[Optionale] Claxon dual

Forum cu de toate despre Kia cee'd
danct2005
Posts: 47
Joined: 06 Aug 2008, 22:22
Auto:
Location: La mare

[Optionale] Claxon dual

Post by danct2005 »

Tocmai ce am ridicat azi masina de la dealer si am si eu o nelamurire. Am cerut claxon bitonal si nu stiu daca mi s-a pus.
Poza este in http://rapidshare.com/files/149739472/DSCF3826.JPG.html.
Daca mai are cineva claxon dual puteti sa puneti o poza sa vad si eu ca sa ma duc sa le fac putin scandal fiindca am impresia ca nu au pus pe masina si optiunea asta.
Am impresia ca nu au pus si din cauza ca nu suna altfel decat un claxon normal.
KIA Cee'd 1.4 Start, A/C,ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Machine Silver+maruntisuri.....no long waiting..

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: claxon dual

Post by Arnold12 »

Un claxon este amplasat in spatele grilei iar altul in partea stinga pe contra aripa cum stai cu fata la motor.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

danct2005
Posts: 47
Joined: 06 Aug 2008, 22:22
Auto:
Location: La mare

Re: claxon dual

Post by danct2005 »

si este vizibil? ca eu nu il vad.poti te rog sa pui o poza daca ai asa ceva bineinteles?
KIA Cee'd 1.4 Start, A/C,ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Machine Silver+maruntisuri.....no long waiting..

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: claxon dual

Post by Arnold12 »

@danct2005

La ora asta nu mai ies sa ii fac poza, dar daca vrei cu o lanterna poti sa il vezi daca il ai sau nu.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

danct2005
Posts: 47
Joined: 06 Aug 2008, 22:22
Auto:
Location: La mare

Re: claxon dual

Post by danct2005 »

multumesc mult :D . am sa vad maine pe lumina. intrebasem ca poate aveai deja o poza facuta :D.
oricum sunt super multumit de masina.un defect totusi are si ala este persoana din spatele volanului :D . mers azi vreo 50 km consumul mediu 8.2%, iar instant in viteza a 4-a la maxim 60 km/h este de 4.5-5.5 %
KIA Cee'd 1.4 Start, A/C,ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Machine Silver+maruntisuri.....no long waiting..

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: claxon dual

Post by ida01ro »

Arnold12 wrote:Un claxon este amplasat in spatele grilei iar altul in partea stinga pe contra aripa cum stai cu fata la motor.
..la mine, cel din partea stanga (pe contra aripa ca in foto) nu functioneaza la apasarea pe centrul volanului...este DOAR al alarmei cu care a venit din fabrica!

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

cristi26vis
Posts: 273
Joined: 09 Jul 2008, 23:00
Auto: HD26VIS
Location: petrosani
Contact:

Re: claxon dual

Post by cristi26vis »

eu am schimbat ambele claxoane, si mi-am pus 2 goarne, la varianta clasic cele doua claxoane sunt ambele sub grila, unul deasupra celuilalt, ca sa le schimb si pentru a lucra mai usor am dat grila jos.e foarte usor
KIA SPORTAGE

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: claxon dual

Post by iulian2007 »

si eu am schimbat claxoonul (in momentul schimbarii nu am gasit decat unul), am pus goarne Bosh
la cel stock am observat ca lumea nu prea dadea importanta
now is diferent :D
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: claxon dual

Post by Orlando_LR »

fratilor eu nu a trebuit sa schimb claxonul...
Am un claxon de am speriat-o pe una...a tras de volan a crezut ca vine tir-ul..
Mai mult ca sigur eu am dual...
Am varianta classic
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

danct2005
Posts: 47
Joined: 06 Aug 2008, 22:22
Auto:
Location: La mare

Re: claxon dual

Post by danct2005 »

intradevar am gasit claxonul dar era ascuns bine :D
KIA Cee'd 1.4 Start, A/C,ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Machine Silver+maruntisuri.....no long waiting..

alcatraz

Re: claxon dual

Post by alcatraz »

Orlando_LR wrote:fratilor eu nu a trebuit sa schimb claxonul...
Am un claxon de am speriat-o pe una...a tras de volan a crezut ca vine tir-ul..
Mai mult ca sigur eu am dual...
Am varianta classic
sigur ai claxon dual. este in dotarea variantei classic. practic pe classic sunt 3 "goarne" 2 fiind claxonul dual (care sunt situate intre masca fata si motor, a 3-a fiind pe aripa dreapta fata si este alarma masinii.

niculescu
Posts: 13
Joined: 03 Sep 2010, 12:32
Auto:

Re: [Optionale] Claxon dual

Post by niculescu »

am si eu probleme cu claxonul ...nu se mai apasa dupa ..volan are toane ... cand merge cand nu merge aveti ideee cat ..costa unul nou +manopera ...?? multumesc

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Optionale] Claxon dual

Post by kTL »

MIT Motors - ~220RON claxon + ~50RON manopera :P am avut eu de a face pentru ca vroiau sa mi-l schimbe pentru ca era crapata mufa si nu mai facea contact bine. Intereseaza-te pentru ca in mod normal claxonul se repara pe garantie. Mie mi-au refuzat pt ca cik aia nu se putea crapa singura si ca ori a fost masina lovita ori s-a umblat la el. In orice caz "constatarea de garantie" te costa 58-60RON.. daca ei spun ca nu se poate schimba pe garantie platesti banii astia si in cazul in care vrei schimbi si claxonul la ei ai costurile ulterioare.. eu unul mi l-am reparat singur :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: [Optionale] Claxon dual

Post by bodo »

niculescu wrote:am si eu probleme cu claxonul ...nu se mai apasa dupa ..volan are toane ... cand merge cand nu merge aveti ideee cat ..costa unul nou +manopera ...?? multumesc
stai linistit ca si al meu are toane ;prima oara pe transfagarasan m-a lasat aum vreo 2 ani ,apoi acu vreo 2 saptamani dar nu-i bai ca isi revine repede.
nu cred ca e de la claxon ci mai degraba de la vre-un contact imperfect
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

niculescu
Posts: 13
Joined: 03 Sep 2010, 12:32
Auto:

Re: [Optionale] Claxon dual

Post by niculescu »

poi asta cred si eu da ce sa ii ..fac ..cand sunt in ..comune ..si sunt ..caini consateni si etc tre sa merg cu 20 km/h..:((((..o sa ma duc pana la ei sa vad ..ca am mai fost odata si cik ...tre sa schimbe tot ..claxonul sa astept ... nush cat cca nu au ..:(

Post Reply

Return to “Generalităţi”