Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nova79 »

Sa fim seriosi, daca dealarul spune ca iti pierzi garantia la grupul motopropulsor pai atunci sigur o pierzi, sau ma rog nu iti mai schimba nimic pe garantie, si pe urma il dai in judecata si oricum nu castigi nimic pentru ca esti in Romania, asta este.
Astazi o sa fac o mica vizita la o firma din Pitesti care monteaza GPL pe kia sa vad si reactia lor, care sigur o sa fie una pozitiva.
Din cate am vazut era cineva ^aktimel^ care montase o instalatie GPLpe ceed dar nu reusesc sa dau de el.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

@nova79

Daca maine iti spune dealer-ul ca nu ai voie sa pui in motor decat uleiul "X" fiindca altfel iti pierzi garantia, presupun ca te vei conforma instant din "frica" tipic romaneasca.

Daca nu spui nimic, daca taci si daca stai in "banca" ta pentru a nu "supara" pe nimeni, atunci ....... va ramane totul asa cum spun altii care vezi doamne, presupui tu ca detin adevarul suprem.

Cand a fost vorba de piese aduse de noi in service, importatorul spunea non-stop ca se pierde garantia.
Concluzia demersului : nu se pierde, ba mai mult exista garantie pe manopera lor, chiar daca vii cu piese cumparate de tine.

Daca as fi fost de aceeasi parere cu tine, importatoruil ar fi spus si astazi acelasi lucru, astfel incat te las pe tine sa tragi concluziile.

Importatorul nu este producator, nu ei acorda garantia si nici nu detin adevarul suprem legat de interpretarea unor indicatii date de constructor.
Nu mai amintesc interesul comercial indubitabil care planeaza in jurul deciziilor luate de ei si a comunicarilor aferente.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Ogy »

Sender78, uite ce scrie in factura de la ultima revizie :
Certificat de calitate si garantie:
In conformitate cu legea 449/2003, unitatea noastra garanteaza lucrarile de reparatii executate astfel:
* 3 luni de la data receptiei vehiculului, daca lucrarea de reparatii nu a necesitat inlocuiri de piese sau daca lucrarea s-a executat cu piesa clientului.
* 24 luni pentru piese furnizate de unitate
Garantia este conditionata de utilizarea autovehiculului conform prescriptiilor constructorului

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nova79 »

nici pe departe nu este vorba de frica sau de mentalitate, sunt cu totul de acord cu tine dar dupa cum vezi in tara asta fiecare face ce vrea fara sa pateasca nimic, oricum nu au rost discutiile astea, sunt interminabile.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

@nova79
daca te-am jignit imi cer scuze, dar politica strutului ma face sa ma "minunez" de fiecare data
cat timp nu va face fiecare ceva, lucrurile raman asa cum sunt.
cand se va decide fiecare sa faca ceva, sa dea in judecata un service sau importatorul, fara sa cheltuiasca niciun ban, pentru ca se poate cere judecare in lipsa, iar la redactarea documentelor va pot ajuta eu, pana atunci totul va ramane asa cum este, din impasibilitatea noastra, nu a importatorului.

@Ogy

ceea ce au mentionat cei din service, mai precis invocarea prevederilor Legii 449/2003 este o ineptie, ca sa nu spun praf in ochi.

Ce reglementeaza Legea 449/2003?
In primul rand ne uitam in titlul acesteia "privind vânzarea produselor şi garanţiile asociate acestora" (deci vorbim de produse vandute si nu de manopera)

Sa citim art 1 : " Prezenta lege reglementează aspecte privind vânzarea produselor, inclusiv a celor executate la comandă, şi garanţiile asociate acestora, în vederea asigurării protecţiei consumatorului."

