Amortizoare Ceed H2

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Amortizoare Ceed H2

Post by alexandruu »

Sal. Cati din voi au pe masina amortizoarele H2 (modelul mai nou ) ? sunt mai silentioase sau mai confortabile ? Care e pretul lor daca vreau sa le cumpar ?

tnks
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by scubli »

@alexandruu: GeorgeC stiu sigur ca le-a schimbat in garantie cu H2, vorbeste cu el despre impresiile noilor suspensii.
Numai bine.

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by mykep »

salut, am si eu H002 pe masina, gratie celor de la Martax Brasov.
ce pot sa spun este ca parte din zgomote au disparut dar nu total, in schimb s-a imbunatatit simtitor stabilitatea spate a masinii.
am ajuns la concluzia ca masina nu este suficient de bine izolata in zona spate de aceea se aud atat de tare zgomotele de suspensie. rezolvarea ar fi un strat in plus de antifon sub masina si izolat cu folie dynamat interiorul si ar trebui sa se reduca simtitor zgomotele.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Aimar »

Salut,
Mi-am schimbat amortizoarele spate cu noile H002 multumita Mit Motors Baneasa !
Se simte diferenta , masina sta mai bine in curbe si amortizoarele sunt mai silentioase fata de cele vechi .
Bafta

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by patton »

Si eu am amortizoare h002 schimbate la MIT Baneasa.
Diferente: - nu mai troncane, mai ramane de vazut daca si la iarna vor fi la fel de silentioase;
- cu vechile amortizoare masina parea instabila (aveai senzatia ca fuge de spate) in curbe stranse, abordate cu viteza mica (30-50 km/h), atunci cand drumul nu era perfect plan (denivelari, gropi mici). cu h002 a disparut senzatia de instabilitate;
- nu am simtit nicio diferenta in curbe abordate cu viteza mare. La aceeasi viteza, acelasi comportament - masina e la fel de stabila.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by GeorgeC »

Precum spunea Scubli si eu le-am schimbat de cateva luni la LUK Motors Arad. Diferenta la mine a fost enorma : nu mai trancane si suspensia de pe state a devenit de masina normala (nu de caruta). Nu ma "salta" de spate si e ceva mai stabila in curbe la viteze mai mici. Dupa cate am inteles de la LUK motors pretul este de vreo 150 euro bucata.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by incognito »

Cei care au beneficiat de inlocuirea amortizoarelor (pe baza garantiei) poate scriu si cum au reactionat cei de la service...
Ce fel de verificari au facut? Au incercat initial un raspuns de genul "asa face toate"? :twisted:
Din ce-am mai citit, nu e o problema recunoscuta oficial pentru toate amortizoarele din prima serie (sa zic asa) si vad ca se inlocuiesc numai pe baza reclamatiei.
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by alexandruu »

Ok , va multumsc pt raspunsuri. mai am o intrebare. pe fata le-a schimbt cineva? sau doar pe spate ? care e durata medie de viata a unui amortizor ? ma gandesc sa fac rost de 4 bucati ( ink nu stiu exact cum)
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by singlecrys »

alexandruu wrote:pe fata le-a schimbt cineva?
asta vroiam si eu sa stiu, daca le-a schimbat cine si pe fata, pentru ca pe mine mai mult ma deranjeaza cele dupa fata, atunci cand se misca tot bordul...
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bobu05 »

le-ati schimbat pe garantie? Ati zis vreau sa mi le schimbati si gata? trebe sa ma duc si eu sapt viitoare la revizia de 2 ani
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

terrortase
Posts: 6
Joined: 25 Mar 2009, 00:07
Auto:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by terrortase »

salut!
Nu prea pot sa evaluez daca troncane sau nu, am 11500Km facuti majoritatea in bucuresti si se apropie revizia, cum pot sa-mi dau seama daca trebuiesc schimbate amortizoarele , bucsele si mai toate componentele astea care ar trebui platite de administratia strazilor ?

Legat de amortizoarele H2, am un ceed city din martie 2009, e nevoie sa le schimb si eu sau am deja de tip H2?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Ogy »

Conform celor de la Kia toate masinile din (probabil decembrie anul trecut sau chiar mai devreme) 2009 vin cu noile tipuri de amortizor xxxxH002.
Pentru bielete si alte troncaneli da o fuga pana la MIT.
Spune-mi pe privat ziua cand vrei sa mergi si poate te insotesc.

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by frantic »

Pt. cei care si-au montat amortizoare H002 : sunteti in continuare multumiti de comportamentul lor? Nu au aparut zgomote, date fiind conditiile meteorologice din prezent?
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by patton »

nu au aparut zgomote. cred ca daca mai eram pe cele vechi, la -25 grade C ... nu mai stateam in masina.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by frantic »

Astazi, intamplator am oprit muzica cand mergeam pe un drum mai rau si m-am ingrozit de ce-am auzit. :? Trebuie neaparat sa le schimb si eu. Sper doar sa gasesc putina intelegere din partea dealer-ului.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Generalităţi”