ITP = inspectia tehnica periodica

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: ITP

Post by Stefan47 »

am si eu o rugaminte, daca puteti sa imi recomandati si mie un ITP unde sa nu mi se lege de jantele pe 17" care nu sunt in talon, de foliile de pe fata, de xenon sau de toba....as fi recunoscator [-o<
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: ITP

Post by Nesta3 »

Nu avem cum sa te ajutam...Trebuie sa fi pedepsit pentru ceea ce ai facut:))
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: ITP

Post by kiaalba »

Cu "actele" necesare sigur rezolvi :roll: ...

Cum mai accelereaza masina cu jantele pe 17? Serios vorbind.

Cresterea de putere de 10% (spui ca ai 120 de cp) e pe masurate? sau pe ghicite?

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: ITP

Post by aeon »

cu o mica atentie pusa in cartea masinii cand mergi la itp nu te intreaba nimic de toate cele inspectorul...succes
e mai rau daca te opreste R.A.R
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: ITP

Post by Stefan47 »

O sa incerc la Primat Gold, sa vedem ce iese...

P.S. stiu ca sunt offtopic, dar scuze, doar le raspund colegilor...

@Nesta3 ciocu mic si joc de glezne, stii cum zic =P~ nu mai saliva

@kiaalba accelerez mai bine din cauza softului, pierd putin pe prima treapta, din cauza gumelor mai tocite...n-am avut resurse sa fac test inainte si dupa, dar cand voi avea de aruncat 50 euro doar sa vad daca am luat 7-10 cai, poate o sa-l fac :lol:

@aeon Doamne fereste sa se intample ce spui tu...hai totusi sa gandim pozitiv! Ma duc sa-l iau! :lol: ca la examen
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: ITP

Post by nicul »

Voi nu va ganditi ca puneti in pericol pe cei din jur cu toate modificarile astea facute peste limita legii?
Folie pe fata - automat nu mai vezi bine in oglinzi, xenon - il orbesti pe al din fata, jante mai mari - afectezi suspensia si directia.

Credeam ca macar pe forumul nostru sa existe oameni cinstiti - nu spagari/cocalari. :|
E o tara bananiera fratilor, dar cu contribuitie si din partea voastra.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: ITP

Post by Stefan47 »

offtopic: ma simt nevoit sa-ti raspund, desi eu n-o sa te jignesc...

folia pe fata - nu inseamna automat ca nu mai vad bine in oglinzi, nu stiu cine te-a pacalit...vino pe la intalniri, sa vezi inainte sa comentezi.
xenon - doar un prost care nu si-a reglat cum trebuie farurile poate sa orbeasca pe cineva...
jante mai mari - iar, nu stiu cine te-a pacalit ca ar afecta suspensia si directia :? am jante pe 17" nu 20"!!!

oricum, as vrea sa cred ca pe acest forum exista oameni care nu-si dau cu parerea aiurea, care au ceva de zis dupa ce gandesc, nu inainte!
si nu am zis in nici un moment ca as da spaga, mai citeste o data posturile mele!
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ITP

Post by _devilson_ »

Folie pe fata - automat nu mai vezi bine in oglinzi - ABERATIE - daca pui una civilizata, doar ca sa ai protectie de UV si nu sa-ti faci geamul negru ca la dric, nu e nicio prb cu vizibilitatea, NICI MACAR NOAPTEA. iar folia pe fata are rol si de anti efractie.

xenon - il orbesti pe al din fata - ABERATIE - poti orbi foarte bine si cu farurile stock daca le ai setate sa lumineze seria de pe coada avioanelor.

la jante nu ma pronunt, ca nu am de 17 si nu stiu...si mai bine tac.

dotarile de mai sus mi le-am facut ca sa am un minim de confort: sa nu ma arda soarele vara, sa vad mai bine noaptea, si nu ca sa fiu remarcat de lume. deci exprimari gen cocalari/spagari nu cred ca-si au rostul. fiecare raspunde individual pt alegerile lui si nimeni nu-mi plateste rata...decat eu.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: ITP

Post by Shadow »

nicul are dreptate, desi poate acuzele nu trebuiau indreptate spre colegul nostru.

PESTE TOT vedem " cocalari ", cum bine spunea, cu xenon de peste 8000K, folie de 70% opacitate pe fata si tobe care urla ca la balamuc, desi au o pocnitoare de motor.

