Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

@singlecrys de ce nu o Toyota RAV4, in loc de logan? Sa stii ca nu doar Logan-urile sunt pe GPL, mai exista si alte hibride, dar ma rog, fiecare cu parerea lui, mai la obiect sau nu.

@ Cristi H Cred ca intruchipezi imaginea clara, fara sa te superi, a "meseriasului" din service, mai ales prin remarca "la mine in firma eu decid"
Sa nu te superi, si nici nu-l lua ca un atac personal, dar mai mult de atat nu are sens sa iti spun fiindca am deja o parere formata despre modul de gandire pe care-l ai si mai mult decat atat l-ai si confirmat. Poate este firma ta, dar vrei nu vrei tot trebuie sa respecti un set de reguli.

Noapte buna
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi H »

@sender, mama, vezi si alte topicuri daca ti-ai format deja o parere despre mine. Nu ca m-ar interesa parerea ta despre mine, doar e un forum deschis, fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea despre orice. Eu iti citesc posturile, dar nu mi-am facut un obicei in a le combate, desi . . . Si nu ma supar pentru faptul ca sunt "imaginea clara a meseriasului din service". Ma supara, putin, faptul ca ai idei preconcepute si o mare incredere in faptul ca daca activezi in domeniul juridic acest lucru ar trebui sa ma impresioneze.
Deci fiecare cu parerea lui. Iar faptul ca la mine in service eu decid, asa este. Chiar nu imi pasa de interpretarile pe care le aduci carnetului de service si garantii, cata vreme pentru mine si pentru OPC e foarte clar. Am mai avut clienti care au interpretat garantia in . . . felul lor, dar s-au convins ca nu au dreptate. Nu vreau sa-ti tai elanul revolutionar, poti sa dai sfaturi, e dreptul tau sa scrii orice, dar daca ajungi la mine in service cu o problema legata de garantia produsului cumparat si cu care ai facut ce ai vrut, fara sa respecti instructiunile din manualul de utilizare si carnetul de garantii, (sau sa le interpretezi dupa bunul plac, asa cum faci, probabil, cu orice lege, ca doar Codul Civil/Penal e facut pentru a fi interpretat si nu respectat!) o sa lamurim transant ce inseamna garantia Kia. Nu e amenintare, doamne fereste, ca nici nu ne cunoastem, dar mie imi plac lucrurile clare. Tie, in schimb, iti plac nuantele si interpretarile. La garantii nu e loc de nuante si interpretari. Cel putin la Kia lucrurile sunt clare. Exista un set de reguli, pe care le respect. Iar ideea de a suna la importator, ca dealerul devine mielusel . . . relax ! Intre mine si importator exista o relatie comerciala, bazata pe un contract clar. Deci, pe romaneste, nu o sa se ia niciodata de viata mea daca sunt in limitele contractuale, doar de dragul clientului care are impresia ca i s-au incalcat drepturile. Daca ai impresia ca poate fi altfel, ramane sa verifici. Be my guest !
Nu comentez cazul in care clientul are dreptate, am gresit si eu si am muscat-o pentru asta ! Nu sunt perfect, sunt om si am limitele mele, dar, pe cat posibil, incerc sa nu dezinformez si sa nu aprind spiritele.
Iar daca as fi paranoic, as considera ca esti de la concurenta, si de-aia te legi si interpretezi atat de mult prevederile carnetului de garantii. Da' nu-s ! :)
Imi cer scuze pentru off-topic, am mai promis o data ca nu raspund la provocari si o sa incerc sa ma tin de cuvant. La fel a fost si la revizii. Ramane sa va convingeti cand apare o problema, pana atunci e totul OK.
Referitor la GPL, ideea de a instala acum GPL pe o masina cu 7 ani garantie in alta parte decat la importator/dealer autorizat duce la scoaterea motorului din garantie. Si nu stiu daca importatorul sau vre-un dealer este autorizat RAR si ISCIR pentru asa ceva. Eu zic sa nu va grabiti, poate apare un model Kia cu GPL din fabrica si in Ro, si atunci o sa se dea verde la instalat.
Incerc sa ma interesez maine, poate reusesc sa aflu daca vre-un coleg e autorizat pentru GPL.
O noapte buna tuturor.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

