Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by TeoB »

Pe fata am: http://www.goodyeartires.com/cfmx/web/g ... =#features R17 W
Iar pe spate am cele stock (Michelin am impresia). Presiunea e in toate de 2.2.
Se aude un zgomot destul de puternic cand merg... asa trebuie sau ceva nu e bine?
La un drum mai lung e destul de obositor sunetul respectiv.
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by bumblebee »

Fa presiunea corecta si fa-o corect, adica cu pneuri reci.
Daca nu ai pneurile reci fa presiunea cu 0.3 atm mai mult la fiecare roata.
Si mie mi se aude altfel cand le am desumflate (ultima oara m-am trezit cu 1.9 in ele)
Kia Cee'd 1.4 best

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by florandrei »

Salut.
Ar putea fi una din urmatoarele probleme:
- suprafata pe care ruleaza pneurile
Zgomotul de care vorbesti e prezent in mod constant sau doar pe anumite portiuni de drum?
- presiunea aerului din anvelope;
- geometria (desenul) pneurilor
Ar trebui ca pneurile fata-spate sa aiba aceeasi geometrie, chiar daca sunt produse de fabricanti diferiti.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 7DCT GTLine Ploiesti

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by BAU »

@TeoB- Dupa cum imi dau seama se pare ca ai Anvelope 225x45xR17 ,Acestea au talonul mai mic ,si amortizoarele sint nitel mai dure .Iti spun din proprie experienta ,acestea sint mai zgomotoase indiferent de conditiile de drum sau presiune.
Se incadreaza la categoria "asa face toate "
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by TeoB »

Cu toate ca se aude de mai demult dar abia acuma m-am gandit sa nu fie o problema, la un drum spre Iasi (unde am intalnit toate tipurile de asfalt posibil.. si denivelat si peticit si foarte finut) am facut verificarile inainte: presiunea a fost verificata chiar inainte de plecare (la rece, 2.2 in toate cele 4 roti), am ridicat pe cric si am invartit de roata cat am putut sa vad daca se aude un zgomot asa pe loc si nu se auzea nimic (am inteles ca daca ar fi de la rulmenti s-ar auzi) iar de cand a inceput vara au fost si rotile echilibrate (m-as duce inca o data sa verific ca poate de la drumurile noastre s-a modificat ceva).

@florandrei: geometria pneurilor este diferita.. din cauza ca am schimbat doar cele de pe fata in urma unei boalfe la o anvelopa iar cele de pe spate erau ok

@bumblebee: presiunea era 2.2 in toate 4 asa cum se cere

@BAU: aha.. deci cum am stat cu sunetul ala asa o sa stau si in continuare :) poate pe viitor o sa pun alte anvelope si caut ceva mai "silentios" ca am inteles ca de acum se pune si criteriul asta la anvelope.. dar sunt foarte multumit de dimensiunea rotilor, nu am facut modificari dupa ce a fost cumparata ci asa era de la ei.. pacat de drumurile noastre :(
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

maverick1985
Posts: 3
Joined: 01 Jul 2010, 14:47
Auto:

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by maverick1985 »

Eu am inceput sa aud un zgomot ciudat in zona pneurului din stanga spate. Cand merg la viteze mici se aude cam ca un zgomot de pana, iar cand merg cu viteze putin mai mari se aude un sunet gen plastic pe plastic. Am zis sa merg sa vad geometria, sa echilibrez jantele, etc, poate o fi de acolo ceva. Am fost la un service de roti ca vroiam sa schimb jantele. le-am schimbat (pastrand cauciucurile) si nu am mai auzit nimic doua zile. apoi a inceput iar. Acum uneori se aude, alteori nu. Am pastrat pneurii initiali, iar jantele noi sunt tot de 15.

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by blajanm »

Zgomotul auzit de tine este de la cauciucurile de pe fata care au profil in V. In Oradea cu colegul scubli am tot "ascultat" masina lui (cauciucuri profil in V pe toate 4 rotile) deoarece se auzea un zgomot ca de rulment la rulare. Un mecanic i-a zis ca acest zgomot este de la profilul cauciucurilor, fapt demonstrat la schimbarea cauciucurilor cu cele de iarna.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by TeoB »

@blajanm: Am inteles.. pai atunci trebuie sa ma obisnuiesc, pana la iarna mai este. Mersi :)
Multumesc colegilor de informatii.
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by B06DAN »

