Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by patton »

gguramulta wrote:deasemenea un alt dezavantaj ar mai fi...ca in cazul unei coliziuni mai puternice din spate, risti sa explodeze..deci stai cu bomba in masina...

e aproape imposibil. la un impact atat de mare incat sa explodeze butelia ... oricum nu ar mai ramane nimic, ar fi nevoie de cercetari serioase pt a putea demonstra ca a fost vorba de o masina.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by gguramulta »

@patton: imagineaza-ti o coliziune pe autostrada, cum te ia din spate un tir, sau un SUV, poate ca e mai putin probabil..dar zic ca trebuie avut in vedere si lucrul asta...niciodata nu se stie ce se va intampla...
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by patton »

gguramulta wrote:@patton: imagineaza-ti o coliziune pe autostrada, cum te ia din spate un tir, sau un SUV, poate ca e mai putin probabil..dar zic ca trebuie avut in vedere si lucrul asta...niciodata nu se stie ce se va intampla...
daca ai vedea cum arata o butelie de instalatie gpl (nu noname sau vreun turcism neomologat) omologata, mai ales una toroidala, ai ajunge la concluzia ca in cazul presupus de tine, butelia ar fi singura piesa care ar ramane intreaga din masina, dupa ce trece tirul.
pe bune, sunt foarte solide.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dulaul »

@gguramulta in cazul asta nu ar trebui sa mai existe masini cu instalatie GPL, pentru ca ai rezervorul in spate, nu? Dar parca avem rezervorul de benzina tot in spate, nu? ... Asta nu e tot "bomba" ?
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by gguramulta »

isi da omul cu parerea si hop tzop sariti pe el :)) foarte tare...

nu stiu daca rezervorul are aceiasi presiune ca butelia, dar daca voi aveti ati condus sau inca conduceti si ati experimentat astfel de accidente, atunci va cred pana intre timp, fiecare are dreptul la parere.

.
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Aimar »

Parerea mea este ca nu se merita sub nici o forma sa alegi varianta asta de a trece masina pe gaz...ai un mare avantaj pretul pe piata al gazului .. dar mult mai mult dezavantaje printre care cel mai important pierderea garantiei ... benzina se va mai ieftini ..au mai fost scumpiri de genul asta dar si ieftiniri .. ar fi mare Pakat sa treci bijuteria de Ceed pe Gaz ... mentionez..strict parerea mea ! ! Decizia iti apartine :)

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by tzaphoo »

1.

benzina nu se va mai ieftini ci din contra.
Anul trecut pe vremea asta , tot 4 lei aveai pe litru doar ca atunci barilul de petrol era 150$
Acum barilul este ~70.Diferenta o da cursul euro si rata cursului euro la care este calculata acciza.
La pariu ca in maxim 6 luni vom da peste 5 ron/litru de 95

2.
Se merita GPL cu conditia ca importatorul sa accepte si acest tip de alimentare (bine inteles sub anumite contidii cum ar fi achizitia si montajul instalatiei GPL intr-un service autorizat KIA)

Eu mi-as pune instalatie GPL in secunda 2 daca stiu ca importatorul e ok.

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by ionutz »

Maine aflu daca importatorul agreaza montarea unei instalatii GPL.Daca nu se pierde garantia cred ca ma bag la un GPL.Referitor la impactul unei masini cu GPL, e bine stiu ca este mult mai sigura decat una cu rezervor clasic pe benzina, deoarece butelia de GPL are o supapa care evacueaza gazul progresiv,pt a evita o catastrofa!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi H »

Instalarea unui sistem de alimentare alternativ se numeste modificare si atrage dupa sine scoaterea autoturismului din garantie. Nu vorbim doar despre alimentarea cu un alt tip de carburant care ar putea duce (sau nu) la aparitia unuor defectiuni la motor, ci despre instalarea:
- unui rezervor de GPL - toroidal sau clasic - pierdeti locul pentru roata de rezerva sau MULT spatiu din portbagaj
- unor conducte de alimentare cu GPL
- a unui mixer in compartimentul motor
- a unor injectoare de gaz pe galeria de admisie
Acestea sunt deja modificari constructive.

Referitor la pericolul pe care il reprezinta "bomba" cu GPL - e mai mic decat in cazul in care rezervorul de benzina e plin. Evident, pot sa existe cazuri particulare, cand dinamica accidentului poate duce la fisurarea buteliei, dar . . . e ca si cu drobul de sare. Daca ar fi fost un pericol real, nu s-ar fi montat pe atatea masini, de multe ori chiar din fabrica.
Si da, s-ar putea ca in viitor sa se monteze astfel de instalatii de catre producator, tinand cont de faptul ca astfel de carburanti duc la emisii de noxe mult mai scazute.

Pentru instalarea unor astfel de sisteme de alimentare pe masinile iesite din garantie este nevoie sa luati legatura cu un montator autorizat. Care se angajeaza sa intocmeasca toate actele pentru RAR, unde se va mentiona in cartea de identitate faptul ca masina are un sistem de alimentare alternativ cu GPL ! Conditiile de autorizare sunt dure (pentru cei care vor sa lucreze legal !), taxele sunt mari si nu stiu daca in reteaua Kia e cineva autorizat pentru a monta instalatii GPL.

Investitia este rentabila pentru cei care circula foarte mult si nu au nevoie de spatiu mare in portbagaj.

Bafta !
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Ogy »

Si ajungem din nou la diesel.... :)

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

@ Cristi H

Si cum ramane cu fraza din manual care mentioneaza "Acest autovehicul nu trebuie modificat............probleme legate de avariere sau performante provenite din vreo modificare nu sunt acoperite de garantie"

Eu personal inteleg ca nu iese din garantie deloc, doar o avariere care este generata de aceasta instalatie nu este acoperita, dar restul masinii este inca in garantie.

Gresesc? Cred ca nu.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi H »

@sender78 - inca o data, sunt un amarat de inginer. Auto. Nu le am cu nuantele legale, dar am un jurist angajat, pe care il pun maine sa-si faca un cont pe clubkia, ca n-am timp de polemici.
Ca sa citez: "nu trebuie modificat............probleme legate de avariere sau performante provenite din vreo modificare nu sunt acoperite de garantie" - avarierea masinii (accident) nu este legata de "vreo modificare" - instalatie de gaz, in cazul nostru.
Din punctul meu de vedere, poti sa-ti faci masina avion cu orice piese doresti. Si inca o data, imi cer scuze daca nu intru in polemica, dar nu sunt avocat pledant/procuror sau whatever. Poti considera ceea ce spun/scriu ca punct de vedere personal. Partea practica - in relatia directa cu un dealer. Iar la mine in firma eu decid. Si imi asum raspunderea, in fata legii/importatorului/producatorului daca scot din garantie un motor cu modificari constructive.
Si da, asa e, daca se scoate din garantie motorul pentru modificari, caroseria isi pastreaza garantia !
Aveti aici un shortcut catre un instalator autorizat de GPL, pe care nu-l stiu, l-am gasit pe net, dar va puteti face o imagine asupra modificarilor ce survin daca luati hotararea sa va puneti GPL pe masina. Parerea mea - sunt destule, si radicale !
Bafta !
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi H »

Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Instalatie GPL !?!

Post by singlecrys »

Eu zic sa vinzi Ceed-ul si sa iti iei un logan GPL si mai ramai si cu bani, daca vrei neaparat asta...
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi H »

@singlecrys, tare de tot ! :lol:
Mi-a placut sincer ! :lol:
Multam !
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Post Reply

Return to “Generalităţi”