Revolutia portocalie de pe bord...

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
harap09
Posts: 8
Joined: 09 Dec 2008, 01:49
Auto:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by harap09 »

Pt Ionut 2007: Gusturile intr-adevar se discuta...portocaliul e cea mai respinsa culoare de bord la masini....o sa observi ca asta e mereu un subiect pt masinile cu acest tip de iluminare....io nu cred ca e un nebun care si-ar schimba culorile, oricare ar fi ele, in portocaliu decat daca joaca nfs. Cat despre odihna...poate estu tu vreun odihnit de felul tau, asa...specrul culorilor se preda la fizica de liceu....cat despre insemnatatea lor...mai afli cate ceva la desen...singura ta scuza....cred ca ar fi culoarea politica :evil:

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by Ogy »

Ciudat "colectionarii" de masini bavareze -ca sa nu se inteleaga toate etniile...prefera portocaliul pe aceste masini . De ce? Pei au fost facute si studii ca deh firma se respecta. Cel mai clar raspuns: Vrei bmw alegi stilul clasic si sportiv. Vrei briz briz-uri alegi mercedes, audi etc -nu este raspunsul dat de mine.
Ps :noul 750i va place? eu il ador! dar ce sa fac cu el (in caz ca mi l-as permite)
O sa imi pun si eu acel panel dar doar ca sa-mi scot piticii din cap (vreau butonul si functia) dar nu cred ca o sa-l folosesc, asa cum pe foarte multi soferi nu ii deranjeaza sa mearga cu luminile de interior aprinse nici pe mine nu ma deranjeaza aceste lumini..

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by mihaita1988 »

harap09 wrote:Pt Ionut 2007: Gusturile intr-adevar se discuta...portocaliul e cea mai respinsa culoare de bord la masini....o sa observi ca asta e mereu un subiect pt masinile cu acest tip de iluminare....io nu cred ca e un nebun care si-ar schimba culorile, oricare ar fi ele, in portocaliu decat daca joaca nfs. Cat despre odihna...poate estu tu vreun odihnit de felul tau, asa...specrul culorilor se preda la fizica de liceu....cat despre insemnatatea lor...mai afli cate ceva la desen...singura ta scuza....cred ca ar fi culoarea politica :evil:
Culoarea e superba....intensitatea strica ;)
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by costelo »

Culoarea ledurilor cred ca se poate schimba destul de usor ...
La scrumiera de exemplu , este un led ( cel mai accesibil) care are un fel de caciulita din silicon .
Caciulita este de culare .... ati ghicit? ...portocalie ,
Deci, daca cineva insista cred ca se pot schimba aceste caciulite portocalii cu unele albastre ,rosii, verzi , etc ,
Beculetul este alb( transparent), deci se poate orice combinatie.
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

cmg_george

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by cmg_george »

Ce te face sa crezi ca toate ledurile sunt asta?
Din cate stiam eu, pentru a colora ledul se folosesc alte substante in compozitia din care este facut "balonul"...la portocaliu stiu ca sunt cele mai putine substante :)

Daca ar fi doar cu caciulita de zici tu... ar fi super tare :)

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by costelo »

Scoti scumiera ( cutiuta aia in care se aduna diverse #-o ), o sa gasesti acolo un mic bec , Daca ai degetele mai fine , asa ca de pianist ai sa poti scoate f.usor caciulita aia portocalie de pe bec.
Ma gandesc ca sunt toate facute asa , nu de alta dar este o solutie simpla + ca siliconul rezista f. bine la temperatura.
Acu cine a mai desfacut bordul poate confirma sau infirma chestia asta.
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

nic
Posts: 44
Joined: 19 Nov 2007, 16:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by nic »

Asteptam pozele sa vedem cum arata

cred ca toti propretarii de BESTuri sunt macar curiosi...
alpinad wrote:revin cu noutati...
m-a costat 2mil1/2 cu tot cu manopera...si merita toti banii

super multumit de investitie....
Kia ceed 1.4 LX Best Piston Grey

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by unciu »

Help!

