Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Instalatie GPL !?!

Post by george_eu25 »

Pentru cine mai avea dubii!!!
https://www.youtube.com/watch?v=kJvt_ZI50wI

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Pt cine boscorodeste Germana: ne faceti un rezumat la ce spun oamenii de la ADAC?

Calinjack
Posts: 14
Joined: 27 Jan 2017, 06:46
Auto: 3

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Calinjack »

Salut.Am o mazda 3 1.6 16v la care am montat instalatie gpl Landi Renzo.am plecat de la montator care e la 90 km distanta de casa mea, si dupa 50 km s-a aprins check engine.am sunat montatorul care a incercat sa ma linisteasca spunand ca trebuie sa-mi schimb bujiile si daca vreau sa ma intorc la el sa imi faca o diagnoza.m-am intors din drum inca 50 km a fost pusa pe tester care a aratat amestec sarac si prin urmare a fost imbunatatit cu 10% .am plecat acasa nu prea fericit si foarte convins cu recomandarile sa schimb bujiile.mentionez ca pe parcursul celor 100km am simtit intreruperi si am tins sa dau crezare montatorului.dupa 80km s-a aprins din nou.a doua zi am dus masina la un service unde am cerut schimbarea bujiilor si o diagnoza.a iesit amestec sarac si s-a sters eroarea.acum dupa doua saptamani de circulat si 170 km s-a aprins iar.masina merge f.bine pe benzina dar pe gaz nu trage.daca vreau sa o calc tuseste si nu se tureaza, iar la deal parca-i o caruta.nu trage si scutura.consumul pe cb e unul cu 2-3 l mai mare decat pe benzina si inca nu am determinat cel real pentru ca nu are rost.nemultumit fiind am trimis un mail firmei mama care este pro eco gas si care m-a trimis la montator.am vorbit cu montatorul si a zis sa ma duc la reglaje.din ce am citit aici pe forum ar trebui facut un reglaj in mers dar nu sunt convins ca montatorul face asa ceva desi se ocupa de peste 20 de ani cu instalatii gpl.cand motor e rece merge un pic mai bine dar imediat ce se incalzeste mai tare e aproape mort.asta imi intareste teoria ca amestecul sarac determina temperaturi ma mari in motor si in consecinta motorul strange.voi ce ziceti?

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Ce putem zice?Sunt multi "meseriasi" care monteaza GPL pe masini si tot ce fac e sa-i dea autocalibrare.Nu asa se regleaza o instalatie, ci se regleaza in mers, comparand si setand hartile de injectie.Daca tu spui ca masina merge perfect pe benzina si pe gaz face probleme eu nu mai schimbam nicio bujie ci mergeam direct la ei si nu mai plecam pana nu imi facea masina sa mearga ok.E clar ca problema e de la reglaje.Ti-au pus testerul pe ea si au gasit amestec sarac iar tot ce au facut a fost sa stearga eroarea...asta spune cat de meseriasi sunt.Fugi inapoi la ei si nu mai pleca pana masina nu merge cum merge pe benzina.
Last edited by Minu on 28 Jan 2017, 12:00, edited 1 time in total.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Calinjack
Posts: 14
Joined: 27 Jan 2017, 06:46
Auto: 3

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Calinjack »

Mersi de incurajare.asa o sa fac.sper sa si stie sa faca asta!

Calinjack
Posts: 14
Joined: 27 Jan 2017, 06:46
Auto: 3

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Calinjack »

