Pregatiri de iarna

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
narcisus77
Posts: 160
Joined: 27 Jul 2007, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti

Pregatiri de iarna

Post by narcisus77 »

Salutari,

Pare putin devreme dar intrucat am vazut ca cei care abia acum isi comanda prpriul Cee'd si ca il vor avea abia prin noiembrie - decembrie, as vrea sa va intreb - pe cei mai experimentati si posesori mai vechi sau mai noi de Cee'd, daca va veti cumpara pneuri de iarna si/sau lanturi.
Cee'd 1.6 CRDi LP Piston Grey BASE + optionale - km ~60.000

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Pneuri de iarna, poate, lanturile nu sunt foarte indicate decat in situatii limita in care stratul de omat e prea mare. La rulajul pe asfalt sau gheata exista riscul de a se desface si de a distruge pasajele rotilor fata.
Mai am si acum o cutie cu lanturi pt. Matiz cumparate de vreo 5 ani si nu le-am folosit deloc.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

narcisus77
Posts: 160
Joined: 27 Jul 2007, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by narcisus77 »

De acord, lanturile sunt doar in caz de urgenta.
Dar oare pneurile astea fiind si noi, fiind si Michelin, oare nu merg, fiind si prima iarna ? - si avanda in vedere cum sunt iernile pe la noi (in Bucuresti a nins o singura data anul trecut)...
Cee'd 1.6 CRDi LP Piston Grey BASE + optionale - km ~60.000

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

La mine frigul a inceput sa se simta: a scazut nivelul antigelului si senzorul de presiune imi arata ca trebuie umflata roata dreapta-fata (cu ochiul nu se vede nimic.

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

legat de pneuri ... de care sunt default pe cee'd? de vara sau mixte?
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

Nu sunt un sofer prea experimentat, dar din cate stiu eu cauciucul pentru iarna are si o alta compozitie fata de cel de vara, astfel la temperaturi scazute nu isi modifica structura, pastrand elasticitatea, aderenta, etc.
Scuze daca explicatia nu este prea stiintifica dar eu recomand ca iarna sa se foloseasca cauciucuri de iarna sau macar cele mixte vara - iarna.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

Din cate am inteles de la dealer cauciucurile sunt mixte.
Toate sunt marca Michelin dar in functie de varianta de echipare sunt din diferite game de calitate. Astfel pe Best sunt gume de calitate medie iar pe variantele superioare cu janta de 17" de aliaj sunt din clasa calitativa superioara (cred ca cea mai buna).
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

oaspetele
Posts: 55
Joined: 05 Sep 2007, 23:37
Auto:
Location: Bistrita

Post by oaspetele »

nu recomand mixte.
tinand cont de iernile din ultimii ani, cauciucurile de iarna vor tine si 5 ani pana se vor uza semnificativ, necesitand inlocuirea. de altfel, peste 4-5 ani, proprietatile "elastice" se diminueaza considerabil, de accea un cauciuc trecut de varsta asta, chiar daca a fost rulat foarte putin, nu mai este recomandabil sa fie pus pe masina.
tot din aceleasi considerente, la achizitionarea de cauciucuri trebuie aflata data fabricatiei.

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Eu clar o sa-mi cumpar pneuri de iarna. Vreu sa merg la ski si in unele tari, pe unele sectoare de drum, esti intors sau chiar amendat daca nu ai pneuri de iarna.
cee'd EX+ 1.6 DSL

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Depinde de drumurile care le face fiecare. Daca acestea sunt majoritar urbane, nu mi se pare o investitie profitabila un set de anvelope special de iarna. Si, oricum, la cum au fost iernile la noi in ultima vreme, cu zapezi din ce in ce mai putine ... e clar.

Un sofer experimentat si care adopta un stil de condus mai prudent se poate descurca fara mari probleme si cu pneuri normale (pana acum 6-7 ani f putini auzisera de pneuri de iarna si si mai putin le foloseau ... si totusi, se descurcau)

Pentru cineva care sta in zona de munte sau face macar un drum/luna in statiuni ... s'ar merita investitia. Insa, pe timpul cat pneurile de iarna nu sunt folosite, trebuie tinute in anumite conditii pentru a nu le scurta durata de viata (modificarea proprietatilor fizice). Sunt anumite firme care asigura depozitarea acestora in conditii optime (in Buc stiu sigur, in alte orase nu am idee)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

narcisus77
Posts: 160
Joined: 27 Jul 2007, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by narcisus77 »

Totusi la intrebarea ce model de pneuri sunt pe Cee'd nu a raspuns nimeni. Eu stiu ca am vazut pe undeva pe net dar am uitat. Si nu mai gasesc. Voi stiti ?
Cee'd 1.6 CRDi LP Piston Grey BASE + optionale - km ~60.000

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

@oaspetele, este exact pe invers decat spui tu :wink:

Avand in vedere ca avem tractiune fata, mixtele sunt ok.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

All season NO season :P :P :P Mixtele sint varza.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

turatii
Posts: 162
Joined: 25 Jul 2007, 13:41
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by turatii »

Arnold12 wrote:All season NO season :P :P :P Mixtele sint varza.
Nu e chiar asa tragic... Insa problema se poate pune mai elegant asa: ati iesi vara la mare in bocanci sau preferati ski-ul in sandale? Evident ca nu se compara niciodata un pneu mixt cu unul de iarna, cel din urma fiind mult mai performant iarna, insa si diferenta dintre un mixt si unul de vara se vede imediat.

Eu cred ca in primul an se poate trece iarna cu pneurile actuale. Oricum sunt adeptul pneurilor de iarna, in ciuda opozantilor. Cand ai un set de gume de iarna pe masina in sezonul rece nu prea simti diferenta fata de sezonul cald. Cu atentie se poate trece iarna fara evenimente si fara frecarea inutila a masinii.
KIA C'eed 1,6 CRDI XR 115 CP Dakar Yellow - http://www.turatii.ro
ISUZU D-Max 2,5l DSL 136 CP Imperial Blond - http://www.4balls.ro

Post Reply

Return to “Generalităţi”