Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Eu am facut o la 20,000 km. Costa 200 romi
SAAB 9-5

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Instalatie GPL !?!

Post by seeds »

Modifica „romi”. Poate citeste CNCD și se supără. Sau chiar trebuie sa ma apuc sa strang d`ăștia... Ca trebuie musai sa fac revizia :lol:
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

User avatar
colorado
Posts: 29
Joined: 16 Mar 2014, 00:09
Auto: Kia Ceed 1.4L SW
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by colorado »

Uraaa....Am intrat in randul GPL-istilor. Am fost la Vernesti astazi si am montat BRC-ul 24.11. Prefesionisti baietii, intradevar.
Pretul la revizia de 30.000 KM este 200 RON cu filtre originale cu carbune activ.
Kia Ceed 1.4, 2008, 300.000 km, GPL

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Instalatie GPL !?!

Post by seeds »

Felicitări că ai trecut pe verde! Filtre originale cu cărbune? Parcă erau metalice...sau ceva de genul.
(daca nu e o indiscreție: cât ai dat pe mașină?)
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

seeds stai linistit ca in Buzau ti-ar fi mult mai usor sa strangi 200 Rromi decat 200 Roni :)
SAAB 9-5

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Dupa ce veti schimba prima data filtrul de stare gazoasa si veti observa cate impuritati se strang, cred ca veti schimba mai repede de 30.000 km :wink:
Personal recomand ca macar filtrul de stare gazoasa sa se schimbe la 15.000 km. cel de stare lichida merge pana la 20.000
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

sender si cum vezi impuritatile?
Eu tin minte ca la revizie i-am intrebat cum se prezinta filtrele si au zis ca ar trebui sa le desfaca .Dar au zis ca par ok- dupa 20,000 km.
Tu de obicei de la ce 'gazarie' alimentezi?
SAAB 9-5

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Sunt doua posibilitati sa schimbi filtrul de stare gazoasa :

1. sa cumperi asa ceva :http://rmg-shop.com/image/cache/data/FI ... 40x480.jpg

2. sa cumperi doar cartusul filtrului adica http://rmg-shop.com/filtre-gpl/filtre-g ... c-original

Filtrul de stare lichida se schimba doar cartusul la el, pentru ca altfel ar trebui sa cumperi electrovalva iar asta costa 300 lei.

Impuritatile se vad pe cartusul filtrului care e negru, maro iar daca il scuturi cade pilitura din el.

Pe scurt, cei din service te-au mintit, pentru ca nu cred ca de fiecare data iti inlocuiesc filtrul in stare lichida pe varianta 1 mai sus prezentata. Mai mult decat atat, cel de stare gazoasa se schimba mereu doar cartusul astfel incat nu aveau ce sa desfaca pentru a-ti arata :wink:

Eu cumpar mereu acest set, si schimb singur ambele cartuse http://rmg-shop.com/set-filtre-instalat ... u-original

Legat de alimentare, Lukoil, Petrom sau una "particulara" unde au gaz de la Rompetrol. In proportie de 80% alimentez de la Lukoil.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

O sa ma uit acasa sa vad ce au scris in cartea de service- ce au schimbat.
Eu am o parere cam proasta despre Lukoil- dar in fine parerile sunt foarte impartite.
SAAB 9-5

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Un pic off topic, dar crede-ma ca alimentarea la statiile de benzina din Romania nu se face doar cu benzina produsa de cel care detine statia, iar lucrul asta il stiu din contractele negociate pentru alimentarea statiilor.

Sa nu credeti ca in statiile Lukoil pui doar benzina Lukoil, la fel cum in statiile Petrom nu pui mereu benzina petrom :wink:

Despre GPL sa nu mai vorbesc, este o "amestecatura" constanta a furnizorilor in functie de pret, moment si stoc.
Capitalism in toata regula. :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by emanuel »

Deci cei care au alimentat de la Petrom si nu le-a convenit benzina inseamna ca era adusa din rafinaria Lukoil-ului? Iar cei care alimenteaza la Lukoil si nu au avut probleme au nimerit un stoc de carburant cumparat de la Petrom/Rompetrol/etc.? :D
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Benzina mai mereu a plecat de la rafinarie foarte buna. Chiar si prin anii 1990. La motorina au mai avut din cand in cand probleme, chiar si mai de curand.

Benzinarii bagau diverse lucruri prin rezervoare. Incepand cu OMV la Petrom si Patriciu la Rompetrol au inceput o lupta teribila cu "baietii - sefii de statii, etc" care ciordeleau benzina din rezervoarele statiei si puneau altceva in loc. Acum sunt sigilate, unele au chiar sisteme automate de raporteaza la "centru" cand se umbla la rezervor. La fel si pe cisterne.
O mare parte din problemele de imagine ale Lukoil de exemplu sunt date de faptul ca unele statii sunt tot "partenere" si au standarde mai joase de calitate. Uitati-va pe bon daca nu ma credeti.

In ziua de azi poti sa mai nimeresti benzina "proasta" daca statia respectiva se pregateste de curatarea rezervoarelor.

In functie de unde vedeti depozite de carburant (Rompetrol la Mogosoaia, Petrom pe DNCB in sud, de exemplu) cam de acolo va vine carburantul. Mare parte pleaca cu trenul de la rafinarie si este redistribuita local cu cisternele. Petrom nu are nici un depozit in Dobrogea de exemplu. Ghiciti de unde va vine carburantul la OMV Constanta?!

capdeguma
Posts: 69
Joined: 16 Jun 2008, 22:43
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by capdeguma »

Mai mult decat capitalism :)) e haos :) fiecare statie cumpara de unde e mai ieftin..si din ce stiam
Socar si Luk parca chiar au declarat ca importa doar motorina...restul e local :)
Cel mai mult la benzina/motorina cred ca influenteaza cat de veche e statia/depozitele - daca sunt vechi sigur
au infiltratii de apa din pamant ( asta in cazul in care nu au infiltratii de apa voite :) de suprafata). :evil:
Kia Cee'd 1.4 HB Best Beige - august.08

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

De unde? :)
De cand pun eu gaz (33,000 km) situatia sta cam asa:
- De unde alimentez? Mol (50%), Agip, Petrom, Lukoil (cand nu gasesc in alta parte), Rompetrol (cand gasesc un Rompetrol)- cam asta e ordinea in functie de pondere
- Unde mi se pare cel mai bun? Mol Fundeni
- Probleme avute:
De 2 ori probleme la Lukoil- una grava in Mangalia: masina tragea foarte prost si
daca o calcam mai tare trecea pe benzina
- una semi-grava langa Sibiu: masina nu tragea deloc
bine
Odata la Petrom Mh Bv: masina tragea mai prost
De vreo 2 ori la Agip: masian tragea mai prost plus ca odata la pod Baneasa mi-
au intrat vreo 36 litri :))))) in loc de maxim 34
Am mai alimentat la Lukoil Pod Baneasa si Lukoil Aviatiei- mi s-a parut OK gazul (de vreo 4 ori am alimentat de la cele 2)
SAAB 9-5

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi_G »

de la constanteni doresc o parare legata de locul unde sa-mi montez o instalatie gpl...de Supergaz vreo parere? ms
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

Post Reply

Return to “Generalităţi”