Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
mdv
Posts: 23
Joined: 13 Oct 2010, 17:44
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mdv »

Din cati am sunat majoritatea mi au recomandat tomasetto,mi ai putea spune niste avantaje ale brc fata tomasetto?de genul :fiabilitate,cost intretinere scazut,piese ieftine,garantie,nr mai mare de km la revizie?te intreb, in speranta ca te ai informat inainte sa iei decizia pt brc.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Din cate stiu eu, din ce am citit, experienta in aceste instalatii este mai mare la BRC si Landi Renzo decat la altii.
Cei de la BRC au creat chiar instalatii pentru masinile de curse, iar concluzia o tragi singur.

Mai sunt 2 argumente pt BRC, consumul si fiabilitatea.
Consumul meu, mixt, este de maxim 8%, iar pe benzina era de 7%, iar pana acum am 8.000 km si nicio problema.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

mdv
Posts: 23
Joined: 13 Oct 2010, 17:44
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mdv »

cat a durat montajul?se face calibrarea cu un laptop ceva?intreb ,deoarece eu s la 500km departare si nu pot sa bat atata drum in caz de defectiuni la montare.la cati km is reviziile?

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Montajul a durat aproximativ 4 ore si jumatate, iar calibrarea se face in 15 minute cu laptop-ul.

Cei de la BRC au o retea de service-uri autorizate in tara iar reviziile (la 15.000 km) se pot face in oricare dintre ele.
Vezi http://crcgrup.ro/instalatiigpl/montatori-brc/.
Revizia consta in testarea pe laptop a parametrilor si inlocuirea filtrului de gaz, aceasta ultima operatiune putand sa o faci si tu acasa.

Se face o revizie si la 1.000 km pt a verifica(corecta) timpii de injectie ai GPL-ului.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

mdv
Posts: 23
Joined: 13 Oct 2010, 17:44
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mdv »

daca revizia se poate face oriunde dintre service agreate brc e super!pentru pretul de 2300 trebuie sa vorbesc cu cineva anume sau sun la nr de pe siteul lor http://www.generalservicegpl.ro? sau trebuie sa vb tu ca sa beneficiez de pretul asta?Sunt hotarat sa sun luni sa faca programare. :)

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Dintre numerele de pe site suna la 0726.108.459, fiind al baiatului care a facut montajul la mine. Eu am vb cu el si mi-a spus ca fara probleme este 2300.
Daca e ceva poti sa imi dai un PM si vb la tel.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

mdv
Posts: 23
Joined: 13 Oct 2010, 17:44
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mdv »

am luat legatura cu baietii http://www.generalservicegpl.ro/ si am facut o programare pentru saptamana viitoare!Pretul este neschimbat de 2300ron.Avand in vedere ca iau si cativa prieteni cu mine care vor sa vada zona ,se mai amortizeaza pretul benzinei :D

User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by popescu cristian »

ionutz wrote:Datorita cresteri nejustificate a pretul benzinei de la pompa, ma bate gandul la o instalatie GPL.Auzisem foarte multe lucruri ca gazul stica motorul...si multe astfel de chestii de acest gen, dar spre surprinderea mea un vecin care e taximetrist si are un logan pe GPL a facut 280.000km si nu are probleme, am ramas foarte surprins!!!
Am cautat fel de fel de informatii despre ce probleme ar presupune o instalatie pe gaz si nu prea am gasit. Instalatia pe care as monta-o este speciala Euro 4 si ar avea injectoare separate pt gaz.
Avantaje/dezavantaje pe care le-am gasit despre instalatiile GPL:
* pretul este aproximativ 50% din pretul benzinei,
* emisia de noxe este redusa cu 40-50%,
* amestecul omogen GPL-aer conduce la o ardere aproape completa (99% fata de 86% la benzina),
* GPL-ul este mai pur decat benzina, de aici costuri mai reduse legate de inlocuirea segmentilor si a cilindrilor,
* rezultate la impact mai bune (la numeroase teste, GPL-ul s-a dovedit mai sigur decat benzina),
* instalatia GPL poate fi montata pe orice tip de motor alimentat cu benzina prin: carburator, injectiemonopunct sau multipunct cu catalizator (euro 1,2,3,4) sau fara catalizator,
* statii de carburanti care vand GPL se gasesc pe tot teritoriul tarii si chiar in aproape intregul continent,
* puteti reveni oricand la benzina.
-Este un carburant mult mai putin poluant ;
-Din punct de vedere ecologic GPL este un carburant performant ne toxic pentru ca :
nu contine Plumb,Sulf,Benzen,combustia sa in prezenta oxigenului este cvasitotala,astfel incat in gazele de esapament nu se gasesc particulele de carbon nearse ;
-Find un produs care arde aproape complet avind ca rezultat reducerea continutului de noxe in emisiile gazelor evacuate,comparativ cu combustibilii clasici, GPL PRELUNGESTE VIATA MOTOARELOR prin reducerea nivelului de vibratii si zgomot
-Deoarece un gaz GPL ce nu dilueaza uleiul din motor.Ca urmare,intretinerea motorului este usurata si inlocuirea componentelor interne este mult redusa ;
-In urma studiilor privind utilizarea combustibililor nepoluanti efectuate in ultimi zece ani sa ajuns la concluzia ca motoarele cu convertor catalitic care folosesc GPL reprezinta solutia cea mai fiabila pentru reducerea poluari aerului in orase.
Iata si dezavantajele pe care le presupune GPL-ul:
- spatiu redus in portbagaj sau in remorca din cauza rezervorului,
- puterea motorului scade cu aproximativ 5%, iar viteza maxima, in consecinta, cu 3%,
- o crestere cu maximum 7-10% a consumului de carburant (pentru instalatiile profesionale, puteti elimina acest dezavantaj).

