Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
ciprian75

Ceed GPL

Post by ciprian75 »

Deja ?n Germania au aparut in oferte ceed1,4 si 1,6 gsl-lpg.
Exista vreo veste si pentru Romania ?
Din cate am vazut preturile sunt destul de "piperate" cu peste 1000 eur peste aceeasi varianta pe benzina.
Insa nu stiu exact in ce masura gpl-ul afecteaza puterea motorului, consumul(care nu mai e atat de important) si uzura motorului.
Am inteles totusi ca la instalatiile moderne de gpl probleme de genul consum mai mare, au fost eliminate.
De asemenea, am inteles ca arderea mai "uscata" pe gpl decat pe benzina ar grabi oarecum uzura motorului....
In conditiile actuale in care pretul petrolului are valori istorice cred ca alternative gen GPL sunt de luat in seama la modul foarte serios.

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Daca era si la noi disponibila varianta pe GPL faceam efortul de inca 1 mie si o luam.
Sunt curios ce garantie ofera pt variantele cu GPL.
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by alc2 »

Garantia generala ramane cea de 7 ani , iar pt componentele sistemului LPG este 3 ani , din cate inteleg eu de aici

Oricum , nu te entuziasma prea tare . Amortizarea cheltuielilor se face dupa 3 ani sau 68 k k m .
Nu cred ca merita sa dai 2700 Euro in plus pt varianta cu LPG , e mai scump ca dieselul . Singura speranta ar fi ca cele care vin in Ro sa aibe alta instalatie LPG , mai ietina , ceea ce nu cred .
Una peste alta , la revanzarea dieselului o sa ai mai multi amatori , pa cand la benzina+LPG vor stramba multi din nas .

Off Topic 1:Nu incerc sa acreditez ideea ca gazul strica motorul , dar hai sa admitem ca nici bine nu face . Daca as lua o masina SH , intre LPG si diesel optiunea ar fi clar Diesel . Daca totusi vreau LPG , o iau fara instalatie si cu maxim 1000 eur investiti obtin acelasi rezulltat ca la cea din fabrica .Bine , alergatura cu omologarea , samd....

Off Topic 2 :Sunt curios cum au rezolvat problema rotii de rezerva , in poze nu vad mare lucru. La Logan LPG de ex rezerva este aruncata ca nuca-n perete in mijlocul portbagajului , fara nici un sistem de fixare , e jenant pentru un sistem care vine din fabrica . :evil:
Posibil posesor de Cee'd

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

cee'd LPG

Post by tcapote »

http://www.kia.de/showroom/lpg.aspx

http://www.kia.de/showroom/lpg/technik.aspx

din fotografii reiese ca e pus rezervorul de LPG in locul rotii de rezerva...
si se livreaza cu kit de reparatie a penelor de anvelopa, nu cu roata de rezerva... daca inteleg bine...
motivul cel mai important pentru care vesticii opteaza pentru variantele "neconventionale" (tehnologii hybrid, LPG, fuel cell, bio-ethanol) este scaderea substantiala a taxelor cuvenite statului pentru aceste vehicule... si mai apoi constiinta civica (poluare etc.)...

ciprian75

Post by ciprian75 »

Oricum pretul mi se pare exagerat de mare pentru varianta cu GPL, cel putin deocamdata.
Asa e, la pretul asta mai bine iti iei diesel, care are un alt cuplu, etc..., si oricum Gpl-ul merge pe 1,6 gsl si 2,0 pt ca pe 1,4 mi se pare cam fortat, avand in vedere ca apare si o anumita scadere de putere - max 10% zic producatorii si distribuitorii instalatiilor pe gaz.
Daca nu ma insel varianta 1,6 gsl baza e pe la 13k euro si cu 1000 cat mai costa instalatia+ taxe, etc ajungi aproape la valoare unui 1,6 dsl hp (14500 e), deci, deocamdata nu se merita(se pierde si garantia la motor cred).
Poate cand legislatia noastra va oferi anumite inlesniri (reduceri de taxe, etc....) situatia se va schimba:)

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Instalatie GPL !?!

Post by ionutz »