Si asa ca sa-mi faca in ciuda,in timp ce eu asteptam sa se faca montajul,au venit cativa taximetristi la revizie,iar primul care a venit a intrat in vorba cu mine si mi-a spus ca are gaz de 400 de kkm pe fabia cu care era si plamanul nu fusese schimbat niciodata.am asistat la schimbarea membranei care era deja o chestie casanta care s-a sparg in sute de bucatele,iar dupa ce a fost curatata carcasa ,a primit o membrana noua.concluzia mea e ca totul este softul ca functionare,restul fiind piese foarte fiabile.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Salut. De unde esti si unde ai montat instalatia? Ai 2 posibilitati:
1) Ii lasi in plata domnului, te duci la Vernesti si il rogi pe dl. Laurentiu sa repare ce nu au facut altii. Vernestiul e cu 2 clase cam peste toti montatorii din Ro.
Sau 2
2) Mergi la ei cu o cerere scrisa in care descrii tot ce s a intamplat (ce ai scris si mai sus) si le ceri sa iti rezolve problema, altfel vrei banii inapoi. (Sa nu uiti sa le dai si un termen de remediere). Ceri o copie a cererii cu numar de intrare. Daca nu vor, le dai pe mail+le trimiti prin posta/curier cu confirmare de primire. Daca in termenul dat de tine nu fac nimic, faci reclamatie la OPC, Landi Renzo,importatorul LR in Ro si eventual ii ameninti si pe ei cu plangere penala pentru inselaciune.
Mult succes!
SAAB 9-5

Kam
Posts: 1
Joined: 29 Jan 2017, 08:24
Auto: kia ceed 1.4 109 cp

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Kam »

Buna ziua,
am o kia ceed 1.4 109 cp din 2008. Saptamana trecuta mi-am montat o instalatie gpl, dupa aprox 400 km parcursi timp in care totul a fost ok mi s-a aprins in bord martorul check si se simte o usoara trepidatie a masinii. Mentionez ca nu sta aprins tot timpul, se aprinde intermitent.
Am comutat pe benzina ptr aprox 0.5 km fara nicio modificare.
In aceasta situatie mai pot merge cu masina?
Care ar putea fi cauzele (in manualul masinii ptr aceasta alarma intermitenta ne spune ca ar fi o problema cu catalizatorul)?

Calinjack
Posts: 14
Joined: 27 Jan 2017, 06:46
Auto: 3

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Calinjack »

eugenflorinmanea wrote:Salut. De unde esti si unde ai montat instalatia? Ai 2 posibilitati:
1) Ii lasi in plata domnului, te duci la Vernesti si il rogi pe dl. Laurentiu sa repare ce nu au facut altii. Vernestiul e cu 2 clase cam peste toti montatorii din Ro.
Sau 2
2) Mergi la ei cu o cerere scrisa in care descrii tot ce s a intamplat (ce ai scris si mai sus) si le ceri sa iti rezolve problema, altfel vrei banii inapoi. (Sa nu uiti sa le dai si un termen de remediere). Ceri o copie a cererii cu numar de intrare. Daca nu vor, le dai pe mail+le trimiti prin posta/curier cu confirmare de primire. Daca in termenul dat de tine nu fac nimic, faci reclamatie la OPC, Landi Renzo,importatorul LR in Ro si eventual ii ameninti si pe ei cu plangere penala pentru inselaciune.
Mult succes!
Nu vreau sa-i fac reclama negativa omului .am 2 prieteni care au un matiz si un aveo montat gpl tot la el si nu au probleme.e drept ca ei au tomaseto.o sa ma duc la reglaje peste o saptamana.la vernesti e prea departe pt.mine.sunt din bistrita.aici la noi se monteaza doar frateli si milano.am totusi un prieten care a avut o mica firma de montaj gpl,insa a montat doar turcisme si nu are interfata pentru Landi.
As vrea sa intreb daca umbla altcineva la soft si reglaje,se vede undeva?adica vede montatorul si pierd garantia?

Calinjack
Posts: 14
Joined: 27 Jan 2017, 06:46
Auto: 3

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Calinjack »

Kam wrote:Buna ziua,
am o kia ceed 1.4 109 cp din 2008. Saptamana trecuta mi-am montat o instalatie gpl, dupa aprox 400 km parcursi timp in care totul a fost ok mi s-a aprins in bord martorul check si se simte o usoara trepidatie a masinii. Mentionez ca nu sta aprins tot timpul, se aprinde intermitent.
Am comutat pe benzina ptr aprox 0.5 km fara nicio modificare.
In aceasta situatie mai pot merge cu masina?
Care ar putea fi cauzele (in manualul masinii ptr aceasta alarma intermitenta ne spune ca ar fi o problema cu catalizatorul)?
Asa face si a mea insa mie imi sta aprins acum si nu trage bine