Voi ce parere aveti?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

@popescu cristian

daca se poate am rugamintea sa pui niste poze cu motorul masinii, pentru a vedea cum au facut cei de la Kia instalatia, si mai ales care este producatorul agreat de ei.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Instalatie GPL !?!

Post by quelloo »

- o crestere cu maximum 7-10% a consumului de carburant (pentru instalatiile profesionale, puteti elimina acest dezavantaj)

nu stiu cat este de adevarata afirmatia asta deoarece am un prieten cu gpl pe logan din fabrica (mai profesional decat asta nu cred ca se poate) si pe autostrada la 140km/h se duce tot rezervorul de 30 l in 250km deci consum de 12%. pe benzina ii ia cam 8.2-8.3% la viteza aia.

"rezultate la impact mai bune (la numeroase teste, GPL-ul s-a dovedit mai sigur decat benzina)"
nici p-asta n-o prea inteleg. daca pui GPL iti blindeaza masina?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

@quelloo

revin cu ce am spus anterior, Ceed-ul consuma 8%, mixt, pe gpl, si sincer nu vad relevanta unui consum la 140 km/h.

oricum, daca ar fi sa mergem doar pe exemplul dat de tine rezulta ca la viteza de 140 km/h, la fiecare 100 de km, economia facuta de persoana respectiva a fost de aprox 10 lei.

8.3*4.65 = 38.59 ron pt benzina
12*2.38 = 28.56 ron pt gpl

acum ca am lamurit si aspectul economie la viteza de 140 sa vedem cum stam la capitolul siguranta:

- rezultatele la impact se refera la riscul unei explozii, care este mai mic la gpl decat la benzina

De ce?
Simplu: Rezervorul este realizat din material de 3,5 mm grosime, tratat pt evitarea fisurilor fiind dotat cu un grup de supape care impiedica umplerea cu mai mult de 80% din capacitate, permitand astfel gazului o expandare in caz de temperaturi inalte.
Rezervoarele sunt echipate cu multivalve prevazute cu supape de suprapresiune care deschide la presiuni mai mari de 25 atm evacuand gazul prin tubulatura de aerisire afara din portbagaj spre exteriorul autoturismului reducand astfel posibilitatea unei explozii.
Todata in cazul ruperii in mod accidental a unei conducte de gaz aceasta sesizeaza debitul crescut de gaz si opreste automat alimentarea
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Treaba cu 180 pe GPL nu o cred,pt simplul motiv ca la 4500RPM e setata sa treaca singura pe benzina,deci voi pe la 140-150 asa,deja mergeti pe benzina ;) .
Iar cu problema problema fiabilitatii,nu cred ca aveti de ce sa va faceti probleme.Am avut Logan pe GPL si dupa 30 000 si ceva de km masina mergea perfect,am avut doar o problema,ca nu isi tinea ralantiul,dar era de la motorasul pas cu pas.Cineva era pe Loganclub cu un Logan pe GPL si avea 504.000km,si nu a schimbat nimic,masina aia cred ca si-a scos pretul de vreo 2-3 ori,ca sa nu mai zic de pretul instalatiei.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Instalatie GPL !?!

Post by bubumisu »

Logan pe GPL din fabrica sau instalatie montata?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Montata,era masina din 2005.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

L.E:Sa regleze cineva ceasul "biologic" al site-ului ca arata cu o ora inainte fata de ora reala cand postez. :D
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Post Reply

Return to “Generalităţi”