Rezultate revopsire

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Stefan Laurentiu Dusa
Posts: 22
Joined: 08 Mar 2008, 10:29
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by Stefan Laurentiu Dusa »

Am fost chemat cu masina vineri si mi s-a spus ca intr-o saptamana o iau,insa asa cum am scris mai sus am avut ceva discutii cu inspectorul de la daune si asa s-a prelungit timpul de sedere a masinii in service...Cu inca trei zile...
cee d SW -piston grey- 1,6 DSL MT -115 CP - B 68 DSL

Stefan Laurentiu Dusa
Posts: 22
Joined: 08 Mar 2008, 10:29
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by Stefan Laurentiu Dusa »

Scuze,se pare ca si eu am nimerit gresit!Dar daca tot sant aici,la mine a iesit o idee mai sidefata fata de original...
cee d SW -piston grey- 1,6 DSL MT -115 CP - B 68 DSL

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by dbajan123 »

@Stefan Laurentiu Dusa


...la ce service ?

hambros2001
Posts: 123
Joined: 02 Nov 2007, 08:57
Auto:
Location: Galati

Re: Rezultate revopsire

Post by hambros2001 »

Am scos si eu masina din service dupa ce am avut un incident - mi-a cazut niste tencuiala pe plafon. Am avut-o in service-ul ENA Galati de pe strada Traian, si ma declar nemultumit: nu a fost nici un element demontat de pe plafon desi operatiunile au fost trecute pe devizul de lucrari, vopseaua prezinta multe locuri in care a fost data peste firicele de praf si se vede urat, indreptarea locului afectat nu s-a facut perfect ramanand o dunga, dar cel mai bizar a fost faptul ca am gasit portiera dreapta fata cu lac scurs (fusese vopsita) desi eu nu am avut probleme in zona respectiva. :shock:
Ce s-a intamplat...n-as putea sa va zic, dar nici nu cred ca voi putea afla vreodata. :(
Culoarea nu pot spune ca nu a iesit, dar faptul ca nu s-au demontat componentele ca sa se poata vopsi corect, nu s-a curatat bine zona vopsindu-se deasupra prafului si masina a fost lasata murdara atat la interior cat si prin toate incheieturile ma face sa ma declar nemultumit de rezultatul revopsirii/reparatiei.
KIA CEE'D SW, 1,4 Best Abbys Blue

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Rezultate revopsire

Post by Malte »

Am revopsit si eu masina la Auto Haus Tudor (Bosch) : bara fata,capota,aripi dreapta,usi dreapta,totul pe casco la BCR,totul rezolvat intr-o saptamana.Concluzii :
pozitive
- nuanta pare sa fie aceeasi cu cea originala (n-am apucat sa o spal inca)
- termenul de predare a fost respectat-4 zile
- amabilitate din partea sefului si angajatilor de la tinichigerie
- am primit masina, desi Bcr nu a confirmat plata intregii sume de pe deviz,urmand sa clarifice intre ei problema
- am indreptat si revopsit si un prag pe partea stanga (pe barba mea,nu pe casco),care a iesit impecabil
negative
- masina predata murdara,atat la exterior,cat si la interior
- mici defecte la capota si pe muchia usilor am observat dupa aceea ca niste bavuri (niste adausuri de vopsea sau lac nefinisate;defectele de pe capota le-am aratat sefului de la tinichigerie si a zis ca o sa le rezolve cu un polish,care va fi necesar,cred,si pentru muchiile de la usi
- luminile spate dreapta nu functionau,au uitat sa cupleze fisa de alimentare si asa am mers pana acasa .
In general,sunt multumit de lucrare,intrebarea mea este : sa ma duc acum pt polisharea defectelor,sau sa mai astept sa se stabilizeze vopseaua?,ei mi-au spus sa nu o spal cel putin doua saptamani la spalatorie,sa-i dau doar cu apa.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by marius_gl »

Revopsit aripa drepta spate si stanga spate, precum si retus bara spate la Stecon Industry Galati! Rezultate peste asteptari (avand in vedere ca am mai fost odata la ei cu un revopsit portiera si le-am facut show -m-or fi tinut minte? :mrgreen: ): nuanta ok, fara scursuri, puncte de praf sub vopsea, etc! Retinut masina: trei zile! Am inteles ca si-au pus la punct statia de vopsire, au schimbat furnizorul de vopsele (cu unul mai bun, evident) si au un meserias de doamne-ajuta!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by limaxxis »

Am avut un incident si a implicat indreptarea si revopsirea partiala a capotei, schimbarea barii fata (a venit neagra si au vopsito ei).

Operatiunea s-a facut pe asigurarea RCA a celui care a produs incidentul (nu eu) si era la Omniasig.

La IMG si MIT nu am gasit loc sa o bag Imediat in service. Am sunat la un service autrizat pa la piata 1 Mai (din pacate nu stiu cum ii spune)

Am vb cu ei au spus ca din momentul in care au piesele(Balamale de capota, bara fata, far dr fata) va dura 3 zile maxim.
A durat din pacate 2 saptamani pana m-au chemat la service.

