[INFO] KAR - Kia Asistenta Rutiera

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by alc2 »

In nici un caz nu o sa plateasca dealerul cazarea si mancarea . Daca eu stau la Hilton si mananc la Athene Palace plateste Erebus factura :?: Arata-mi unde scrie asta!
Nici la Maybach nu cred asa cava .

Daca dureaza mai mult de 24 ore poate sa ti dea o masina la schimb .In general asta nu se intapmla in Ro decat dupa ce te certi cu ei ca la usa cortului si-i ameninti cu OPC. In tarile cu apa calda se numeste " inspectie cu garantie de mobilitate ".

@jarbo :cred ca ezac = exact

Ar fi f. util sa vedem cum se interpreteaza acel paragraf .

jarbo
Posts: 99
Joined: 19 Aug 2007, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jarbo »

Interpretarea va fi probabil un subiect de cearta in service.

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Noapte buna Romanica, oriunde te-ai afla....
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

opelul in speta nu era de la erebus...dar lucru e cert...un priten si-a luat un corsa saptamana trecuta si pe langa cartea de service si cea de garantie i s-a dat un card special pt asa ceva.
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

silvanner
Posts: 25
Joined: 31 Jul 2007, 10:45
Auto:
Location: constanta

Post by silvanner »

pana la urma s-a mai auzit ceva de asistenta asta? :?:
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, CT-27-ADD

scoatem cui pe cui pana ramanem fara fier...

BlackVyper
Posts: 5
Joined: 17 Jan 2008, 23:34
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by BlackVyper »

opel este opel, neamtul a stiut intotdeauna sa isi safisfaca clientul chiar si atunci cand sunt ceva probleme cu masinile lor! Sa speram ca si KIA va stii sa-si safisfaca clientii atat in cat si dupa garantie!

Noi posesorii de KIA vom modela imaginea KIA fie in rau, fie in bine, totul depinde de profesionalismul si corectitudinea reprezentantilor Kia in Romania!
Sa dea domnul sa nu avem nici un fel de problema si sa schimbam doar ulei filtre, placute si alte lichide consumabile!
"Viaţa este, în fapt, asemeni unei cutii de conserve. Îţi spune când expiră, nu şi când începe să se strice"

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Din pacate numai la noi se intampla asa.
@ alc2: La noi nu se face asa ceva, dar in strainatate totul este acoperit de asigurari.

O scurta poveste:
Am un unchi cetatean belgian care are pe masina facut full casco-ul din Belgia.
Dupa o vizita in romania am plecat cu el inapoi in Belgia. Am facut un mic ocol prin Slovacia pt. o problema personala si acolo s-a stricat turbo-ul de la masina lui, un Rover 75. A dat doar un telefon la firma de asigurari si in 15min. a fost o masina de remorcare dupa noi care ne-a dus la cel mai apropiat service BMW unde dupa verdictul dat pt. masina, care nu era bun a primit un telefon de la firma de asigurari care a spus ca in 15 minute revine cu detalii privind ajunsul acasa, daca vom sta la un hotel sau ne vom urca pe avion.

Dupa 15min. au revenit cei de la asigurari cu telefonul de rigoare si au spus ca in urmatoarea jumate de ora avem avion spre Bratislava si altul de acolo spre Belgia. Ne-a dus la aeroport un taxi si in Belgia a asteptat la aeroport un alt taxi. Intre timp am si mancat, sa nu uit, eram 4 persoane. Cand am ajuns in fata casei lui unchiu-meu deja era acolo o alta masina pe care sa o foloseasca cat timp ii repara lui masina si ca sa fie multumit, firma de asigurari a adus o masina cam la acelasi comfort, un Audi A6 full. Eu unul am fost socat de toate aceastea.

Toate aceste cheltuieli le-a suportat firma de asigurari.

ps. Ca sa vedeti diferenta intre romania si alte tari.

