Suport biciclete

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
radu1006
Posts: 22
Joined: 18 Jul 2008, 09:21
Auto:

Suport biciclete

Post by radu1006 »

De curand mi-am luat o bicicleta si din pacate nu prea incape in portbagajul ProCeed-ului. Am incercat si cu bancheta rabatata si degeaba. Stiu ca se poate scoate o roata, dar nu as vrea sa fac asta de fiecare data cand o car.

Stie cineva unde pot gasi un suport de biciclete bun si nu prea scump, care se monteaza in spate pe haion?
Pro_Cee'd 1.4 GSL So Red

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Suport biciclete

Post by scubli »

@radu1006: Sunt nenumarate magazine online si nu numai care se ocupa cu comercializarea acestor produse. Prietenul Google te va ajuta enorm + probabil sunt colegi de forum care deja cunosc astfel de magazine si vor posta link-urile necesare.

Cat tine de pret si/sau calitate, eu unul iti recomand firma Thule, e ceva mai scumpa ca altele dar calitatea isi spune cuvantul. Cum faci aceasta achizitie doar odata, eu unul iti recomand sa mergi pe o firma seriosa.

Numai bine.

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Suport biciclete

Post by ionutzyankoo »

Eu am doua bare transversale din aluminiu La Prealpina http://www.laprealpina.net/articoli/det ... P%2043.htm si suporturi de biciclete http://www.thule.com/Thule/ProductPage____44287.aspx
Cat despre dealeri poti da o tura pe net ca o sa gasesti destule oferte. Ar trebui sa fi in total cam la 800-900 lei.
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

nici
Posts: 47
Joined: 24 Aug 2009, 17:24
Auto:

Re: Suport biciclete

Post by nici »

Daca ai de gand sa iti cumperi bare transversale deasupra, am eu suport de bicileta pt bare. 2 chiar. Sunt ieftine si bune, romanesti. Un set e nou, sigilat, altul e folosit un drum pana la vrancea si inapoi. Daca te intereseaza, PM.
Kia Cee'd 1.4 GSL Best

xaidx
Posts: 12
Joined: 16 Sep 2009, 12:20
Auto:

Re: Suport biciclete

Post by xaidx »

radu1006 wrote:De curand mi-am luat o bicicleta si din pacate nu prea incape in portbagajul ProCeed-ului. Am incercat si cu bancheta rabatata si degeaba. Stiu ca se poate scoate o roata, dar nu as vrea sa fac asta de fiecare data cand o car.

Stie cineva unde pot gasi un suport de biciclete bun si nu prea scump, care se monteaza in spate pe haion?
Eu aveam bicicleta si de curand mi-am luat un pro_ceed ;). Deci nu intra MTB-ul in spate nici cu bancheta rabatata ? :((. Speram sa intre, ca nu mai vreau sa imi port bicicleta pe capota, din mai multe motive. Cred ca am sa caut si eu un suport care se monteaza in spate, pe haion. Oare pot sa apara probleme la haion din cauza asta ?
Kia Pro_ceed 1,6 GSL, infrared

radu1006
Posts: 22
Joined: 18 Jul 2008, 09:21
Auto:

Re: Suport biciclete

Post by radu1006 »

M-am interesat si se pare ca sunt 2 tipuri de suporturi care se prind in spate: unul care se prinde de haion si altul care se prinde pe carlig de remorcare.

Cel care se prinde pe haion am inteles ca se prinde si sus si jos, iar din cauza eleronului de la Ceed, nu se prea poate prinde sus, iar pe langa asta zgarie masina (asa mi-a spus cineva care a avut). Cel care se prinde de carlig, este cel mai indicat, doar ca trebuie sa ai carlig :)

Deci singura posibilitate cat de cat ok, ramane cea cu barele pe capota. Astea au 2 dezavantaje din cate imi dau eu seama: nu poti sa mergi cu mai mult de 100-120 km/h si ridicarea bicicletei pe capota mie se pare cam greoaie, mai ales pentru o singura persoana.
Pro_Cee'd 1.4 GSL So Red

McLovin
Posts: 49
Joined: 03 Jun 2009, 15:46
Auto:

Re: Suport biciclete

Post by McLovin »

frumos ca se discuta pe un forum romanesc despre asa ceva. in Franta e plin de masini cu 2-3 biciciclete deasupra, vine omu 200 km, urca cu bicicleta pe Galibier, coboara, si pleaca acasa...Doamne, pe cand si la noi asa?
Kia Cee'd 1.4 best

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Re: Suport biciclete

Post by par »

Suport care se prinde pe haion am vazut in Praktiker la vreo 300 ron si poti pune 2-3 bicilete (maxim 45 kg).

Radu
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Suport biciclete

Post by ionutzyankoo »

radu1006 wrote:M-am interesat si se pare ca sunt 2 tipuri de suporturi care se prind in spate: unul care se prinde de haion si altul care se prinde pe carlig de remorcare.