Am observat si eu ca Michelinurile din dotare 255/55R16 (jante Al) sunt mai zgomotoase decat Pirrelli 195/65R15 (jante tabla ca nu era sa iau de aluminiu pentru iarna).
Acum nu stiu ce sa mai cred (concluzii):
1. cauciucurile de vara sunt mai zgomotoase ca cele de iarna (profilul clasic e mai tacut ca cel in V)
2. Michelin mai zgomotos ca Pirrelli
3. talonul mai scund 55 mai zgomotos ca cel inalt 65
4. diametrul jantei 16 mai zgomotos ca 15
5. latimea anvelopei 255 mai zgomotos ca 195

Mai important este ca masina este mai stabila in viraje cu configuratia mai zgomotoasa.
O sa caut niste senile de tanc...

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by B06DAN »

maverick1985 wrote:Eu am inceput sa aud un zgomot ciudat in zona pneurului din stanga spate. Cand merg la viteze mici se aude cam ca un zgomot de pana, iar cand merg cu viteze putin mai mari se aude un sunet gen plastic pe plastic. Am zis sa merg sa vad geometria, sa echilibrez jantele, etc, poate o fi de acolo ceva. Am fost la un service de roti ca vroiam sa schimb jantele. le-am schimbat (pastrand cauciucurile) si nu am mai auzit nimic doua zile. apoi a inceput iar. Acum uneori se aude, alteori nu. Am pastrat pneurii initiali, iar jantele noi sunt tot de 15.


Zgomotul de pana inseamna un zgomot infundat buf-buf-buf la una din roti si nu un huruit continuu uniform pe toate partile.
Am patit-o odata prin anii 90 cu o Dacie la care auzeam acest zgomot dar cauciucul parea nou. Am verificat flancurile pentru depistarea eventualelor galme dar n-am gasit nimic. Abia cand a facut explozie (noroc ca aveam viteza mica) am vazut ca galma era chiar pe calea de rulare si de aia nu o vedeam eu la verificare (as fi putut vedea asta daca masina era urcata pe elevator).

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by Ogy »

latimea anvelopei 255 mai zgomotos ca 195
Michelinurile din dotare 255/55R16 (jante Al)
255=205 Da?

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by B06DAN »

sorry! ai dreptate...

Latimea este 205, rectific:
205 mai zgomotos ca 195!

Nu asta am vrut sa subliniez ci faptul ca schimband gumele de iarna cu cele de vara am tras niste concluzii... vezi mai sus
unele sunt adevarate altele sunt false

Jenel
Posts: 173
Joined: 07 Mar 2008, 16:29
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by Jenel »

E posibil sa ai aceeasi problema ca mine adica rotile nu sunt uzate uniform(fenomenul solzi de peste,adica anvelopa e mai uzata pe interior decat pe exterior).Se recomanda ca la fiecare 10-15k km rotile sa fie rotite intre ele dupa o anumita schema pentru o uzura cat mai uniforma.
Eu am am doar 30.000 km cu anvelopele de vara si fiindca nu le-am schimbat intre ele acum e foarte zgomotoasa masina iar singurul remediu ar fi sa cumpar anvelope noi.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by Razvan_G »

"Rotirea" rotilor am facut-o si eu la prima revizie. Cele de pe fata au mers pe spate la recomandarea service-ului. La altii am auzit ca le incrutiseaza.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

wrctheo
Posts: 2
Joined: 23 Jun 2008, 09:37
Auto:

Re: Zgomot pneuri in mers, asa trebuie?

Post by wrctheo »

Salut,

Ceed.

La 15k km am facut X cu rotile, echilibrate tot, alti plumbi samd.
La 30k km am sa le pun cele de pe spate pe fata si invers.
Apoi la gunoi!

Ps. Am roti din tabla de 15", cele mai ordinare cauciucuri din cate au existat Michelin Energy (nu conteaza modelul lor), din fabrica si am facut si 2 ierni cu ele. Am avut mai multe masini, printre care si un urs, si am rupt pana acum cred ca vreo 100 de perechi de cauciuri din 98 de cand am carnet.

Masina merge preponderent in oras, cuminte, la drum intins, doar pe serpentine ce mai vede o semi-dejantare (include scartz pe uscat, derapaje daca e praf/ploaie).
Zgomotul mi se pare ca vine din insonorizarea precara a masinii (de unde si pretul de achizitie), dar oare daca se pun materiale speciale de insonorizare (cele pentru audio) in interiorul portierelor tot ala va fi efectul?

Cu bine si asfalt uscat

Post Reply

Return to “Generalităţi”