Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Am mai fost si noi prin concediu. :)
Abia acum am realizat ca injectorul de gaz l-ai schimbat. Am crezut sincer ca e injectorul de benzina.

Eu unul stiu ca instalatiile pe gaz tin cam 500.000 km. E posibil ca injectorul tau sa fi avut el o problema. Acum eu am 2 BRC-uri. Nu stiu de alti producatori. Prima a facut ~170.000 pe gaz iar a doua 120.000. Am pus de pe la toti din zona Bucuresti si periferie. Cateodata filtrele au fost curate. In ultimul timp de la oricare filtrele au fost imbacsite. Asa ca le schimb mai des si nu ma mai stresez de unde pun. De firma sa fie.

Au fost probleme pe vremuri cu Lukoil. Dar inainte de 2012. Nu am auzit sa se repete. La fel au fost probleme intr-un an cu diesel-ul de la Rompetrol. (atat de mari ca masinile Rompetrol alimentau cu cash de la OMV). Cateodata se intampla. Nu te mai stresa.

Am fost in concediu in Bucovina. Am plecat de acasa pe Rompetrol (2.99). La Focsani am pus Lukoil (3.18). La Suceava am pus Rompetrol (3.50). La intoarcere Lukoil (3.19). Azi am pus langa Bucuresti Rompetrol (3.07) desi in oras/DNCB pretul este 3.40 - 3.50 la toti: MOL, OMV, Lukoil. Ca fapt fivers am observat ca Lukoil in Moldova era mai slabut decat Rompetrol, lucru care la Bucuresti nu se intampla. O fi aceeasi formula, dar sigur e alt furnizor la Bucuresti. Cel mai bun gaz a fost cel din Grecia. In zona ta pune de unde esti confortabil.

Dintre toate benzinele puse vreodata probleme am avut doar cu MOL 100. In teorie cea mai buna benzina de pe piata. Aiurea! Am ajuns pe platforma la MIT - asa de tare tremura motorul. S-a mai discutat problema. Benzina scumpa imbatraneste in rezervoare. Cel mai util este sa pui benzina normala pt ca e cea mai folosita/proaspata. Pui 10L, o consumi si mai pui odata. E ideal sa mergi 70-80 km pe benzina la 2-3 plinuri de gaz. Iarasi, ideal, sa o calci un pic dupa ce se incalzeste: 5500+ ture. Calculatorul de benzina invata iarasi timpii de injectie corecti si mai arzi si ce resturi se mai depun. Miscarea asta tb facuta vara mai ales: mergi putin pe benzina (vs iarna) iar benzina se vaporizeaza mult mai usor (atat la transport cat si in rezervor!).

In general sunt importante: uleiul, bujiile, filtrele de gaz + vaporizatorul (la 100.000 km la BRC) si miscarea cu benzina de mai sus. Mult mai importante decat de unde alimentezi.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

@panzer
Multumesc de raspuns
Foarte complet și corect documentat
M-am gândit și eu ca benzina de 98-100 sta cam mult în rezervoare.
Renunț la a mai alimenta, pun de 95, oricum alimentam maxim de 50 RON.
O sa învăț sa schimb singur filtrele GPL, nu se merita sa dau lamontator 150 RON la fiecare schimb🙄
Sa auzim numai de bine😀
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

Cam asa arata și filtrul mare.
Are ceva pilitura pe carcasa metalica, în rest destul de curat.
O sa învăț sa le schimb la 3 luni.
La prima schimbare, sun un prieten.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Fratello »

Va salut !
Date fiind vremurile de kko in care traim, ma bate gandul sa pun pe Kia mea (2017, 1.4 GSL) o instalatie GPL (am SW, ma gandesc la un rezervor toroidal, nu renunt la spatiu !), ca macar atunci cand alimentez sa nu mai am socul emotional pe care-l am acum cand fac plinul !
La rulajul meu (cca 7k/an, acum am 29000 km) stiu ca amortizarea se va face foarte greu, dar macar reduc costul lunar cu combustibilul.
Am primit oferta de instalatie Tomasetto QBox - la 2950 lei si BRC Sequent 32 - la 3650 (de la o firma cunoscuta, din judetul BZ). Tot din ratiuni economice as merge pe Tomasetto, parca e prea mare diferenta de pret pentru BRC.
As dori sa aflu si parerile voastre, pro si contra montarii unei instalatii GPL, strict din punct de vedere tehnic (privind fiabilitatea, implicatiile asupra motorului, probleme posibile in exploatare, etc). De mentionat ca masina mai are garantie 2 ani, care dispare odata cu montarea instalatiei ... Dar cum perspectiva unei alte masini noi nu prea mai exista (am o varsta, fiul meu pleaca la studii, preturile masinilor noi s-au cam dus in sus), m-am gandit ca voi pastra multi ani actuala masina (de care sunt foarte multumit !) si poate ar conta sa pot merge cu costuri mai mici.
Va multumesc cu anticipatie pentru orice opinie !!!
LE : Am avut mai in tinerete, pe Dacia 1310, instalatie GPL ; a functionat perfect pana am vindut masina (in 2006). De atunci nu am mai avut GPL pe nicio alta masina.
LLE : Am postat in zona Ceed ED, eu avand JD, dar nu cred ca e prea mare diferenta, nu ?!