Stie careva care Best-uri (fabricate incepind cu o anumita data) ar avea cablajul necesar montat din fabrica pt acest reostat? :shock:
Vreau sa-mi montez si eu acest reostat si am intrebat la Arad, ziceau sa merg cu masina pina acolo sa vada, ca cica doar incepind cu o anumita data s-au pus si pe Best cablajele care ar permite montarea ulterioara a acestuia, dar nu stiu de cind, si ar trebui sa vada daca le am. Problema mea este ca lucrez asa de anapoda de nu apuc sa merg la ei, si nu am nici pe cine trimite).
Ma mira chestia asta, dar e posibil sa fie asa, adica diferit.
Stima.
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by Brill »

Salutare!
Mi-am luat si io Kia Cee`d varianta City. Asta are si butonul acela de micsorare/ marire intensitate luminoasa. Butonul se afla jos in stinga intre cel de ESP si cel de modificare a bataii farurilor.

Si asa ca un PS care e parerea mea despre lumina portocalie... e o lumina odihnitoare, iar noaptea... intensitatea oricum scade un pic atunci cind aprinzi farurile si pt mie e ok asa by default. Plus ca pe consola centrala, acolo unde e afisajul cu temperatura si statusul usilor sunt niste butoane de reglare si chiar oprire lumina la acea consola.
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by Akbhar »

@unciu: Toate au cablajul respectiv. Daca desfaci panoul de sub volan, o sa vezi o mufa infipta intr-un suport de plastic langa reostatul de reglare a inaltimii farurilor.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by unciu »

Akbhar wrote:@unciu: Toate au cablajul respectiv. Daca desfaci panoul de sub volan, o sa vezi o mufa infipta intr-un suport de plastic langa reostatul de reglare a inaltimii farurilor.
Thankxx, o sa incerc acasa spre seara daca ajung la timp, banuiesc ca nu e nevoie de studii superioare pt a desface acel panou, nu vreau sa stric ceva pe acolo. :)
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by unciu »

Brill wrote:Salutare!
Mi-am luat si io Kia Cee`d varianta City. Asta are si butonul acela de micsorare/ marire intensitate luminoasa. Butonul se afla jos in stinga intre cel de ESP si cel de modificare a bataii farurilor.

Si asa ca un PS care e parerea mea despre lumina portocalie... e o lumina odihnitoare, iar noaptea... intensitatea oricum scade un pic atunci cind aprinzi farurile si pt mie e ok asa by default. Plus ca pe consola centrala, acolo unde e afisajul cu temperatura si statusul usilor sunt niste butoane de reglare si chiar oprire lumina la acea consola.
am plecat la 02:00 din Germania pe autostrada pe ploaie, iar la 05:00 vroiam sa-i f.. un pantof direct intre ceasuri din cauza intensitatii luminii!!!
si eu am zis prima data ca nu e deranjant, dar....
:)
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by alpinad »

unciu,daca intrebai la arieseni iti si aratam!
eu mi-am montat la IMG!daca vrei vorbesc....iti iau unul si vedem cum facem sa intri in posesia lui!
date pe PM!
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

bula87
Posts: 3
Joined: 07 May 2009, 20:48
Auto:
Location: Timisoara

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by bula87 »

E o placere sa vezi bordul noaptea...am mers cu masina in zone fara lumina si ma incanta,nicidecum deranja. Te uiti la cum e luminat totul si iti aduci aminte ca esti fericitul posesor al unei masini deosebite.

kia cee'd sw,1.4 best

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Revolutia portocalie de pe bord...

Post by scubli »

@alpinad: Daca tot te-ai apucat de trimis PM-ul, trimite-mi si mie unul cu pretul potentiometrului cu reducerea asta de acum. Sa-mi fac o idee de pret.
Multumesc :D

Post Reply

Return to “Generalităţi”