[Sfat achizitie] Kia Ceed 1.4 GSL MT varianta BEST

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

[Sfat achizitie] Kia Ceed 1.4 GSL MT varianta BEST

Post by touche »

Buna!
In primul rand, nu stiu daca postez bine sau daca mai exista un topic care are acelashi subiect (caz in care rog un moderator sa mute acest topic) .

Vreau sa achizitionez o mashina si dupa indelungi cautari am ramas la o finala: Kia ceed 1.4 vs Ford Focus 1.6 varianta pe benzina... fiecare cu avantaje si dezavantajele sale.

Kia Ceed 1.4 GSL MT varianta BEST mi se pare o varianta f atragatoare.
Pacat ca nu se mai pot adauga optiuni suplimentare.
Ca minusuri (din ce am auzit):
- termen de livrare
- consum f. mare (asa este ?)

Pret 9961 fara TVA
La asta ar mai trebui sa adaug urmatoarele:
1. 35 Euro pachet cu trusa medicala samd
2. 30 Euro numere roshi
3. 160 Euro taxa de prima inmatriculare
4. aprox 600 Euro full Casco

Mi-a scapat ceva?

Am inteles ca revizile se fac chiar la reprezentanta (e vorba de Brasov)
Stie cineva , pretul consumabilelor e mare?
Stai mult pe la ei prin service?
etc



PS:
Am remarcat ca forumul e complex :D si o serie din intrebarile mele au deja raspuns aici. E totushi multa informatie si o sa i'mi ia ceva timp sa parcurg toate mesajele.
Last edited by touche on 29 Aug 2007, 14:12, edited 1 time in total.
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

dan0302
Posts: 70
Joined: 22 Jun 2007, 22:35
Auto:

Post by dan0302 »

la kia doar un sg lucru e de tinut minte negativ...sa nu dai toti banii doar in momentul in care vezi masina in curte la dealer...in rest nu mai sta pe ganduri si lasa fordu....
kia ceed lx 1,4, piston grey, OT-02-XTS

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bloggerX »

Nu detin nici Kia Ceed nici Focus dar am vazut toate discutiile de aici si pe clubford in legatura cu consumul. consumul la un Focus 1.6 este cu 2l mai mare in oras si cu 1l mai mare in extern in conditiile in care motoarele au cam acelasi comportament.
Termenul de livrare este de 3 luni iar cei care au comandat in mai nu li sa zis acest lucru d la inceput. Eu am comandat pe 24 aug si mi sa dat termen de livrare noiembrie 1.4 GSL LX BEST. Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme pentru timp d livrare pentru ca la Focus este tot atat.

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

@touche
sincer eu nu am avut problema cu livrarea: 60 de zile fara o zi...(nu a fost depasit termenul dat de dealer)
consumul nu este f.mare- eu am la 70 Km in afara si la 30 Km in oras -am consum de 6%(mers usor si fara exagerari...doar e in rodaj...si te gandesti ca se mai si lasa...)
-trusa medicala si tot tacamu'- 60ron din sel
-100ron nr rosii
-540- ron parca,taxa de prima inmatriculare (pe care o platesti indiferent de marca masini)
- full casco 617 euro\an-fara francize si alte magarii
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

dorin: la cine ai facut CASCO?

merci!
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

@apachioara- BCR
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

La costurile puse de tine acolo se mai adauga cele legate de inmatricularea propriu'zisa, insa acestea parca nu depasesc 100euro, iar pachetul legislativ nu esti obligat sa il iei de a dealer (il poti lua, un pic mai ieftin, din supermarket'uri sau de la magazinele de piese auto)

Cat despre consum ... nu cred ca e mare. Depinde in primul rand de conditiile de trafic, insa intr'un oras ca BV (cu o circulatie asemanatoare Constantei, as zice eu), acesta s'ar putea stabiliza undeva in jur de 8-8.5%, ceea ce nu e mult deloc
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

Ford-ul focus cu motoarele pe benzina de 1.4 80CP si 1.6 100CP este sub ceed-ul de 1.4. Exista si un test in autoexpert, daca nu ma insel - ceed 1.4 vs focus 1.4 la care ceed-ul castiga detasat.
Din costurile pe care le-ai enumerat tu poti sa il scazi pe cel cu trusa medicala pt ca dealerul accepta sa vii tu cu ele de acasa si iesi mult mai ieftin.
Preturile la revizii le gasesti aici:
http://www.kia.ro/admin/user/repository ... i_ceed.pdf
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Masina o achizitionez in principal pentru nevasta'mea (eu unu am carnet de 12 ani dar nu am fost niciodata pasionat). La drive test am mers cu un sofer profesionist (m'am prapadit de ras in spate ca a omorat motorul de 2 ori si de fiecare data s'a scos: "Am vrut sa vad ce se intampla daca bag direct din prima in a treia" :P )

Acum, toata lumea (in principla am discutat cu agenti de vanzare si cu mecanici auto )mi a dat urmatorul sfat:
"mah nu lua mashina asiatica ca nu merita"
"pierzi din start la revanzare"
"nu e fiabila ca e noua ... are probleme cu directia ....blablabal"