Cat priveste ITP-ul, Stefan, din experienta iti pot spune ca lucrurile nu prea mai merg cum mergeau odata. Eu era sa nu-l iau ca nu-mi ardea un bec pentru mersul cu spatele. De asemenea, precizez ca nu-mi place sa dau atentii, poate si din acest motiv era sa o iau.
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: ITP

Post by kiaalba »

Stefan47 wrote:O sa incerc la Primat Gold, sa vedem ce iese...
@kiaalba accelerez mai bine din cauza softului, pierd putin pe prima treapta, din cauza gumelor mai tocite...n-am avut resurse sa fac test inainte si dupa, dar cand voi avea de aruncat 50 euro doar sa vad daca am luat 7-10 cai, poate o sa-l fac :lol:
Dar ai avut de aruncat 250 de euro ca sa faci remaparea? :shock: Care nu stii daca a avut vreun efect sau nu? De obicei se face dyno inainte si dupa.

Stii ca motorul asta e deja "chipuit" la maxim din fabrica nu? 109(101 pe dyno spun gurile rele :roll: ) de Cp din 1.4 normal aspirat....

Eu am pus alt filtru de aer. Simt eu acuma, ca ar avea cam 150 de Cp.... :^o

User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: ITP

Post by Don Corleone »

Stefane eu mi-am facut ITP la http://autoleader.ro/ (pe la Cora Pantelimon - incinta Antilopa) in decembrie 2011. Super ok service-ul si doar 80 RON. N-au zis nimic de folie (eu am doar pe spate stii ). Aveam o carte de vizita o celui care se ocupa de programari insa am dat-o la intalnirea de duminica unei colege de la hyundai forum.
Offtopic:
"Ideologii" sunt asteptati si ei cu bratele deschise la intalniri. Nu se asculta manele, ci se vorbeste despre masini. Faptul ca unii oameni sunt pasionati de masini (ale lor sau in general) nu-i face "cocalari", sper sa te fi referit la altcineva. Jantele mari si suspensia rigida afecteaza directia numai intr-un mod pozitiv - a se citi ca nu-i pune in pericol pe cei din jur, ci ii protejeaza (sunt cursuri intregi aici nu dezvolt, cine stie, stie).
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: ITP

Post by Nesta3 »

-folia protectie UV e la fel de inchisa la culoare ca si geamurile cu tenta din fabrica
-despre xenon mi-am mai exprimat parerea si nu mai are rost...
-despre jante la fel...Intrati pe forumurile din afara(Franta ,Belgia etc) sa vedeti pe motoare de 1.4 jante de 17'' stock, ca sa nu mai zic de 18'' si 19''...

Pana la urma e treaba fiecaruia ce masina isi cumpara, ce pune pe ea, cum se comporta(cocalar sau altceva).Exista multi cocalari si cu kia ceed, stati linistiti...Dar sa ai xenon ,jante si folie nu mi se pare nici potrivit cuvantul cocalar si nici corect fata de ceilalti utilizatori ai forumului!
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: ITP

Post by nicul »

Ideologii nu au timp de intalniri - dar sunt pasionati de masini, mai mult decat majoritatea.
Nu o sa stea nimeni sa va mustre la infinit, dar atata vreme cat din fabrica jantele pe 17 nu erau disponibile, cand xenonul nu e disponibil din fabrica, cand exista o limita minima de transparenta a geamurilor pe fata - nu are rost sa discutam.

Legal nu ar trebui sa treaca de ITP o masina cu folie pe fata (si nu era vorba numai de protectie UV, ci era ceva cu 50% transparenta), nici cu jante pe 17 in cazul motorului de 1.4.

Suntem un stat de drept, dar numai cand ne convine. Asta e problema.
Orice xenon aftermarket, oricat de reglat e, tot orbeste.
E vorba de lipsa de respect, de principiul clasic ma doare in .... de altii.

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: ITP

Post by mihaiolimpiu »

ITP facut la reprezentanta KIA Suceava - AutoBitti, 79 RON, am dat doar cheile si am plecat.

In ceea ce priveste xenon, toba sport, folie fata, sper sa se intensifice controalele R.A.R. . (punct)
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: ITP = inspectia tehnica periodica

Post by alex79 »

Verificarea ITP cu nr. 3 Kia Ceed 1.4 Benzina In Bacau - 75lei
Mici jocuri la bieletele antiruliu spate.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Post Reply

Return to “Generalităţi”