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

As zice sa o pui pe cea mai ieftina, si sa adaugi kit de racit supapele. Valabil pentru toti cei care au instalatie de GPL pe masini mai noi de 2013. (de la ceed 2). Cine are urechi sa auda.

La 7.000 km eu as mai astepta 2 ani cat am garantie.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

@Fratello
Am făcut cea mai mare greșeală din viata pentru faptul ca nu am montat GPL după primul an de rulat pe benzina /după rodarea motorului.
Model 2009, an de fabricație 2008, MONTAT Tomasetto în Februarie 2018 (la 107.752 km parcurși și 10 ani de utilizare ) . Cu diferenta cumparam soției o masina noua. Evident ma și plimbam mai mult.
Acuma nu am idee dacă în 2009 - 2010 instalațiile erau la fel de performante ca cele din 2018.
Garanția la motor o ai degeaba. Garantat.
Nici eu, cât sunt de ghinionist, nu am beneficiat de ea
Nu mai sta pe gânduri.

PS: Am fost nevoit sa segmentez motorul din cauza distribuției decalate, nicidecum datorita mersului pe GPL, pentru ca nu am schimbat-o la 100.000 km. Pura coincidenta montarea instalației GPL la 100 K și un pic și decalarea distribuției.
De la segmentare cilindri (la 132.000 km) am deja făcuti 27.000 km
Ma apropii cu kilometrajul de 160 k
Puțin ce-i drept, în 2 ani.
Dar nu mai ustura buzunarul.
Ma rog, făceam un plin GPL cu 100 și câțiva lei, acum trec de 150. Dar comparativ cu un plin pe benzina....., calculul rămâne identic.
Motorul merge brici, ulei de calitate are, am ieșit bine la ambele revizii (GPL si apoi imediat la benzina )
Am mai schimbat un injector GPL (GHINION) un senzor de presiune GPL (de 2 ori, în garanție ce-i drept), alte mărunțișuri. Per ansamblu fiabila instalația.
Nu uita de recomandarea lui @panzer😉

Sa auzim numai de bine🤗
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Fratello »

Va multumesc pentru raspunsuri ! Voi posta aici rezultatul.
@Bubumisu : Ai montat si kitul pt supape ? In service unde se monteaza GPL ?

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

@Fratello,
Am montat un sistem de ungere gresare injectoare pe GPL-HANNA.
A mea e din 2008, @Panzer recomanda începând de la ceed 2, mai noi de 2013.
O sa întreb și eu la montator (GPL Auto Iași, foarte Profi managerul service-ului. Lucrează doar instalații GPL)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Fratello »

Multumesc frumos pentru raspuns !

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Vad ca esti din Ploiesti. Mergi la ProGas Vernesti la Buzau. N-ai sa regreti. Pe aici nu prea ne ferim sa recomandam service-uri de calitate.

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Fratello »

Daca montez, acolo montez, bineinteles ! Momentan inca ezit, sunt multe argumente pro dar si multe contra... Multa sanatate !

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Liviu27 »

Nu mai am ceed ,dar am avut gpl cu care am mers 20 de mii aprox.Cei din service jilava mi au spus de vreo 2 ori ca supapele nu vor rezista multi km la gpl,a mea era din 2008.Unii au mers 100 de mii pe gpl,nu stiu daca unora li s a stricat motorul de la gpl.Dar totusi faptul ca si cel din receptie si un alt mecanic mi au spus ca nici motorul din 2008 nu e ok pt gpl m a facut sa mi iau un diesel si gata.La 7 mii nu merita sa ti pui dar daca ai avea ai merge mai mult. Nu stiu cum e cu sistemul de ungere supape ca n am avut.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Aceleasi vorbe le-am auzit si eu la IMG. La MIT era alta povestea.

Este un risc calculat GPL-ul. Toata lumea stie asta deja.

Mai sunt masini carora li s-au ars garniturile de la supape. E cam impropriu spus "s-au ars supapele". Si manopera e scumpa sa le inlocuiesti.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

Un top 5 membri încă activi cu cee'd 1 și kilometri facuti pe GPL ar fi interesant.
Mi-am asumat riscul când am montat instalația.
Ce nu uit mereu sa fac e sa mai merg din când în când pe benzina.
Asta a recomandat și montatorul.
Sa auzim numai de bine!
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

MCA
Posts: 63
Joined: 17 Nov 2019, 21:18
Auto: Kia Cee`d 1.6 GSL SW ED 2011
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by MCA »

Pentru mine un mic semn de intrebare o reprezinta anunturile consistente de C`eed cu GPL, E5 si km putini....De ce te-ai "debarasa" de o masina ok cu GPL pe ea? De asta nici nu m-am grabit si nici nu ma grabesc sa pun vreo instalatie.

Post Reply

Return to “Generalităţi”