Pe de alta parte din ce m'am documentat (in principal pe net) am inteles ca ceed ar fi o mashina buna (vorbesc de varianta 1.4 BEST - pentru ca si eu consider ca la motorizari superioare-sau disel- diferenta de pret nu mai e asha de mare fata de concurenta- caz in care ash fi optat pentru un GOLF).
E evident ca aceasta garantie de 7 ani e o strategie de marketing, dar sper ca mashina sa se dovedeasca fiabila (altfel investitia din Slovacia ar fi nerentabila).
Prefer sa cred ca cei care sunt impotriva mashinilor "asiatice" o fac mai mult din mentalitate ("mashina nemtzeasca e zsuper iar restul e porkarie") decat din un studiu atent al produsului.
In momentul de fata cred ca posesori de KIA Ceed ca aiba raspunsul cel mai bun. Regreta decizia? Sunt multumiti de mashina? Consum samd?
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Desi am avut probleme cu ea(singulare pt ca nu am mai vazut la altele) nu regret decizia de cumparare. Intoarce foarte multe priviri admirative iar cai mai multi spun:"Numai atat a costat????". Astept cu nerabdare sa vina piesa si sa o repare. In rest numai de bine
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Chiar nu ma intereseaza ce parere o sa aiba altii despre ea. Ma intereseaza ca EU sa fiu multumit. Am vazut jurnalul tau (si problema respectiva). Sper sa fie un caz singular.
Ai idee cam in act timp o sa itzi vina piesa respectiva?
Nu de alta da am vazut ca baieti nu prea sunt parolisti. Am inteles ca pentru un geam spart sta un omuletz de mai bine de o luna. :evil:
Cred ca la capitolul MINUSURI trebuie adaugat si lipsa de piese de schimb de pe stocuri. Nu stiu cum sta treaba in Brasov, dar e un aspect care trebuie lamurit.
Dealerul m'a asigurat ca timpi de asteptare la piese/consumabile e mic (avand in vedere ca fabrica e in Slovacia). Din ce am citit pe forum reiese contrariul.
Hmmmmm :shock: :evil: :cry:
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Eu nu ma prind de care piesa este vorba.

In alta ordine de idei, si eu sunt in perioada de asteptare iar ca sfat pentru ceilalti clienti este sa va asigurati ca termenul de livrare este clar stipulat inca de pe acel precontract si, daca este posibil, si eventualele penalizari pentru intarziere.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

mixer wrote:Eu nu ma prind de care piesa este vorba.
Eu am inteles ca e vorba de asta:
psystem wrote:surub era uzat, tocit.
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

Heh. Cum sa spui ca ford are consum cu 2l mai mare? Unde l-ai verificat eu? Pe maidan? Sau ca Focus < Ceed? Bai fratilor fiti impartiali daca tot scrieti, unii tindeti sa deveniti fanatici ca aia de pe forumul VW. Mai zice unul ca nu sunt probleme de livrare, cand pe forum sunt n topicuri despre asta, si scrisori trimise la importator, sau chiar la Kia Korea. Touche, intrebi unde nu trebuie despre acest versus, daca te duci pe forumul Ford, toti iti zic sa iei Ford. Te duci pe forumul Opel, toti iti zic de Opel samd. Incearca site-uri impartiale, si citeste tot ce poti despre probleme eventuale, costuri, pareri specializate avizate. La Ceed dpdv al fiabilitatii nu prea ai ce sa citesti, de abia acum le cam primeste lumea.

Ceed se poate compara cam cu orice masina din clasa compacta, dar NU cu Focus sau Volvo S40, respectiv Mazda 3 (toate 3 facute pe aceeasi platforma), desi ultimele 2 sunt in alt segment de pret oricum. Pai voi ati mers cu un Focus...sau dati pareri din auzite despre el? Focus la stabilitate, franare, tinuta de drum pune in fund Ceed si nu numai, pune si Golf si Astra si alte modele din clasa compacta. Eu am mers cu ceed, am mers cu focus, am mers cu golf, si cu astra, cu c4, si cu megane.

Touche tata, daca ai bani, gen 13800 - 14000E, mergi linistit pe Focus care e peste orice alta compacta in segmentul 13 - 20.000 Euro. Daca vrei o masina mai ieftina, pe la 12 mii si ceva, atunci alege Ceed in detrimentul megane, accent, linea etc. Eu acum am momentan doar bani de o masina pe la 13000, dar mai astept un pic, sa vad cum se rezolva problema cu livrarea, si probabil ca dau comanda de Ceed. Daca as fi avut bani mai multi, alegeam altceva. Asa in segmentul 12-12500 Ceed e cea mai buna alegere. Ce trece peste, deja apar promotiile de la Focus, care e o masina super. Iar la capitolul siguranta, multe masini au 5 stele, insa focus e singura cu punctaj maxim la euroncap la impact frontal. Ceed tocmai a fost testat, a luat 5 stele, dar la limita inferioara, din cauza impactului frontal, unde a fost exact pe limita acceptata, si a scapat de retrogradare, cu s-a intamplat in cazul Mazda 3.

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

:roll: ....omu tu ori esti fan ford ori....nu va mai certati, cel putin nu aici :arrow:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

Post Reply

Return to “Generalităţi”