Cel care se prinde pe haion am inteles ca se prinde si sus si jos, iar din cauza eleronului de la Ceed, nu se prea poate prinde sus, iar pe langa asta zgarie masina (asa mi-a spus cineva care a avut). Cel care se prinde de carlig, este cel mai indicat, doar ca trebuie sa ai carlig :)

Deci singura posibilitate cat de cat ok, ramane cea cu barele pe capota. Astea au 2 dezavantaje din cate imi dau eu seama: nu poti sa mergi cu mai mult de 100-120 km/h si ridicarea bicicletei pe capota mie se pare cam greoaie, mai ales pentru o singura persoana.
130 kmph e viteza maxima permisa la modelul pe care il am eu si mi se pare rezonabil. Sfatul meu e sa nu va luati ceva ieftin ca de atatia bani tine. Eu am fost in Austria cu bicicletele pe masina si totul a mers snur. Cu urcatul pe masina o sa fie mai greu la inceput dar va invatati (ar trebui totusi sa aveti peste 1,70 daca nu vreti sa stati cu picioarele pe praguri cand le urcati)
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

titisor
Posts: 144
Joined: 02 May 2008, 00:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Suport biciclete

Post by titisor »

viewtopic.php?f=3&t=3631
pt bare. Eu am mers cu barele si portbagajul si cu 160 aproape vreo 15 min sustinut si nu am avut pb.
KIA CEE`D 1.4 LX BEST KOMPASS BLUE
ODO 15000+ Km
BV 29 TCC

nici
Posts: 47
Joined: 24 Aug 2009, 17:24
Auto:

Re: Suport biciclete

Post by nici »

Pot sa imi dau si eu cu parerea despre suporti ca m-am interesat mai demult.
Intr-adevar, cel mai bun sistem e cel cu suportul in spate pe carligul de remorca.
Avantaje:
-Poti merge cu ce viteza vrei, nu afecteaza stabilitatea masinii, nu suiera.
-Usor de montat.
Dezavantaje:
-Costul
-Greutatea carligului (are cam 100 kile)

Suportul pe haion chiar nu l-as pune, si asa am destule zdranganeli. Poate sa zica cine ce vreau, eu cred ca slabeste haionul si il mai si zgarie.

Eu am avut bare transversalemont blanc si suport de bicicleta din carrefour. De la 110km/h se simte ca ai ceva pe acoperis. Si daca mergi cu barele goale tot se simte. Am mers cu max 130, de la 130 vibreaza si nu cred ca se risca cineva sa arunce bicicleta in porumb. Dupa parerea mea, nu este asa greu de urcat bicicleta, insa consider ca aceasta trebuie sa stea central, nu pe o parte.
Consumul mie nu mi-a crescut asa mult, nu l-am simtit.

Si da, daca tot vrei sa cumperi ceva, ia-le de firma. Dar costa. Tre sa faci un compromis. Eu nu am vrut sa platesc suportul mai mult decat bicicleta (oricum barele le luasem montblanc si au costat cat 2 biciclete). Am facut un drum de 500 km cu suportul din carrefour si nu s-a slabit insa a durat mult sa il montez. Dar tot nu eram linistit la volan :) stateam cu urechea ciulita.

Cel mai simplu este sa ai cu tine o cheie si sa demontezi roata din fata si le bagi in portbagaj. Nu te doare capul.

Nicu.
Kia Cee'd 1.4 GSL Best

Kiko
Posts: 33
Joined: 16 Jun 2009, 16:31
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Suport biciclete

Post by Kiko »

Salutare
si-a mai achizitionat (mai recent) cineva bare transversale? Daca da, la ce bani si din zona, magazin.

Mersi

bobolino1308
Posts: 17
Joined: 15 Sep 2010, 18:44
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Suport biciclete

Post by bobolino1308 »

Si eu as fi interesat de achizitionarea unor bare transversale.

Thx.
[color=#6699CC]Kia Pro Cee'd 1.4 GSL MT LX ; Kompass Blue - ODO 12000[/color] Cap_PDT_01_02 Cap_PDT_01_02 Cap_PDT_01_02

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Suport biciclete

Post by mortymer »

am luat io astea http://www.portbagajeauto.ro/bare-trans ... thule.html si asta http://www.portbagajeauto.ro/cutii-port ... ioare.html chiar de la ei... ff ok... stau pe masina de prin decembrie... a crescut putin consumul si in afara nu am mers cu mai mult de 130... asta recomanda si ei dar se pare ca se paote merge si mai repede...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
costinm
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2011, 16:24
Auto:

Re: Suport biciclete

Post by costinm »

Salutare! As vrea sa-mi pun si eu pe masina un suport pt bicicleta. Mai aveti noutati in legatura cu acest subiect?

Post Reply

Return to “Generalităţi”