Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Instalatie GPL !?!

Post by stenso »

Astazi am facut cu Craiova-Ocnele Mari-Olanesti-Craiova cu 5% (pe cb) benzina mers regulamentar. Fac poza cine nu crede. Oare chiar imi trebuia gpl doar ca sa am 10 consum ceea ce inseamna cam 4,5 benzina plus batai de cap? Nu multumesc. Asa ca eu unul alimentez de unde trebuie Omv co95.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

O intrebare pentru cei cunoscatori: zilele trecute sotia a facut plinul la Ceed 1 cu GPL. O minunatie de Lukoil de pe DNCB. N-a fost atenta iar pompa s-a oprit la 40L. In mod normal in cele mai calduroase zile intra 36L maxim.

Care ar putea fi cauzele?

M-am uitat peste xls-urile vechi. Cand am pus instalatia pe Ceed 1 aveam in medie plinuri cu 33.4 L. Anul acesta in medie intra cam 35.6 L. Are vreo legatura cu supapele de pe instalatie sau astia de la ISCIR au lasat-o mai moale cu controalele si din ce in ce mai multe pompe "fura la cantar"?

Rezervorul de GPL e o simpla butelie goala. N-ar avea de ce sa se comporte ca si vasele de expansiune de la apa, care au balon in ele. Atunci de ce intra mai mult gaz in ele?

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Instalatie GPL !?!

Post by stenso »

Nu (mai) stiu care e explicatia tehnica dar imi amintesc o vorba de pe vremea cand eram gpl-ist (de voie de ne voie) : daca nu e presiunea buna baga in butelie de o umfla ca pe gogoasa (adica probabil mult aer,si poate ca aerul se comprima mai bn). Un alt sfat ar fi sa alimentati vara cat mai pe racoare, noaptea sau dimineata (e valabil si pt benzina).

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

stenso wrote:Astazi am facut cu Craiova-Ocnele Mari-Olanesti-Craiova cu 5% (pe cb) benzina mers regulamentar. Fac poza cine nu crede. Oare chiar imi trebuia gpl doar ca sa am 10 consum ceea ce inseamna cam 4,5 benzina plus batai de cap? Nu multumesc. Asa ca eu unul alimentez de unde trebuie Omv co95.
@stenso
Si eu pot sa scot 4,7 % daca merg singur in masina si fara aer conditionat , cu 60 km/ora pe asfalt drept cu anvelope de vara. Dar nu se pune.
Diferenta de consum in conditii normale este de 2 litri calculati pe benzina. Adica 6,4-6,7 %. La mine cel putin.Adica 10 lei. Fa calculul la 1000 km.
Iese fix suta de lei.
Nici nu vreau sa fac calcul la consum in oras:(
La anul o trec pe GPL. N-am avut buget anul asta din pacate.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Lumea nu prea citeste un topic lung de la inceput.

Calculul mixt pe benzina cu Bucuresti inclus nu are cum sa scada sub 7.3 pe 1.4. Oricat te-ai zbate. Media e mai spre 7.6 in mod real. In aceleasi conditii pe gaz ia 8.8 - 9.5. Cum benzina e spre 5 lei iar gazul spre 2 lei (eu unul pun cu 1.75 de ex) mie diferenta imi iese ~250 lei/1000km. Aprox 4000 km/luna cu 2 masini, economia este de 1000 lei/luna.

Daca nu va place gaz-ul sau nu va place sa stati la skid in loc de pompa e altceva. Nu va puneti gaz pe masini. Dar nu mai faceti calcule ca nu iese mai ieftin, pentru ca este chiar mult mai ieftin. 15-16 lei/100 km nu scoateti nici cu masina electrica/hybrid.

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by FLOPY »

Eu zic că diferența de consum este de cam 1L/100km extraurban și maxim 2L/100km în București. Pt. cine merge zilnic cu mașina și face peste 500km pe lună +cincendii și alte alea, se merită să treci pe gaz, mai ales că acum prețul la gaz este sub jumătate din prețul benzinei.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Acolo unde ai scos consum 5 pe benzina, pe gpl consuma 6 (5+20%). Tradus în cost benzina înseamnă cam 2.2%. O fi bine sa mergi cu consum de scuter?
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Eu n-am scos 4.7 pe benzina decat la vale; adica Predeal - Ploiesti. Altfel 5.5 minima.