Datorita cresteri nejustificate a pretul benzinei de la pompa, ma bate gandul la o instalatie GPL.Auzisem foarte multe lucruri ca gazul stica motorul...si multe astfel de chestii de acest gen, dar spre surprinderea mea un vecin care e taximetrist si are un logan pe GPL a facut 280.000km si nu are probleme, am ramas foarte surprins!!!
Am cautat fel de fel de informatii despre ce probleme ar presupune o instalatie pe gaz si nu prea am gasit. Instalatia pe care as monta-o este speciala Euro 4 si ar avea injectoare separate pt gaz.
Avantaje/dezavantaje pe care le-am gasit despre instalatiile GPL:
* pretul este aproximativ 50% din pretul benzinei,
* emisia de noxe este redusa cu 40-50%,
* amestecul omogen GPL-aer conduce la o ardere aproape completa (99% fata de 86% la benzina),
* GPL-ul este mai pur decat benzina, de aici costuri mai reduse legate de inlocuirea segmentilor si a cilindrilor,
* rezultate la impact mai bune (la numeroase teste, GPL-ul s-a dovedit mai sigur decat benzina),
* instalatia GPL poate fi montata pe orice tip de motor alimentat cu benzina prin: carburator, injectiemonopunct sau multipunct cu catalizator (euro 1,2,3,4) sau fara catalizator,
* statii de carburanti care vand GPL se gasesc pe tot teritoriul tarii si chiar in aproape intregul continent,
* puteti reveni oricand la benzina.
-Este un carburant mult mai putin poluant ;
-Din punct de vedere ecologic GPL este un carburant performant ne toxic pentru ca :
nu contine Plumb,Sulf,Benzen,combustia sa in prezenta oxigenului este cvasitotala,astfel incat in gazele de esapament nu se gasesc particulele de carbon nearse ;
-Find un produs care arde aproape complet avind ca rezultat reducerea continutului de noxe in emisiile gazelor evacuate,comparativ cu combustibilii clasici, GPL PRELUNGESTE VIATA MOTOARELOR prin reducerea nivelului de vibratii si zgomot
-Deoarece un gaz GPL ce nu dilueaza uleiul din motor.Ca urmare,intretinerea motorului este usurata si inlocuirea componentelor interne este mult redusa ;
-In urma studiilor privind utilizarea combustibililor nepoluanti efectuate in ultimi zece ani sa ajuns la concluzia ca motoarele cu convertor catalitic care folosesc GPL reprezinta solutia cea mai fiabila pentru reducerea poluari aerului in orase.
Iata si dezavantajele pe care le presupune GPL-ul:
- spatiu redus in portbagaj sau in remorca din cauza rezervorului,
- puterea motorului scade cu aproximativ 5%, iar viteza maxima, in consecinta, cu 3%,
- o crestere cu maximum 7-10% a consumului de carburant (pentru instalatiile profesionale, puteti elimina acest dezavantaj).

Voi ce parere aveti?
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dbajan123 »

DEZAVANTAJ: pierderea automata a garantiei
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Ogy »

Parerea mea este sa te bucuri de masina asa cum este. Cand o sa iasa din garantie poti sa-i faci ce vrei daca o mai tii pana atunci.
Citeste si aici: http://www.quattroruote.it/news/articol ... ice=151385

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by ionutz »

Nu sunt inca 100% decis sa trec pe GPL,am vorbit azi cu cei de la service Pitesti si astept un raspuns de la dansii in legatura cu garantia(trebuie sa se intereseze la Bucuresti) pt ca ei nu au mai avut astfel de solicitari.Daca ar fi sa aleg intre garantie si Gpl in mod clar aleg GARANTIE, ar fi pacat de cei 6ani de garantie pe care ii mai am!
La un calcul sumar mi-as amortiza investitia in 18 luni maxim, cu intalatia la un pret de 3.000lei(as alege o instalatie mai buna).
Ogy, din link-ul tau inteleg ca in Italia se comercializeaza Ceed 1.4 si 1.6 cu GPL, iar statul incurajeaza GPL-ul pt a micsora poluarea si nu cred ca taie din cei 7ani de garantie!
La motorul de 1.4 vad chiar ca nu se pierde nici din putere(109 - cazul meu), doar la cel de 1.6 s-ar pierde cativa caluti(in jur de 4)!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by costelo »

C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

djraven23
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2009, 12:32
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by djraven23 »

@ionutz in carnet-ul de service am impresia ca scrie "folosirea altui tip de combustibil atrage iesirea din garantie a masinii"...probabil pentru alte tarii se monteaza direct din fabrica cea ce producator-ul monteaza si are garantie,atata timp cat producator-ul face pe benzina si scrie in carnet ca folosirea altui carburant atrage lipsa garantie asa o fi atunci...

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by gguramulta »

deasemenea un alt dezavantaj ar mai fi...ca in cazul unei coliziuni mai puternice din spate, risti sa explodeze..deci stai cu bomba in masina...

cum zice Ogy lasa masina asa cum este...pune benzina calculat, mergi calculat si ai sa vezi ca va fi un pic mai bine...
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by andrei0241 »

Daca impactul este atat de grav incat sa se ajunga la locul unde ar fi rezervorul de GPL, oricum nu'ti va fi bine.
Si, din cate retin, asta cu "bomba" e mai degraba un mit. Pana acum, cazurile la care'am auzit ca masina a luat foc in urma impactului nu au implicat masini cu GPL, ci tot cu rezervor conventional.

Cel mai mare dezavantaj ar fi, intr'adevar, pierderea garantiei
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Ideea este interesanta, mai ales ca acum sunt si rezervoare rotunde ce pot fi instalate in locul rotii de rezerva.

In manualul masinii nu spune nimic despre GPL, mentionandu-se doar o interdictie de a folosi gazohol care sa contina mai mult de 10% etanol.

In rest se specifica, ca interdictii, urmatoarele:

"Avarierea vehiculului sau problemele legate de manevrarea autovehiculului nu sunt acoperite de garantie daca rezulta din folosirea de:
1. Gazohol ce contine mai mult de 10% etanol.
2. Benzina sau gazohol ce contine metanol.
3. Benzina cu plumb sau gazohol cu plumb.

Acest autovehicul nu trebuie modificat............probleme legate de avariere sau performante provenite din vreo modificare nu sunt acoperite de garantie."

Deduc din aceste mentiuni, ca ar trebui sa existe o expertiza tehnica a carei concluzii sa constate o avariere a vehiculului datorita utilizarii GPL, iar acest lucru cere timp si o contraexpertiza poate fi oricand efectuata.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by costelo »

Eu zic sa te interesezi la importator despre acest lucru.
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Post Reply

Return to “Generalităţi”