Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

blu_ov wrote:salut baieti, am cateva intrebari cu care sper ca ma puteti ajuta/lamuri.
1. Cei care v-ati montat instalatie GPL, vi se aprinde martorul Check Engine in bord? Eu mai am un Matiz pe GPL si ramane in bord acest martor aprins( sonda lambda, ceva legat de amestecul incorect de benzina/aer - daca am inteles eu bine). Daca merg mai mult timp de benzina dispare.
2. In afara de Vernesti unde ati mai montat prin Bucuresti instalatii GPL , ma intereseaza unde as putea plati cu cardul de cumparaturi in rate pentru ca nu am toti banii? Eu sunt din Giurgiu si mi se pare destul de departe Vernestiul.
3. Calculatorul de bord mai face diferenta la afisarea consumului instant inte GPL si benzina?
Vă multumesc anticipat!
1. Ai ori amestec sarec ori bogat -doar pe GPL , de accea daca circuli mai mult pe benzina se stinge. Trebuie sa mergi sa iti faci un reglaj si sa stergi eventual eroarea din bord . Daca mai e instalatia in garantie recalibrarea trebuie sa fie gratis . Oricum nu poate fi o avere decat daca nu ai si alte defecte (pot fi uzate injectoarele de gaz , depinde cat de veche e inst.) .
2. nu stiu
3. Nu face diferenta . Daca nu este calibrata bine instalatia GPL , adica daca ai amestec sarac o sa ai un consum afisat mai mare peste 0.5-2 l/100 , daca e ok amestecul , o sa ai consumul afisat cu pana in 0.5 l/100 fata de benzina. Dar calculatorul nu iti arata consumul de gaz .

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Cam asa arata montajul,am adus la nivel cu pilistiren extrudat de 2mmx4 placi=8mm diferenta de nivel.Roata am prins-o de spatar,mi se pare cea mai ok solutie,nu am stricat mocheta si nici nu ramane spatiu neocupat intre roata si peretele lateral al aripii asa cum a ramas la cei ce au pus roata pe laterala.Am crestat putin mocheta sa o pot ridica peste roata(sub ea nu am pus polistiren si nici nu imi atinge de polita de deasupra ei)Ramane sa tai zilele astea din intaritura aceea de sub mocheta pentru ca imi sta cam tensionata intre roata si gura de incarcare.Pana acum sunt foarte multumit de instalatie,merge foarte bine,am facut aprox 350 km iar acul de la butelie e la ~30% din 49 de litri bagati,sunt curios de consum.Ce nu-mi place este ca am ramas doar cu un led din 4 dupa 200km aprox.@Eugen,nu se aude chiar ca un diesel,chiar nu e ass deranjant,cel putin pt mine,dar oricum si vechiul Logan 1.4 cu Landi Renzo facea la fel.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

Foarte frumos =D> felicitari .

D.p.d.v. a nivelului si la mine face la fel ... fac 200 Km cu 3 leduri iar cu ultimele 2 (adica cel verde si rosu) restul de ~250 Km ... nu-i stres stiu aproximativ cat trebuie sa fac cu un plin . Tu ar trebui sa faci cel putin 550 Km cu rezervorul tau .

Roata ai prins-o doar cu coarda de acea ureche din spatele banchetei ? La varianta asta m-am gandit si eu dar inca nu am avut timp de operatiunea asta ...
Daca poti si e ceva special la prindere te rog sa mai faci o poza 2 .

mersi.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Roata este prinsa de acea ureche din dreapta sus,unde se prinde si bancheta dupa ce a fost rabatata,si de balamaua ei in partea stanga jos cum te uiti la imagine,cu o coarda elastica.Daca e am sa mai revin cu poze cand ma apuc sa bricolez la acel placaj de jos,sa tai din intaritura aceea 1-2cm in jurul rotii.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

Uitasem de balama .... da e perfect acolo o sa ma pun si eu pe treaba cand prind ceva timp ... si o sa pun si eu ceva poze sa va arat cum a iesit .

Mersi.

blu_ov
Posts: 15
Joined: 03 Nov 2011, 18:19
Auto: Pro Ceed 1.6
Location: Giurgiu

Re: Instalatie GPL !?!

