[INFO] Reduceri la Kia cee'd(toata gama).

Forum cu de toate despre Kia cee'd
mitza0577
Posts: 5
Joined: 11 Nov 2008, 11:21
Auto:

PRET PROMOTIONAL

Post by mitza0577 »

pro cee`d 1.4 GSL- 11400E
cee`d 1.4 GSL - 11700E
cee`d sw 1.4 GSL - 12400E
cee`d 1.6 DSL HP classic + opt. de la 17710E la 17300E

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by singlecrys »

da, e foarte bine...criza se resimte si au luat si ei o decizie!
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by radu84 »

Unde este reducerea!? Ca cee`d 1.4 GSL best era 11.800euro pana acum.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by Razvan_G »

Sunt reduceri fiindca am vazut pe o Kia Ceed expusa in centrul orasului "Reduceri de pana la 850 de euro". O nimica toata fata de ce reduceri iti ofera la Mazda 3 (1400 de euro); ori Ford Focus; Seat Leon (1500 de euro); Citroen C4. S-au trezit si papagalii astia ca lumea s-a reorientat spre masini ceva mai de incredere. Pacat ca nu am apucat sa ma numar printre ei. :evil: Pe langa ca nu au dat niciun discount la masina, mai sunt si incompetenti. De doua luni masina se afla "in procesul de fabricatie". caKIAt
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by Bonzai2 »

Mazda 3 are reduceri de 1400 de euro de cand a intrat pe piata.Daca nu ar avea reducerea asta nu s-ar mai apropia nimeni de ea.Celelalte care au reduceri gandestete cat costa fara.Acum de abia s-au apropiat de pretul cee'd-ului si tot costa mai muuuult,deci cee-dul a intrat cumva de la inceput cu reducere.Chiar crezi ca o sa scada pretul la sub 10 mii pentru modelul de baza?Pai nu ar mai avea nici un rpofit.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by doringvd »

@Razvan_G -pana acum au profitat din plin ceilalti constructori care au vandut un produs/e supra evoluat/e (+pretul siglei).Crezi ca mai faceau reducere la c4,mazda3,polo,linea..sau la ce vrei tu daca nu aveau de unde? sau crezi ca intrau sub pretul de productie? In nici un caz.
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by Razvan_G »

Da Bonzai, dar masinile mai sus mentionat sunt deja consacrate. Hai sa sim seriosi, KIA era o gluma proasta acum 5 ani. Cum sa intre pe piata la un pret competitiv cu Leon-ul? Sau VW Golf ori Toyota Auris? Pai cine naiba si-ar mai fi luat KIA daca se invartea la acelasi pret. :roll: Au facut un low cost reusit. Insa acum, datorita crizei, producatorii auto traverseaza o perioada grea si se bat in discount-uri peste discount-uri. Au nevoie de vanzari. Bineinteles ca brand-ul se plateste, dar iti ofera siguranta si incredere.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by mikey_VS »

@razvan_G, omule, de ce nu renunti la kia? inca nu ti-a venit din cate am inteles, asa ca mai ai putin timp. Cu atitudinea ta banuiesc ca o sa ajungi sa-ti urasti masina in cateva luni, maxim. Renunta, cedeaza contractul, in fine, gaseste o modalitate si arunca-te spre mult iubitul tau leon! In opinia ta, exprimata in mai multe randuri, oricum cee'dul nu este de talia leonului, chiar si chel - parca asa spunea-i, nu?
Pai atunci... nu te prea inteleg, de ce ai comandat cee'd?
Sigur, sunt convins ca multi dintre posesorii de masini (nu neaparat cee'd) comandate si eventual receptionate inainte de criza se simt acum ciudat, vazand ce discounturi sunt pe piata auto acum - si asta ca sa nu pomenesc de piata second- hand!
Eu daca mi-as fi luat focus in loc de cee'd - asa cum am intentionat la un moment dat (si sfatuit de amici cu vorbe de genul "decat kia, mai bine de o mie de ori ford, chiar si fiat!"), cred ca acum mi-as musca degetele de ciuda ca masina cumparata de mine se vinde cu aprox. 25% mai ieftin, la nici 6 luni! Si focusul nu e singurul exemplu!
Hai noroc, si la mai mare :lol: !
A, intre timp ai postat... low cost reusit, zici tu? Pai.. e la fel de low cost ca si altele din clasa medie, cu motoare mici si dotari putine. Ai incercat sa o configurezi, sa vezi cum sare de 17.000 euro? Daca si aia o fi low cost... mai bine orienteaza-te spre bmw :lol:
Last edited by mikey_VS on 21 Nov 2008, 16:42, edited 1 time in total.
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by doringvd »

un golfV un c4 sau leon cu 2 airbaguri frontale la pretul de peste 14000E,nu cred ca-mi aduce mai multa siguranta decat o Kia cu 6 airbag-uri.
Kia este un brand cunoscut de 5 ani- adevarat partial,pentru ca nu s-a importat la noi de prea mult timp.Intreaba de KIA in America,Asia sau chiar Europa de vest,
Apropo, toyota acum vre-o 20 de ani era cel mai prost constructor din lume, iar acum...e cel mai bun sau cel mai bun dupa honda.Oricum..de ce ti-ai luat o kia daca nu crezi in ea ?
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by Razvan_G »

