut!

Observ ca unii oameni nici nu stiu ce masini conduc. Kia ceed are directie servo electrica! Asta inseamna ca nu are lichid , cea cu lichid fiind hidraulica. Ceed-ul, pe langa ca are directie servo electrica, mai este si asistata. Adica la viteze din ce in ce mai mari se "intareste" volanul. Este o functie sa spunem asa, special facuta sa va salveze de la nenorociri in caz de miscati ceva mai brusc volanul la viteze mari.

Nu faceti comparatie intre marci. Depinde de producator si de model, cat de greu se da din volan difera. Am vazut de exemplu ca la un Citroen c3 din 2002 se da mai esor de volan decat la un Audi A4 din 2007. Iar la Bmw X5 din 2003 se da mai usor decat la un Peugeot 407 din 2005 si mai pot continua.

Gasiti aici o scurta descriere a sistemului servo electric: http://www.enciclopedie-auto.ro/termen/ ... D2+TTID430
Cee'd, 1.4, Pewter Beige
ODO 45000 km

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: cum va merge servodirectia

Post by AlinC. »

Asta ziceam si eu...

EPS = Electric Power Steering
Electric power steering (EPS or EPAS) is designed to use an electric motor to reduce effort by providing steering assist to the driver of a vehicle. Sensors detect the motion and torque of the steering column, and a computer module applies assistive torque via an electric motor coupled directly to either the steering gear or steering column. This allows varying amounts of assistance to be applied depending on driving conditions.
Articolul integral pe Wiki
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

sorinpst
Posts: 4
Joined: 30 Apr 2009, 15:30
Auto:

Re: cum va merge servodirectia

Post by sorinpst »

salut ..am o intrebare ,care este cauza unui tacanit la coloana de directie atunci cand sta pe loc ,si incerci sa iei de volan stanga ,dreapta,.am intelees ceva de un rulment??nu este ceva suparator dar totusi... vreo idee???

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cum va merge servodirectia

Post by BAU »

@sorinpst: Nu se vede din ce oras esti.
Eu am rezolvat la IMG ,acelasi simptom l-am avut si eu si era slabit un surub de la cuplajul cardanic al coloanei de directie (dar este posibil sa fie si un rulment , asa ca mergi in service)
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cum va merge servodirectia

Post by asdfgh »

La mine directia merge brici acum. Tocmai ce am schimbat-o dupa ce mi-a murit EPS-ul in timp ce mergeam cu masina.
Din pacate cred ca este o varianta revizuita a celei care este pe Hyndai accent (si de care f multi s-au plans), cred ca mai au de lucrat la ea pana sa devina optima.
Mie imi place cum merge cum functioneaza cand functioneaza, ca pana acum am avut destule probleme (cuplaj volan, slabit, troncanit in volan si in cele din urma moartea subita) :!:
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Post Reply

Return to “Generalităţi”