Rezultate revopsire

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by ady85btz »

@ andreea : mai ti minte ce ulei ti-au pus la revizie?
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by andreea »

Habar n-am, am vazut ca-l schimba dar nu m-am uitat ce pune....
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by ozu »

Pentru o stersatura destul de sus (schimbat si far) si cam ciudata pe aripa fata +bara fata stearsa si ea pana la plastic, pe care le-au vopsit in intregime a iesit foarte bine spre perfect. Poate pe interior nu o mai fi ca din fabrica dar la exterior pana si batranu' :o a ramas surprins placut cand a vazut-o. Si era destul de sceptic cu revopsitul.

Vopsire facuta la 1 an de la cumparare. Culoarea e un M Silver (nu este o culoare prea pretentioasa nu? :o ), service KIA ROM AUTO Baneasa. La prima constatare: aripa fata ~1000lei, cam asa incepuse...

Alte zgarieturi care momentan le-as trece cu vederea:

- atinsa in parcarea de la supermarket pe bara spate - cu un carucior cred - si ma oprisem din drum 10 min sa cumpar ceva
- o zgarietrua pe usa de ~5 cm - cred ca m-am atins de un boschete mai tare care era pe marginea drumului asta vara sau facuta de cei de la curatenie cand maturau pe langa bordura
- si una deasupra usi :shock: - spalatorie clar...

Daca ma apuc sa le retusez cate una, cred ca intru intr-un cerc vicios :?
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by andreea »

Si eu le-am lasat sa se adune, caci nu erau prea in profunzime, toate gasite in parcare ( o cheie, o julitura pe ambele usi dreapta si aripa spate... asta era mai urata caci era chiar pe muchia de la pragul usii si imi era ca incepe sa rugineasca). Avand in vedere ca eu sunt cam dependenta de masina, imi era groaza ca dureaza mult, de asta m-am socat de cat de repede a mers si cat de bine au lucrat cei de pe Manolescu, tot dupa un an, tot M Silver, si nu se vede deloc diferenta de culoare.
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by surfer »

am revopsit si eu portiera fata stanga si aripa stanga inlocuita. rezultatul....diferenta evidenta intre aripa si capota.
la cateva sap am revopsit si capota.diferenta mare intre capota si aripa dreapta.sa nu mai vorbesc de spoiler.
pe scurt....componentele revopsite sunt departe de culoarea masinii :(.dar asta e.nimic nu e perfect.
o sa revopsesc si spoilerul si apripa dreapta si gata.nu se mai vede :P.

P.S: revopsirea a avut loc la Baneasa.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by virusvex »

@surfer
baga niste poze , sa vedem si noi :)

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by Bosley »

@andreea
Masina lasata marti in service era rezolvata dupa 1 saptamana.
Marti am dat eu telefon si am aflat ca e gata, pbb ca era gata de mai mult timp, dar uitasera sa ma sune sa ma anunte ...

Marti seara era gata devizu si trimis la asigurator (Omniasig).
Miercuri am insistat pe email la asigurator ca am nevoie urgenta de masina si am primit acceptu de plata in jur de ora 17.00

Joi dimineata am ridicat masina din service.

Multumit de calitatea lucrarii, putin nemultumit de atitudinea d-lui cu care m-am conversat de la IMG. A trebuit sa insist eu cu telefoanele ca sa aflu ce se mai intampla.
Momentan inca astept un telefon ptr. o husa protectoare ptr. acumulator; nu il aveau pe stoc si nu mi l-au pus, chiar daca au luat banii si mi-a spus ca ma suna cand apare ... Eu cred ca a venit, dar a uitat sa ma sune ...
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by surfer »

@virusvex
mai slabut cu pozele.e si murdara,si oricum nu cred ca s-ar observa in poze.diferenta e sesizabila la lumina,cand e curata, si mai ales intre spoiler si capota/aripa.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

campbelfree
Posts: 77
Joined: 22 Jul 2008, 12:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by campbelfree »

ady85btz wrote:@campbelfree : clubkia merge la img :mrgreen:
bafta si sa iasa ca noua
Salutare, am fost la vopsitoria din manolescu pt ca era mai la indemana pentru revizie vreau sa merg la img pt ca am auzit multe lucruri bune despre ei
multumesc,(cu intarziere)

Din lipsa acuta de timp revin abia acum cu impresii despre vopsitoria/tinichigeria de pe manolescu despre care nu am decat cuvinte de lauda incepand cu durata (am dus masina intr-o marti la ora 11.00 si a doua zi pe la 12.00 parca am fost sunat sa ridic masina), despre lucrare la fel, a iesit perfect (avantaj machine silver) iar domnului Marius Ionita numai multumiri si recomand celor care au asemenea probleme sa mearga cu incredere la dansul.

Reparatia a constat in "rezolvarea" mai multor zgarieturi unele chiar profunde dar fara indoirea tablei pe usa fata stanga, a costat undeva in jur de 650 ron (am platit franciza restul GENERALI ASIG)

Bafta
Cee'd_sw 1.6 GSL MT CITY MACHINE SILVER
COMANDA 19.09.2008
LIVRATA 20.11.2008
ODO 107500

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Re: Rezultate revopsire

Post by catalin2804 »

Eu am revopsit 3 sferturi din masina. Nu am vopsit-o la service kia, pt ca oricum se pierde garantia. A iesit ca noua.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

campbelfree
Posts: 77
Joined: 22 Jul 2008, 12:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by campbelfree »

@catalin2804

cum adica "oricum" se pierde garantia?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by Ogy »

Campbelfree este adevarat ce spune. Daca nu o vopsesti intr-un service kia, pierzi garantia, aia la perforare si depinde ce mai demonteaza aia pe acolo...

campbelfree
Posts: 77
Joined: 22 Jul 2008, 12:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by campbelfree »

@Ogy
Asta am mai auzit si eu dar "oricumu-ul" asta am crezut ca inseamna pierderea garantiei la tabla in momentul efectuarii unei reparatii (tinichigerie/vopsitorie) chiar si la un service kia

DeathLord
Posts: 71
Joined: 15 Jan 2008, 12:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by DeathLord »

Din pacate am avut ghinionul sa trebuiasca sa-mi revopsesc atat bara din fatza cat shi bara din spate.

Iar la amandoua cazurile culoarea era diferita... se observa cu ochiul liber ca este alta nuantza.

Motivul dat de catre sheful service-ului: culoarea prinde diferit pe plastic fatza de metal shi de aceea nuantza este diferita.

Atunci vine intrebarea mea: de ce cand a venit mashinutza din fabrica avea aceeashi nuantza peste tot?
Nu am primit raspuns...
Kia Start 1.6 115 cp diesel + multe optzionale (comanda noiembrie) ridicata 06.02.2008. Culoare: Kompass Blue.
BV 10 YEL

DeathLord
Posts: 71
Joined: 15 Jan 2008, 12:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by DeathLord »

Ma rugat ogy sa postez numele service-ului shi numele persoanei care mi-a zis lucrul asta.

Asha ca: Martax Brashov, sheful de service: Domnul Dinu (parca ;) )
Kia Start 1.6 115 cp diesel + multe optzionale (comanda noiembrie) ridicata 06.02.2008. Culoare: Kompass Blue.
BV 10 YEL

Post Reply

Return to “Generalităţi”