Mikey_VS ai citit printre randuri? Nu mi-am luat Leon fiindca la momentul respectiv nu aveam posibilitatea financiara, intelegi? Nu vreau sa-ti jignesc "dragostea" fata de Kia. :wink: Am zis ca nu se ridica din punct de vedere al stabilitatii si pozitiei de condus. Si nici calitativ. De design nici nu mai vorbesc. Privit strict tehnic si al dotarilor Leon-ul "chel" are mai putine plusuri fata de Ceed, gen climatronic, jenti, ESP. Nu sunt expert, eu iti spun din ceea ce am simtit la drive test. Dar nu asta era ideea, am avut nevoie de o masina compacta, si la banii astia nu puteam alege decat ori un Logan extra-full; ori Chevrolet Aveo ori KIA Ceed. La restul din pacate bugetul nu-mi permitea sa ma uit. Nu luam in cosiderare Polo, Ibiza care sunt mici. Kia Ceed avea cel mai bun raport calitate pret. Simplu, sunt price-sensitive. Acum insa ofertele din jur imi fac cu ochiul :lol: Si normal, ma cam oftic. Sa nu mai vorbim si de nivelul de interes al dealerilor KIA. Masina se vinde singura. Dar pt. cat timp? :)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by Razvan_G »

Care 2 airbaguri? Aici nu vorbim de Logan-uri sau Matiz-uri. Leon stiu sigur ca vine cu 6 airbaguri in serie. Golf 5 mai mult ca sigur are 6 airbaguri de serie si C4 nu ma pronunt.
Daca gandim in lant si Dacia ii un brand de talie "mondiala" :). Nu are rost sa intreb, in SUA nu am vazut nicio KIA. Asta era in vara anului 2005. Am fost prin toata Europa de Vest, nu am intalnit nicio KIA. Poate peste 20 de ani poate KIA o sa fie leader mondial in constructia de automobile. Au toate sansele. Mi-am luat Ceed-ul din lipsa de lichiditati. :) Dar nu ma intelege gresit, imi place, e ok. E super ok pentru banii astia. Nu am incredere in brand-ul KIA, e unul in formare.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by Razvan_G »

mikey_VS wrote:A, intre timp ai postat... low cost reusit, zici tu? Pai.. e la fel de low cost ca si altele din clasa medie, cu motoare mici si dotari putine. Ai incercat sa o configurezi, sa vezi cum sare de 17.000 euro? Daca si aia o fi low cost... mai bine orienteaza-te spre bmw :lol:
Cred ca nu ai inteles conceptul de low-cost. Si de entry-level. Si de segmentul de piata caruia se adreseaza o anumita masina. Cauta pe google. E clar ca cei de la KIA nu se adreseaza tipului de client de la Leon si Golf 5. Sunt alte categorii sociale acolo. Kia e alternativa la Accent, Logan si Aveo.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by quelloo »

google n-o sa te ajute cu nimic pentru ca si Leon si Golf V tot entry level sunt considerate in lumea civilizata. Da, la noi in Romania exista diferentierea aceasta intre golf, astra, leon si focus pe o parte si logan accent si aveo pe cealalta.
Cat despre Kia, ea sta mult mai aproape de primul grup decat cel de-al doilea.
Acum despre mult laudatul Leon, cu care am avut norocul sa calatoresc si eu ceva km si de altfel varianta FR a acestuia. Pot spune ca ProCeed-ul ii da clasa la aspect atat exterior cat si interior (calitate finisaje/plastice), desigur Focus si Golf V sunt peste, dar nu exagerat de mult. (pana si varianta de top a Leonului, Cupra are o consola centrala destul de spartana total lipsita de personalitate)

In concluzie, parerea mea e ca daca facem abstractie de brand (ca pana la urma aici e buba) un top ar fi cam asa:
1.Golf V
2.Focus (f aproape de Golf)
3.Ceed
4.Leon
5.Astra (mult inferioara ca tinuta de drum)
6.Aveo
7.Logan
Asta luand in considerare toate aspectele mai putin brandul si pretul.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by doringvd »

Razvan_G wrote: Kia Ceed avea cel mai bun raport calitate pret.
aici cred ca toti suntem deacord,dar daca mi-ai fi dat atunci un leon cu 12000 cred ca ma bagam si eu,insa nu a fost asa.
dar nu am inteles ce cauta aveo, accent si logan in treaba asta? (accent & aveo nu fac parte din clasa mica? iar logan ...logan in ce clasa e? ca dupa mine nu intra in nici una.)

ps: oricum sa te bucuri de masinuta,iti vei imbunatati substantial parerea dupa ce o voi conduce si drum intins ca deja suntem OT de mult.
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: PRET PROMOTIONAL

Post by singlecrys »

haideti sa-l lasam in pace pe om, ca el e suparat ca nu a venit masina de 2 luni...prietene sunt unii care au asteptat-o 3 luni si si nu s-au plans ca tine!Cum zicea si Mikey-Vs poti sa renunti oricand la contract (pierzi avansul) si mergi sa-ti cumperi golf sau leon, e treaba ta, noi atat am stiut si atat ne-a placut :Kia cee`d...brand necunoscut/cunoscut!~!Si nu mai compara tu loganu` cu cee`d-ul( e diferenta cam dintre Golf si CLS) :lol: !
Multa bafta...a si mai e ceva, cand vine masina vinde-o!
Last edited by singlecrys on 21 Nov 2008, 19:40, edited 1 time in total.
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

Post Reply

Return to “Generalităţi”