Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Dupa ce fac montajul instalatiei voi vorbi la service-ul cu pricina pentru a beneficia si altii de acelasi pret.

Mai vorbim in cursul zilei de marti.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

OK, am montat si am facut deja 372 de km.
Pret total 2300 ron, garantie 2 ani si injectoarele 300.000 km.
Montajul a fost facut la http://www.generalservicegpl.ro, iar baietii au fost foarte amabili, m-au lasat sa stau langa ei si am primit detalii la toate intrebarilor mele.
Timp total montaj 7 ore cu tot cu reglajul calc instalatiei.

Pretul unui filtru gpl ce urmeaza sa-l schimb la 15.000 de km parcursi cu gpl este de 80 ron.

Impresii:

- puterea este aceeasi, demarajul identic, iar dupa parerea mea in urcare are mai mare putere decat pe benzina
- consumul mediu, oras, dealuri, depasiri cu a 3-a, autostrada, il apreciez la aprox 7.5 - 8, dar mai astept sa se goleasca rezervorul de GPL (42 de l iar umplerea maxima este de 35 l) ca sa va spun exact cat consuma
- in momentul in care fac schimbul intre gpl si benzina sau invers, in mers, chiar si in urcare nu se simte deloc trecerea

Voi reveni cu pareri dupa ce mai fac cativa km sa va spun si consumul mediu.
Cand pot pun si poze.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Instalatie GPL !?!

Post by iulian2007 »

felicitari @sender78 pt alegerea facuta

in legatura cu ce am vorbit telefonic, poti da ceva detalii? daca e prematur in a te pronunta, atunci e ok

numai bine si te asteptam cu noi up-date-uri referitoare la instalatia GPL si orice legat de ea si ti se pare ca trebuie sa stim si noi :D
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by patton »

@sender78, filtrul ar trebui sa se gaseasca si mai ieftin. se poate si curata (daca schimbarea nu e conditionata de garantie).
consumul se mai lasa dupa vreo 2000 km.
felicitari!
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

sender78

Daca tu zici ca puterea si demarajul au ramas neschimbate, ba mai mult are mai multa "vlaga" in rampe, inseamna ca acei "cunoscatori" care declara ca scade puterea motorului, eventual numarul de caluti e pura fantezie. Si daca nu ma insel chiar pe acest topic au fost cateva posturi cu referire la asta, considerate a fi "dezavantajele" trecerii pe GPL (mai puturoasa la demaraj):?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by patton »

@bubumisu, am avut gpl pe fosta masina si nici eu nu am simtit o pierdere a puterii pana pe la 130-140 km/h. In treptele 1-4 nu era nicio diferenta, cel putin nu o diferenta pe care sa o simti. De la 140km/h in sus urca mai greu decat pe benzina, vizibil.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

Deci apropo de "sprinteneala", e mai problematic doar la viteze mari?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nova79 »

salut din nou

revin cu detalii:

distanta Pitesti - Eforie Nord - consum mediu dus intors 7,3% - detalii traseu: viteza a fost in limite legale, adica 55-60km/h in localitati, 90 - 100 in afara localitatii 110 - 120 pe autostrada, singura problema care am avut-o este aceea ca la dus am fost deviati de pe A2 (probabil accident ceva .... ) si asa am ajuns sa facem in jur de 7 ore pe drum (foarte aglomerat) , la intors totul OK am facut in jur de 5 ore cum am spus am mers lejer. Costurile cu GPL au fost in jur de 150 ron cu tot cu drumuri adiacente prin mamaia, si cele legate de ocolirea de aproximativ 60km.

In ceea ce priveste pierderea de putere lasatima sa fiu rezervat adica se simte cel putin pana in 2000 - 2500 rot/min este sesizabila (cum am mai spus mai sus o poti compara cu pierderea datorata AC).
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Am reusit sa golesc rezervorul :D
Consum mediu calculat " babeste" este de 7,7 %, astfel incat sunt mai mult decat multumit.
La acelasi drum aveam consum mediu de 6,8 % pe benzina.
Rezulta o crestere a consumului de 13% si un castig de 12,47 ron la 100 de km, adica intr-un an recuperez investitia.
Daca se mai "lasa" mai incolo, poate dupa primii 1000 de km, atunci cu atat mai bine, oricum si acum sunt in "grafic" daca pot sa ma exprim asa.

Legat de putere, eu va spun sincer ca nu am sesizat o scadere a puterii, iar de 140 nu am trecut pt a verifica daca scade puterea sau nu.
Un lucru il stiu sigur, la deal , urca mai usor pe gaz in treptele superioare decat pe benzina.

Chiar si sub 2000 de ture eu cred ca nu pierde din putere, dar asta e subiectiv. Chiar daca poate am pierdut 5 caluti nu imi fac probleme.
In depasiri atunci cand retrogradez in a 3-a pleaca la fel de bine si urca usor de tot catre 110 km/h.

Daca cineva mai doreste sa monteze gpl, pretul de 2300 ron este valabil pentru instalatia BRC.
Puteti sa sunati la cei de la Deva si sa vorbiti cu ei, site-ul il aveti in paginea anterioara.

Alte detalii cand revin din concediu, moment in care voi pune si pozele.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

sender78
Multumim pentru informatii. Cred ca sigur la sfarsitul anului voi monta si eu. Numai sa nu cresca pretul la GPL in urmatorii ani, dar oricum nu cred sa sara mult peste valoarea actuala :?
Off topic dar nu ma pot abtine, cu scuzele de rigoare pentru "impurificarea" topicului, cand retrogradezi a 3-a din ce treapta superioara o faci? (bine, n-ai decat doua variante la dispozitie, ideea e care din ele o utilizezi :mrgreen: )
Multumesc anticipat :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Putin off topic, retrogradez din a 5-a daca merg cu 75-80 in spatele unui tir de ceva km sau din a patra cand merg pe la 60-70 tot asa de mai mult timp.
O urc in a treia pana la 110 si apoi schimb a 4-a sau a 5-a in functie de cerinte.

Ca sa fiu on topic, merge la fel si pe gpl, fara nicio problema.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

sender78

Multumesc de raspuns, daca nu ti-ai dat seama de ce te-am intrebat, te rog (daca iti face placere si ai timp si nu te plictisesti) sa citesti ultimele pagini din topicul "forjarea benzinarelor ceed" :D

Multumesc anticipat :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Uite ca am facut 3000 de km de la montajul instalatiei si nicio problema de semnalat pana acum.

Am trecut si pe la RAR si am trecut instalatia in cartea masinii, cost total 139.90 ron.
Nu au fost probleme nici la emisii si nici la alte masuratori efectuate de ei, astfel incat pot sa spun ca toata instalatia cu montaj si RAR a costat 2439.90 ron.

Economia facuta, sau amortizarea investitiei, cunm vreti sa-i spuneti, se ridica deja la aproximativ 330 RON, si inca nu a trecut o luna de la montaj.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nova79 »

la fel ca sender78 am facut si eu aproximativ 4000km fara cea mai mica probleme.
ca impresie generala, este mai mult decat OK, iar din punct devedere economic, fara cuvinte.

sende78 am vazut ca ai trecut instalatia in cartea masini (am facut si eu lucru asta), dar pe certificat trebuie trecuta?
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Am vorbit cu cei de la RAR, am cautat si in textul de lege si nu trebuie trecuta.
Am facut o copie a cartii masinii si o tin cu actele celelalte, just in case, asa ca nu o voi trece si in talon.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”