Post by blu_ov »

Cristi_G wrote:blu_ov...In Constanta eu mi-am montat Zenyt PRo la firma Supergaz si am inteles ca firma "mama" este in Bucuresti. Eu unul am fost f multumit de ei, au si card de cumparaturi (l-am folosit si eu, in 6 rate). Intra pe site la ei, au si AGC Compact, Dox de pe forum are aceasta instalatie si este multumit din ce am inteles de la el. Oricum singurul meu regret este ca nu mi-am montat gpl mai devreme :)

cum se comporta instalatia, masina? ai avut probleme ceva? am vazut ca marea majoritate a forumistilor au BRC. Sunt diferente majore, tinand cont de faptul ca preturile sunt asemenatoare?
[b]Pro Ceed 1.6 GLS Black Pearl[/b]

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Dupa mai bine de 1000Km masina se comporta foarte bine,atat la mersul prin oras,cat si la cel pe autostrada la 130-140Km/h
.Consumul mixt pana acum este de 9%.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

blu_ov
Posts: 15
Joined: 03 Nov 2011, 18:19
Auto: Pro Ceed 1.6
Location: Giurgiu

Re: Instalatie GPL !?!

Post by blu_ov »

minu, cat a costat instalatia?
[b]Pro Ceed 1.6 GLS Black Pearl[/b]

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi_G »

Nu pot compara instalatia montata la mine cu una BRC nestiind cum se comporta respectiva. Eu am 2000 km cu Zenyt-ul, masina se comporta....la fel ca pe benzina, nu am avut nici pb, consumul de gaz este cam de 7.8 - 8 %. Benzina era undeva pe la 6-6.5 %.
Sincer nu mi-a fost teama de calitatea instalatiei, ci de reglajele facute ulterior montarii. Din fericire (sper sa fie asa), reglajele s-au facut in mers si....sper sa fie ok. Vedem in viitor.
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

blu_ov wrote:minu, cat a costat instalatia?
Salut,pretul instalatiei era de 2950 ron,cat am dat pe ea oficial....nu pot spune,cauta si tu pe forum aici detalii. :P
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

Careva dintre voi are harta de gpl de la cee'd 1.4 ?
Ar trebui sa arate ceva de genul cu cea din atach . (nu e de la cee'd e ceva de pe net !)
Harta GPL.JPG
Vreau sa fac o comparatie .

Mersi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dox »

Gargoyle wrote:Careva dintre voi are harta de gpl de la cee'd 1.4 ?
Ar trebui sa arate ceva de genul cu cea din atach . (nu e de la cee'd e ceva de pe net !)
Harta GPL.JPG
Vreau sa fac o comparatie .

Mersi.
Arata asa si nu prea...De obicei la instalatiile de gpl, pe harta aia se fac doar ajustarile de fine-tunning si cele in functie de sarcina/turatie...Nu se poate afirma ca harta aia e un model general, pentru ca depinde de instalatie si de masina.
ODO: 100000km din 06.2008

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sonic »

Astazi m-am programat si eu la Vernesti pentru montarea unei instalatii GPL. Se pare ca baietii au foarte multi clienti, au programari facute pe o luna, eu am fost programat pe 8 iulie.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

danydny
Posts: 12
Joined: 12 Mar 2010, 11:26
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by danydny »

sonic wrote:Astazi m-am programat si eu la Vernesti pentru montarea unei instalatii GPL. Se pare ca baietii au foarte multi clienti, au programari facute pe o luna, eu am fost programat pe 8 iulie.
Salutare. M-am programat si eu la Vernesti pentru sfarsitul lunii iulie. Mai doreste cineva sa instalaze gpl? poate obtinem un discount..

blu_ov
Posts: 15
Joined: 03 Nov 2011, 18:19
Auto: Pro Ceed 1.6
Location: Giurgiu

Re: Instalatie GPL !?!

Post by blu_ov »

Problema rezolvata, mi-am tras gazoduct in masina. Responsabili au fost cei de la Pro gaz Vernesti, instalatie BRC cu rezervor toroidal de 47 litri. Instalatia se comporta excelent, singura chestie este ca dupa un plin de gaz am facut 180 de km si mai am doar un led aprins la indicatorul de gaz. Stiu ca nu indica corect, iar dupa calculele mele ar trebui sa fac undeva la 400 km cu un plin. Astept sa vad cat fac cu un plin.
[b]Pro Ceed 1.6 GLS Black Pearl[/b]

Post Reply

Return to “Generalităţi”