@ Cristi H

"o sa lamurim transant ce inseamna garantia Kia", hai ca m-ai speriat de nu stiu ce sa fac.. =D>
iar cu asta m-ai dat gata :wink: "La garantii nu e loc de nuante si interpretari"

nu trebuie sa te impresioneze nimic, eu doar redau pasaje din manual sau carnetul de service, a caror inteles nu necesita efort suplimentar, nu?
se strica ceva din cauza modificarilor, nu este in garantie piesa respectiva.
se strica aceeasi piesa, dar din alte cauze, este in garantie.
ramane de stabilit, in urma unei expertize, cauzele ce au generat defectiunea respectiva si doar atunci poti sa spui ca se schimba pe garantie sau nu.

fara ironie, ultimul paragraf al mesajului tau este ok si de laudat, si vorbesc serios.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by ionutz »

Am primit azi un raspuns concret de la KIA in legatura cu instalatia GPL pt Ceed si se pare ca la noi in tara nu exita nici o firma agreata de KIA pt a putea monta o astfel de instalatie!
Mi s-a comunicat ca pt a putea monta aceasta instalatie trebuie aduse modificari motorului, din care am retinut ca este necesara o instalatie suplimentara pt racirea supapelor!
Asadar am sa renunt la ideia GPL-ului pe Ceed, pt ca nu se merita sa pierd garantia si/sau sa defectez motorul(as fi montat GPL doar daca acesta nu imi afecta fiabilitatea motorului)!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

La unii se vinde Cee'd, Soul, Bi Fuel cum ii spun ei, deci partea cu garantia cred ca am lamurit-o.
E drept ca dealer-ul de acolo ofera 4 ani garantie in loc de 7 pentru versiunea GPL.

Atata timp cat exista o oferta din partea dealer-ului Kia de la ei, nu vad de ce in alte tari nu s-ar acorda garantie pe o instalatie GPL, conforma cu specificatiile producatorului.

E drept, unii sunt foarte convinsi de "taria" cuvantului spus in ograda proprie, dar ar fi bine sa se informeze inainte.

http://www.kia-offerte.it/automobili/index.asp?Pag=1c

http://www.infomotori.com/auto/2009/05/06/kia-soul-gpl/

http://www.allaguida.it/articolo/kia-ce ... zzi/11832/
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Imi cer scuze, am scris 4 ani garantie in loc de 3 cat este specificat pe site-ul dealer-ului.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

http://www.kiagpl.com/

Aici veti gasi si instalatia omologata de catre constructor, precum si un calculator legat de diferentele de costul anual platit pentru carburant, plus alte informatii.

garantia este 3 ani/100.000 km

scuze de post-urile multiple dar nu am reusit sa editez ce am scris anterior
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dulaul »

@sender78 asta nu inseamana ca daca iti cumperi initial un ceed fara GPL (chiar daca in tara raspectiva se vinde si cu acest sistem) nu vei pierde garantia daca il montezi aftermarket in alta parte decat la un service autorizat KIA.
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

in primul rand nu am vorbit niciodata de un montaj in alt service decat cel autorizat.

sincer, atata timp cat vorbim de o instalatie omologata de catre constructor, si aceasta instalatie este montata in service autorizat Kia, care ar fi primul argument care ar sustine pierderea garantiei?

eu am dat un citat din manual si am explicat, desi cred ca este evident, intelesul acelei fraze.

dati-mi si mie un argument pentru pierderea garantiei, argument ce sa aiba la baza o mentiune din manual, carnet service, ordonanta, lege sau ce mai vreti voi.

nu am sustinut ceva care sa aiba in spate doar parerea mea personala, formata pe sistemul, asa cred eu si atunci asta e.
am venit cu mentiuni scrise de producator, cu citate din actele normative.