La art. 2, lit. e) se defineste garantia ca fiind : " garanţie - orice angajament asumat de vânzător sau producător faţă de consumator, fără solicitarea unor costuri suplimentare, de restituire a preţului plătit de consumator, de reparare sau de înlocuire a produsului cumpărat, dacă acesta nu corespunde condiţiilor enunţate în declaraţiile referitoare la garanţie sau în publicitatea aferentă;"

Cu alte cuvinte, aceasta lege face referire la vanzare si implicit la garantia produselor vandute si nu la manopera .
Ce produs vinde service-ul daca eu ma duc cu piesele cumparate de mine? Nici unul.
Ei presteaza un serviciu, manopera, acest aspect nefiind sub incidenta acestei legi,.

Concluzia, cei din service poate sa scrie ce vor ei, asta nu inseamna ca au si dreptate, ba mai mult in doua termene in instanta, adica 3 luni, prevederea aceasta va fi anulata de catre instanta.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Ogy »

Eu am inteles altceva din acele randuri:
Pentru piesele aduse de tine la revizie, service-ul acorda o garantie de 3 luni.
Pentru piesele furnizate de service, se acorda o garantie de 24 luni.
Nu punem la socoteala manopera.
Ca exista nu stiu ce lege, aia nu ma intereseaza.
Spre exemplu:
La revizia asta am schimbat printre altele si placutele spate. Daca am probleme din cauza lor, treaba se rezolva in garantie (in termenul celor 24 luni) CHIAR DACA SUNT CONSIDERATE CONSUMABILE!
Eu aici ma vad avantajat.
Te rog, corecteaza-ma daca am gresit in gandire.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Suntem putin offtopic dar iti raspund.

Nu ai gresit in gandire, doar putin in interpretare :wink:

Service-ul a scris :
In conformitate cu legea 449/2003, unitatea noastra garanteaza lucrarile de reparatii executate astfel:
* 3 luni de la data receptiei vehiculului, daca lucrarea de reparatii nu a necesitat inlocuiri de piese sau daca lucrarea s-a executat cu piesa clientului

Eu consider ca se refera la manopera prin ceea ce au mentionat, atat pentru piesele lor cat si pentru cele aduse de tine.

Mentiunea lor este in contradictie cu legislatia aplicabila si invocarea unei Legi ce se refera la altceva poate fi interpretata ca fiind o practica abuziva din partea comerciantului.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Instalatie GPL !?!

Post by MeGeNe »

Cred ca situatia este in felul urmator: Cumperi instalatia GPL dar aceasta poate fi montata numai in anumite ateliere care au autorizare RAR sa execute astfel de lucrari. Nu cred ca este vreun service Kia care sa detina o asemenea autorizare. Pe de alta parte, ca sa beneficiezi de garantie pentru instalatia GPL, trebuie sa o montezi in anumite unitati agreate de producatorul acestei instalatii. Chestia cu garantia la masina cred ca tine de importator. Banuiesc ca problema se poate rezolva tot de importator. Acesta ar putea sa autorizeze anumite ateliere care sa monteze instalatii GPL pe Kia, astfel pastrandu-se atat garantia autoturismului, cat si a instalatiei GPL. In orice caz, am vazut pe diferite siteuri din "lumea civilizata" ca exista posibilitatea de achizitionare a ceed-ului cu instalatie montata direct din fabrica, deci n-ar fi mare filozofie sa poata fi montata si ulterior achizitionarii autoturismului, cu pastrarea garantiei. Bineinteles, dupa acest montaj trebuie facuta o vizita la RAR pentru a mentiona instalatia GPL in cartea de identitate a vehiculului.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nova79 »

eu zic sa ne intoarcem un pic la subiectul GPL deci, punem sau nu Gpl pe ceed, este clar ca se castiga de pe urma lui, dar care sunt repercusiunile asupra motorului, sincer eu lucrez in cadrul Dacia si am stransa legatura cu modul de realizare al motorului 1.4 si 1.6 de pe Logan, in cazul motorului pe gpl singura modificare este legata de schimbarea supapelor de evacuare care sunt mult mai dure;

O parere personala este ca in cazul montarii aftermarket sa zicem ca motorul nu mai rezista 300000 de Km ci 200000Km, in cazul meu asta inseamna in jur de 12 ani de utilizare si greu de crezut ca cineva va mai tine o masina 12 ani ca prim proprietar vorbesc.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Instalatie GPL !?!

