Revolutia portocalie de pe bord...

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@tsunami: ...adica sa vedem daca systemul este "plug and ...pray" ?!! :P
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

bogdan_MIB
Posts: 94
Joined: 26 Dec 2007, 03:40
Auto:
Location: Constanta

Revolutia portocalie de pe bord...

Post by bogdan_MIB »

http://img443.imageshack.us/img443/1862 ... 75ljl4.gif
aici este schema reostatului cu cupla cu tot ... cei avizati (electrician, electronist ) poate inteleg mai bine schema
KIA Cee'd 1.4 GLS, Mars Red, BEST ODO141000km

bogdan_MIB
Posts: 94
Joined: 26 Dec 2007, 03:40
Auto:
Location: Constanta

Post by bogdan_MIB »

Image
aici este schema reostatului cu cupla cu tot ... cei avizati (electrician, electronist ) poate inteleg mai bine schema
KIA Cee'd 1.4 GLS, Mars Red, BEST ODO141000km

ZETU
Posts: 23
Joined: 01 Feb 2008, 22:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ZETU »

sincer sa va spun si mie imi place mai mult lumina albastra la bord dar pana acuma chiar nu ma deranjat portocaliul.. am condus foarte putin noaptea si nu am avut probleme, insa la drum lung se poate sa fie deranjant.. dar asta e.. :P
Image

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

am reusit sa pun folie solara pe bord. finisajul lasa de dorit. dar, deh, am montat folia aseara in parcare ajutat de mariusc. (10x man!). era mai mult de test. sa vad cum se comporta si ziua. ca daca-mi place., pun folie pe toate cadranele si incerc sa o lipesc mai bine. am pus 2-3 poze pe picassa.

uitati aici si o poza cu versiunea finala http://picasaweb.google.com/gabels/Acce ... 3705795522
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

VAdrian
Posts: 2
Joined: 12 Nov 2007, 16:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by VAdrian »

gabz wrote:am reusit sa pun folie solara pe bord. finisajul lasa de dorit.
in general la aplicarea foliei de orice tip sunt 2 metode: ori cu apa (depinde de folie) si apoi su o racleta de cauciuc acoperita cu un burete se scoate apa de sub folie, ori cu un pistol cu aer cald pentru o intindere foarte buna. Pe geamuri solutia cu scoaterea bulelor nu prea este viabila pentru ca se vede.

Adi.
to be, or not to be, CEE'D, that is the KIA? :)

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

folia asta-i de tipul "aplicare cu apa". dra eu nu am facut asa. pur si simplu am pus-o "pe uscat" si am indreptat-o cu racleta respectiva. au ramas bule, dar pe margini nu este taiata prea exact, tinand cont ca este atat de aiurea zona si sunt si cadranele alea rotunde.

vreau sa dau jos partea aia curbata de deasupra bordului. am vazut ac este lipita de cadrane. si dup-aia o sa ramana bordul cu geamul ala dintr-o bucata. are cineva idee cum se desface? ca nu mai merge site-ul cu manualul de service (kme nu-stiu-cum)
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

gabz....dar tu unde ti-ai imbracat volanul in piele si cat te-a costat?
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

un tip din craiova. 190 lei cu tot cu schimbatorul de viteze.

mai multe info pe topicul cu volan de piele, aftermarket
viewtopic.php?t=133&start=75&postdays=0 ... highlight=
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

@Gabz: Vezi la mine in album, ca am pus cateva poze de cand mi-a montat nenea de la service car-kitul. Din ce am "prins" eu cand l-a scos de acolo a fost cam in felul urmator:
- a tras cate putin de plastic, mai intai din partea superioara de la colturi, apoi de jos pe laterale si apoi iar de sus.
Cred ca este nevoie de putina forta, dar temperat, ca sa nu te trezesti ca scapa de acolo si sa mai strici cate ceva. Uita-te cu atentie la poze ca sa vezi cam pe unde sunt clemele si sa incerci sa insisti intr-un fel sau altul pe zonele alea.

Bafta si spor la treaba!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

nu merge. sta in loading de vreo 3 minute :(
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Tocmai am incercat si merge ok.
Mai da-i o sansa! :D
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@gabz: da, e ok imaginea..ramane de vazut ziua cu luminile aprinse si stinse! si lucrul la aranjarea foliei e cam.....:)

@bogdan_MIB: schema o stiu si eu...problema este ca cei din service (Bacau)

1 nu stiu daca merge pur si simplu atasand un potentiometru si nu mai trebuie si resoftare
2 nu stiu exact PN pentru potentiometru
3 nu stiu exact PN pentru panoul pe bord care trebuie schimbat!

mi-au spus ca daca le comand, este pe raspunderea mea (!!) ca ei nu stiu daca o sa mearga ! is de groaza baietii astia! :twisted:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

gata. am desfacut bordul. partea proasta este am dezlipit folia pe care o pusesem aseara si au ramas bucati pe geam.

stie cineva cu ce se pot dezlipi, fara a zgaria plasticul, bucatile de folie solara?
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by ida01ro »

gata!! pt ca tot incepe sa vina zile fara soare si nopti lungi...dupa lupte seculare care au durat aprox 1 an (!! #-o ) am reusit sa inabus "revolutia portocalie de pe bord"!

ImageImage

sa recapitulam, pt cei interesati:

1) daca aveti partea inferioara a habitaclului neagra:
pannel 933801H020EQ
rheostat 933201H000EQ

2) daca aveti partea inferioara a habitaclului gri:
pannel 933801H020ED
rheostat 933201H000ED

daca reusiti sa comandati piesele la xcare alt magazin de piese, montajul este f usor,il puteti face DiY fara nici o problema si scutiti 30 ron :P ! va ramane pt topicul "moca" piesa asezata peste devizul lucrarii ..vezi poza atasata!

me ...very happy ! :D

PS: bordul ceed are o greseala de proiectare dpdv ergonomie...noaptea, ecranul CB se reflecta in parbriz !! :evil: un unghi ar trebui modificat sau un "cozoroc" mai mare pus acolo....
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “Generalităţi”