nu o luati in nume de rau, dar pana acum nu mi-ati dat nici un argument care sa fie bazat pe ceva concret.
e clar ca daca se vand ceed-uri cu instalatie gpl, ma refer la vanzari ale unui dealer national, motorul de 1.4 poate sa suporte fara probleme aceasta alimentare. mai mult, fabricantul a conceput sau doar a omologat un sistem de alimentare cu GPL, dar dpdv al garantiei este acelasi lucru.

in aceasta situatie, revin cu intrebarea :
ce argument ar exista pentru o pierdere totala sau partiala, ca tot vorbim de un sistem omologat, a garantiei?
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dulaul »

sender78 wrote:[...] sincer, atata timp cat vorbim de o instalatie omologata de catre constructor, si aceasta instalatie este montata in service autorizat Kia, care ar fi primul argument care ar sustine pierderea garantiei? [...]
Evident ca in acest caz nu exista nici un argument contra, numai ca nu se poate aplica IN ACEST MOMENT ceea ce spui tu in Romania, deci practic nu se poate monta GPL la noi pe KIA Ceed.
Ca sa fie si mai clar, luand exemplu Loganului care are montat din fabrica instalatie GPL in acest moment service-ul autorizat nu monteaza instalatia aftermarket, face doar intretinere pentru masinile care au montat din fabrica GPL.
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nova79 »

Salut

Ma tot gandesc tot mai serios sa-mi montez o instalatie GPL pe masina.
Este cineva care a avut acest curaj, daca da as vrea si eu mai multe detalii, preturi, garantie, pierdere de garantie.
Din cate imi dau seama si din calculele facute este destul de avantajos.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by cmihai »

iata raspunsul celor de la kiaromauto la umm mail pe care l-am primit in legatura cu gpl-ul pe ceed.....


Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. il gasiti in caietul de intretinere si garantie al autovehiculului dvs. capitolul “ Ce un acopera garantia”.Montarea unei instalatii GPL , este considerata de producator ca modificare adusa masinii.

Din declaratiile reparatorilor autorizati KIA , nici unul un este abilitat RAR sa monteze astfel de instalatii.

Daca totusi alegeti aceasta varianta de alimentare veti pierde garantia grupului propulsor.

Aceasta-i recomandarea producatorului si un avem cum s-o evitam.
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Mie imi place la nebunie fraza :
Aceasta-i recomandarea producatorului si un avem cum s-o evitam.
De ce? Raspunsul sarcastic ar fi, pentru ca merita sa razi de o exprimare de acest gen care se vrea a justifica ceva.
Recomandarea nu insemna ca ceva trebuie facut in mod imperativ, este o recomandare, nu o impunere.

Daca se spunea ca producatorul interzice ceva, atunci era clar dar ca recomanda, sa fim seriosi.

Realitatea este urmatoarea: exista instalatie GPL omologata de catre constructor, rezulta ca nu se pierde garantia de 7 ani.

Montajul acesteia se poate face in afara tarii, daca cei de la noi nu s-au specializat in acest domeniu.

Cand voi avea putin timp voi demara alte discutii cu importatorul in legatura cu acest subiect, sa vedem cum stam la capitolul recomandari.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by patton »

Cine acorda garantia? kiaromauto cumva sau producatorul?
Daca montez instalatia omologata de catre producator la un service kia din alta tara (ai nostri nefiind omologati RAR) care are toate omologarile in vigoare, apoi trec pe la RAR si imi trec instalatia in carte, ce ar mai putea invoca kiaromauto?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Garantia este oferita de catre producator, iar daca se instaleaza ceva omologat intr-un service autorizat garantia de 7 ani se mentine si se acorda garantie 2 ani pentru piesele montate si manopera.

Kiaromauto se va uita peste recomandari si va spune ca nu se poate, nu de alta dar in acceptiunea lor recomandarea este ordin imperativ. =D> :lol:

Redevenind serios, importatorul nu va avea ce sa spuna, eventual isi va reevalua interpretarea dispozitiilor referitoare la recomandari.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”