Post by MeGeNe »

@nova79, cred ca importatorul ar putea sa ne raspunda la aceasta intrebare. Din moment ce in alte tari se comercializeaza ceed-uri cu instalatie GPL montata din fabrica, ar putea sa ne spuna daca motoarele au ceva modificari si care ar fi acelea.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dulaul »

Probabil vor aparea si in Romania. Aceasta strategie de marketing a aplicat-o si Dacia si a avut ceva succes. Poate inca nu este prea mare cererea pentru GPL pentru ceed inca si de aceea nu aparut si la noi.

Cat priveste montarea after market chiar daca exista avantajul finanaciar cel mai probabil e ca nu se merita. In cazul in care cumperi masina cu GPL din fabrica poate e destul de avantajos. In fine, e o modificare destul de mare asupra masinii care genereaza de cele mai multe ori probleme numeroase dupa acest montaj. E bine sa verificati (cititi) de la cei care au facut-o pe alte masini inaintea voastra. Pe langa asta, ca si in cazul alegerii motorului pe motorina, aceasta instalatie de GPL merita daca faci ceva km, undeva in jur de 30 mii/an.
Mentionez ca si eu intentionam sa imi pun GPL pe masina dar nu mai doresc sa aduc modificari generatoare de probleme. Este strict parerea mea si nu ma gandesc sa opresc pe nimeni care doreste sa faca experiente pe propria piele. Pe langa asta nu uitati ca e MULT prea mult marketing - a se intelege clar: VRAJEALA - in toate aceste lucruri. Think about it !

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by patton »

@nova79, am avut masina pe gpl, un opel astra. Instalatia am montat-o la 118000 km si masina am vandut-o la 235000 km. Motorul era in parametri si nu am schimbat nicio supapa.
@dulaul, daca instalatia este ok, nu una de prin metro, iar montajul se face in service cu experienta, nu prea exista probleme.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Instalatie GPL !?!

Post by MeGeNe »

Si eu am avut o Dacie 1310 fabricata in 1999 pe care am montat GPL pe la 27.000 km. Cand am vandut-o avea doua sute si ceva de mii de km si n-am avut nici o problema la motor. Nu s-au ars nici supape si nici nu papa ulei. Era cu carburator. Doar mici reglaje la debitul de gaz, din cand in cand. O singura data am schimbat membrana de la mixer, ca isi pierduse elasticitatea din cauza vechimii. In rest, ulei bun in motor (Shell Helix si dupa ce a disparut Shell de pe piata, Elf) si forja cat cuprinde. Era foarte convenabil, ma costa un plin cam un milion. Imi consuma aproape 12 l/100 km in oras si vreo 8 afara. E o investitie buna. Pe instalatie am dat vreo 8,5 milioane. Daca fac un calcul cata economie am facut in aproape 200.000 km, rezulta o suma frumusica.
Pentru Ceed instalatia e mai scumpa si mai complexa decat ce aveam eu pe Dacie. E posibil sa apara ceva probleme la ea.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by patton »

Motorul de ceed e mai scump si mai complex decat cel de dacie, asta nu inseamna neaparat ca si problemele sunt multiplicate. Riscuri exista oricand, numai ca nu trebuie generalizat.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Instalatie GPL !?!

Post by MeGeNe »

@patton, ma refeream strict la problemele care pot sa apara la instalatia de GPL. Cea pe care am avut-o pe Dacie era mult mai simpla decat cea care se monteaza pe Ceed. Pot sa zic ca era chiar rudimentara. Un rezervor, un mixer, doua valve, un modul de comanda, niste fire, o teava si cateva furtune. Aaaa, am uitat gura de umplere....
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Post Reply

Return to “Generalităţi”