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by alc2 »

Pare desprinsa dintr-o poveste cu zane si feti frumosi intamplarea ta....nu cred ca voi trai sa vad si la noi asa ceva . :cry:
Mai e totusi ceva de precizat : in tarile cu apa calda se plateste mult si se primeste pe masura pt servicii de asigurare . Din cate stiu eu , asigurarea obigatorie este undeva pe la 100 Euro/luna in tarile cu apa calda , de CASCO nu mai vorbesc .
De curiozitate , cat plateste unchiul tau pt Rover ?

Off topic : Vroiam sa pun intrebarea pe alt topic dar lenea ... Please , spuneti-mi si mie , daca am 1.4 Best de ex , am cauciucuri de 185/65/15 trecute in talon , da ? Daca vreu sa-mi pun apoi jante pe 16 sau 17 , sunt trecute si ele in talon ca variante alternative , sau trebuie umblat pe la RAR si schimbat talonul ? Merci , si scuze pt off .
Posibil posesor de Cee'd

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

@ alc2: Da, asta e adevarat... plateste in jur de 1000euro si ceva pe luna pt. full casco. Cam cat costa la noi un full casco pe an. :))

Daca sunt trecute in talon nu trebuie sa faci nimic, ci doar sa iti cumperi jantele. Eu am trecute in talon 185/65 R15 si 195/65 R15 si la observatii am trecut: ANV. OPT. 205/55 R16 225/45 R17... Astea sunt cele pe care le pot pune legal.

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by pis2008 »

Se pare ca se rezolva si problema cu cardul de asistenta!
Azi la 11:55 a sunat la usa un domn de la Cargus sa-mi spuna ca are un plic pentru mine de la Kia Motors.
Plicul era trimis de Mit Motors Baneasa cu numele persoanei care mi-a vandut masina (Marius Genta), cale pe care vreau sa-i si multumesc, stiu ca urmareste forumu.
In plic am gasit o carticica cu KAR (Kia Asistenta Rutiera) unde sunt explicate operatiunile acoperite de card (depanare, tractare, depozitare, hotel, masina de schimb, transmiterea mesajelor urgente, etc), numerele de telefon, etc.
Serviciile sunt numite "europ assistance" si aveti telefon pentru Romania si telefonpentru Europa.
Cardul efectiv se gaseste lipit pe una din copertile carticelei si are trecuta valabilitatea (la mine 19/06/2011), seria de sasiu, diponibilitatea (24ore 7/7zile) si numerele de telefon de Romania si EU.

Sper sa-l primiti si voi cat mai repede, asta daca nu-l aveti deja!


Am sunat pentru a-i multumi domnului Marius Geanta, care mi-a explicat ca beneficiaza de acest card numai cei care au primit masina dupa 04 Aprilie 2008.
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

eu am fost anuntat ca o sa primesc card de asistenta si am masina din Mai 2007.

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

Asta se da de catre importator, de Casco ? sau de cine ?? ca eu nu am asa ceva si am masina de 7-8 luni ..
Last edited by Nick3i on 13 Aug 2008, 12:19, edited 1 time in total.
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Post by fuji »

Merci de info. Pe mine m-a sunat azi cineva de la Cargus sa ma intrebe daca sunt acasa ca nu raspunde nimeni la usa (eu fiind la serv) si ca are un colet pentru mine de la Mit Motors. Incepusem sa imi pun mii de intrabari. "Oare sa fie o amenda pentru depasirea vitezei pe DN1 de cand am facut test drive-ul?" :)))))))).

M-am linistit :D
Last edited by fuji on 13 Aug 2008, 12:26, edited 2 times in total.
1.4 GSL Best Black Pearl

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Post by pis2008 »

kokolino wrote:eu am fost anuntat ca o sa primesc card de asistenta si am masina din Mai 2007.

Avand in vedere ca Mai este dupa Aprilie, vei primi sigur!
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Post by pis2008 »

Nick3i wrote:Asta se da de catre importator, de Casco ? sau de cine ?? ca eu nu am asa ceva si am masina de 7-8 luni ..

Incerca sa citesti cu atentie ce am scris!
Cuvinte cheie: "dupa 04 Aprilie 2008" si "plicul era de la Mit Motors".
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

Post Reply

Return to “Generalităţi”