Am mai rezolvat din "angoase": m-am infiintat la Lukoil-ul care a reusit sa imi bage 40l in rezervor. Au recunoscut cusher ca pompa era dereglata. Am recomandat sotiei sa nu se mai opreasca la pompa tepara.

Am renuntat si la MOL desi nimeni nu poate sa explice de ce consuma mai mult cu gaz-ul de la ei? Formula poate! Nu stiu. M-am intors la ART, 1.75 si am trecut iarasi de 410 km independenta cu 34-35 L de gaz. Sefii ART si-au revenit si ei in fire, gazul nu mai este 2 lei ci din nou 1.85, la care mai adaug o reducere de 0,10 lei/litru cu cardul de fidelitate. Iarasi in zona de 15 lei/100km.

Hai sa avem drumuri bune. Si ieftine.

PS: ultima initiativa a guvernului este sa bage taxa de prima inmatriculare in pretul benzinei/motorinei. Se coace o noua scumpire. Este oare posibil ca gaz-ul sa ajunga la de 3 ori mai convenabil ca benzina? :mrgreen: Nu mai este mult.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

panzer wrote:Eu n-am scos 4.7 pe benzina decat la vale; adica Predeal - Ploiesti. Altfel 5.5 minima.
Off: 5,6 mixt pe benzina, fara aer conditionat (era defect) masina plina cu pasageri, fara bagaje, 95 in afara localitatilor, 60 in multele localitati, drum si cu rampe, si cu pante, undeva 40 si ceva km/ora viteza medie.
On: Cand mi-a zis un coleg de servici ca pune gaz de 35 lei (asa rotunjit) ca sa faca Vaslui-Iasi tur-retur ( bine, cu un Clio Simbol antipenultimu model) si eu i-am zis ca pun de minim 70 lei, chiar 80 lei ca sa stau linistit la intoarcere daca mai bag talpa si ma iau la intreceri cu nemtesti, am cam inghitit in sec:(
Deci nu cred ca putem face comparatii. Nu are sens.
Si nu cred ca diferenta la consum extraurban e de doar 1 litru calculat in benzina. Nu ar mai suna asa tentant :)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Diferenta de consum de 1 litru- s-a referit ca daca pe benzina iti ia 7, pe gaz iti va lua 8.
E fezabil daca nu te dai la ea. Cu cat mergi mai tare cu atat ecartul creste.

Sa va zic cat consuma Avionu meu?
Cam 13 GPL afara si 18 in Bucuresti :)
Tradus in benzina 5.5% la 260 cai si viteza destul de....'legala' mi se pare mai mult decat OK!
Bine..daca merg cu 100 la ora imi ia cam 10% gaz.
SAAB 9-5

User avatar
MihaiKia
Posts: 70
Joined: 19 Jun 2012, 20:37
Auto: Kia Cee`d
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by MihaiKia »

Salutare dragi colegi ,

Ce statii de gpl recomandati in Bucuresti?

Mersi
Kia ceed 1,4 best + tuning :D

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

alea la care in mod normal e coada de taximetristi! :mrgreen:

Eu pun numai de la statii mari, fara skid-uri printre blocuri. Petrom si Rompetrol au gaz bun si pompele reglate ok. Mol trage bine dar se consuma cam repede. Merge si Lukoil. Eu pun Art cel mai des. La 1.70 - 1.85 in functie de momentul zilei.

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by _devilson_ »

@panzer, unde sunt statiile ART prin bucuresti?
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bondalicir »

pe centura am vazut eu cele mai multe
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Instalatie GPL !?!

Post by george_eu25 »

Ma tot chinui sa gasesc un service pentru montaj in Bucuresti dar gasesc o gramada de comentarii proaste la fiecare service si la fiecare instalatie de gaz.Sunt si multe comentarii bune,dar cand gasesti si multe proaste te cam demoralizezi.Ma rog,in final cred ca o sa merg la Autogaz,nu de alta dar vad ca sunt cam cei mai mari.Iar ca instalatie o sa merg pe BRC (nu stiu inca de care).
Ca bani trebuie sa ma incadrez in 3500lei.
Am mai pus o intrebare cu cateva pagini mai in urma,dar recomandarea voastra a fost pentru cei de la Buzau si nu vreau acolo pentru ca e cam departe!Vreau ceva din Bucuresti!

Post Reply

Return to “Generalităţi”