Am dus masina luni dimineata la ora9:30 si stupoare m-au chemat sa o ridic marti seara la ora 18:15.

Masina arata ca noua (avea doar 1100 Km la incident). nu am descoperit decat o mica defectiune pe capota acolo unde s-a indreptat aceasta si s-a revopsit.
Tinand seama ca masina era noua nu aveam de ce sa observ diferente de nuanta sau de lac. Doar eu stiu unde a fost lovita.
minusuri : -timp mare (zic eu) de sosire al pieselor, sau de intrare al masinii in service.
-mica imperfectiune de pe capota.
plusiri : - Nu se observa unde au lucrat
- Au rezolvat problema in jumatate din timpul pe care mi l-au promis la inceput.
- Amabilitatea de a ma tine la curent saptamanal cu starea in care se afla comanda , si de a ma astepta dupa program pt a-mi permite sa ajung la ei sa iau masina.
- masina mi-au dat-o curata .
Foarte multumit am fost , Recomand !!
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Rezultate revopsire

Post by Malte »

Astazi,in timp ce mai bibileam pe la masina,ce-mi vine mie : apas cu degetul pe zona reparata si terosonata (sau cum s-o zice) de la prag,sa vad daca este tot asa cauciucata cum o stiam;cand,ce sa vezi,pe sub vopsea se plimbau ca niste bule de aer sau apa,arata ca o vopsea umflata,asta pe jumatate din lungimea pragului,de unde deduc ca interventia nu s-a produs pe tot pragul.Culmea ironiei,cand intru in casa, ma suna de la service ca sunt asteptat la banca pt reintregire casco si semnat alte documente.Expun problema si mi se raspunde ca se va rezolva #-o .Maine cred ca ma infiintez la banca si la service sa rezolv problemele,va tin la curent cu rezultatele.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by bogdanf »

Malte wrote: - am indreptat si revopsit si un prag pe partea stanga (pe barba mea,nu pe casco),care a iesit impecabil
Cat te-a costat?
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

Braileanu'
Posts: 3
Joined: 03 Aug 2008, 21:10
Auto:
Location: Braila

Re: Rezultate revopsire

Post by Braileanu' »

Am avut o portiera zgariata de un "baiat bun".
Reparatia am facut-o la Dacia Service din Braila. Masina dusa dimineata la ora 8 si am luat-o inapoi dupa amiaza la 3. Pot spune ca a iesit perfect. Nota 10+. Ii recomand din inima.
Nota 10 si pentru BCR Asigurari, mi-au dat acceptul de plata pe loc.
Kia cee'd 1.4 best Mars Red / sept 2008

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Rezultate revopsire

Post by bumblebee »

Esti sigur ca nu a fost polishare ? :D
O vopsire dureaza cam o zi, cu toata pregatirea before si after.
Kia Cee'd 1.4 best

Braileanu'
Posts: 3
Joined: 03 Aug 2008, 21:10
Auto:
Location: Braila

Re: Rezultate revopsire

Post by Braileanu' »

In mod sigur nu, era zgariata pana la tabla.
Kia cee'd 1.4 best Mars Red / sept 2008

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by rayman »

Eu am avut-o julita aproape pe toata partea dreapta: cele doua portiere, aripa spate, bara spate. Nu era cheie, ci fusese frecata de alta masina, tabla nu a fost indoita.
Rezultatul revopsirii: pana acum mi se pare excelent. Nicio diferenta la textura sau culoare, urme de lac sau altceva. Zic pana acum ca nu am reusit inca sa o spal si sa o examinez cu atentie.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Rezultate revopsire

Post by bumblebee »

Pai fa-ti timp, sa nu ai surprize neplacute.
Cand ai ridicat-o nu ai constatat nimic ?
Kia Cee'd 1.4 best

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Rezultate revopsire

Post by Malte »

bogdanf wrote:
Malte wrote: - am indreptat si revopsit si un prag pe partea stanga (pe barba mea,nu pe casco),care a iesit impecabil
Cat te-a costat?
M-a costat 250 RON,pret special,cica,ca sa ma pastreze de client.
Am rezolvat si problemele aparute dupa vopsire,terosonare si revopsire prag,retusare(indepartarea bucatelelor de burete cu care au izolat portierele la vopsire)portiere,capota motor au revopsit-o in totalitate(tot am mai gasit o zgaiba mica,neagra,dar asta e...perfectiune nu se poate).In general ma declar multumit,desi am facut cam multe drumuri pana la service,cu mai multa atentie,rezolvau din prima.Culoarea a iesit bine,spre deosebire de cazul unei persoane,care si-a vopsit o portiera si avea o alta nuanta decat restul masinii,de unde trag concluzia ca mai mult conteaza persoana care iti face reparatia decat service-ul pe care il alegi.Rezultatele finale le aflu si eu dupa spalare,doua saptamani cica numai cu apa chioara,dupa aia spuma...
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

Post Reply

Return to “Generalităţi”