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dox »

Reglaj extrem de prost al instalatiei GPL.
ODO: 100000km din 06.2008

Calinjack
Posts: 14
Joined: 27 Jan 2017, 06:46
Auto: 3

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Calinjack »

dox wrote:Reglaj extrem de prost al instalatiei GPL.
Ai foarte mare dreptate.mi-au instalat softul si m-au trimis acasa.m-am intors dupa 50 km si mi'au mai dat 10%gaz dar tot putin e.incercau sa ma abureasca cu bujiile pe care le-am schimbat oricum dar tot rau merge.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Calinjack wrote:
eugenflorinmanea wrote:Salut. De unde esti si unde ai montat instalatia? Ai 2 posibilitati:
1) Ii lasi in plata domnului, te duci la Vernesti si il rogi pe dl. Laurentiu sa repare ce nu au facut altii. Vernestiul e cu 2 clase cam peste toti montatorii din Ro.
Sau 2
2) Mergi la ei cu o cerere scrisa in care descrii tot ce s a intamplat (ce ai scris si mai sus) si le ceri sa iti rezolve problema, altfel vrei banii inapoi. (Sa nu uiti sa le dai si un termen de remediere). Ceri o copie a cererii cu numar de intrare. Daca nu vor, le dai pe mail+le trimiti prin posta/curier cu confirmare de primire. Daca in termenul dat de tine nu fac nimic, faci reclamatie la OPC, Landi Renzo,importatorul LR in Ro si eventual ii ameninti si pe ei cu plangere penala pentru inselaciune.
Mult succes!
Nu vreau sa-i fac reclama negativa omului .am 2 prieteni care au un matiz si un aveo montat gpl tot la el si nu au probleme.e drept ca ei au tomaseto.o sa ma duc la reglaje peste o saptamana.la vernesti e prea departe pt.mine.sunt din bistrita.aici la noi se monteaza doar frateli si milano.am totusi un prieten care a avut o mica firma de montaj gpl,insa a montat doar turcisme si nu are interfata pentru Landi.
As vrea sa intreb daca umbla altcineva la soft si reglaje,se vede undeva?adica vede montatorul si pierd garantia?
Atata timp cat cel care umbla este montator autorizat Landi Renzo nu ai ce garantie sa pierzi.
Esti prea calm- eu sincer stergeam pe jos cu ei. Pai esti constient ca un reglaj prost iti poate nenoroci motorul, nu? Supape arse,ardere garnitura chiuloasa,catalizatorul, sonda lambda... Banuiesc ca tu ai dat bani pe masina aia, nu ai castigat o la loto.
Reglajul nu se face dupa ureche cu plus si minus amestec in functie de cum balbaie motorul. Exista niste parametrii foarte bine pusi la punct.
SAAB 9-5

Calinjack
Posts: 14
Joined: 27 Jan 2017, 06:46
Auto: 3

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Calinjack »

Ca sa sterg pe jos cu ei tre sa merg intai 90km pana la ei,ori nu am timp sa fac asta zilnic.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Pai le dai un mail la importator: le spui ca nu poti folosi masina, si ca vrei sa dai instalatia jos si banii inapoi. Apoi pui in alta parte altceva.
Mail-ul il printezi si te duci la Protectia Consumatorului cu el. Cred ca nici nu e nevoie sa te mai duci pana la Protectia Consumatorului. Doar sa specifici importatorului ca te vei duce. Cu glas apasat. Sau cu BOLD SI CAPS.

Daca vrei sa folosesti masina, scoate-i siguranta de la instalatia GPL si gata. E fix langa baterie imediat dupa borna de plus. La BRC e una mica albastra. Si eu am avut probleme cu instalatia GPL. Am fost la KIA si au scos siguranta. Fara siguranta am fost pana la Vernesti unde au descoperit si remediat problema.

Post Reply

Return to “Generalităţi”