Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by d3xt3r »

Sunt de parere ca daca vor ridica garda la sol, ii schimba aerodinamica masinii ( si de aici posibil consum mai mare de combustibil ) si posibil stabilitatea . Nu va ganditi ca o sa zboare de pe sosea intr-o curba , dar destul cat sa simti ca nu e la fel de stabila

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by Ogy »

aerodinamica masinii nu, stabilitatea da :)

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by aeon »

zgomotul din habitaclu.....de la amortizoare si toti greierasi care apar...numai bine
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by gguramulta »

de acord cu aeon, e galagie mare in masina chiar si pe drum drept... trebuie facuta o insonorizare, si mai scapi un pic de zgomot.
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by Ogy »

Raportat la ce, zici ca e galagie mare?
Unele sa fie mai bine antifonate decat altele?

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by gguramulta »

Traiasca d`nul Ogy, sincer, nu pot sa`ti raspund la intrebarea respectiva, nu vreau sa fiu acuzat de lucruri pe care nu le pot dovedi, dar o singura chestie spun, faceti un test, gen, un traseu, cu denivelari unde mergi incet, si unul drept unde sa mergi cu viteza, fa o comparatie la mai multe masini, zgomotul din habitaclu difera de la o masina la alta.
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by Ogy »

La prima intrebare ma refer in comparatie cu ce alta marca-model.
La a 2 a legat doar de ceed.
Ultima comparatie a mea : A3 de 2-3 ani si 30000km si A4 allroad cateva luni si 8000km. A3 super liniste fara greierasi doar la suspensie se aude ca deh lucreaza. A4 liniste de la suspensii dar simfonie de greierasi. Sa fie de la plastice? Diferenta de pret peste dublu...
Le: putem la fel de bine sa ne intalnim si sa facem comparatii live asa cum am mai facut si cu alti colegi de forum.
LE: chiar vreau sa raspunzi la intrebari (din moment ce au fost puse). Nu te va acuza nimeni de nimic. Poate doar de luat peste picior, aruncat un raspuns si fugit... ciudat!

User avatar
fadi
Posts: 13
Joined: 17 Feb 2010, 11:29
Auto:
Location: Ploiesti

Re:

Post by fadi »

mihaita1988 wrote:
SeKAh wrote:Dar daca pe Octavia puneau sigla VW sigur o cumparai! :wink:
O sa para incredibil....tine-te bine de scaun cand citesti acest mesaj...nu sunt innebunit dupa VW,Skoda si Seat ...am motivele mele....nu sunt frustrat sau ceva de genul asta si nu am nimic nici cu VAG(Audi e belea....etc)...in schimb sunt innebunit dupa japoneze si sper ca urmatoarea masina sa fie una nipona ... 8)...sanatate ;)

uite aici un om care a citit si sa educat bine ,

asa e romanul dupa revolutie nu a vazut alte masini decat astea de pe aici din apropiere ,nu numai masinele nemtesti sunt bune ,parerea mea este ca cele japoneze bat calumea cele nemtesti mai ales raport calitate preti,abea acum a inceput sa apara in romania (din pacate cam tarziu) si alte marci koriene sai japoneze ,care defabt au invadat lumea,
cel mai mare numar de masini este made in Asia,iar in america nu mai zic cate masini asiatice (de ce oare) sunt acolo.
si eu zic urmatoara mea masina 100% este Japoneza

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by iulian2007 »

@fadi, nu vreau sa te simti ofensat, esti cumva roman naturalizat???????

care este tara ta de origine?
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by Mory »

singura diferenta din punctul meu de vedere nu se vede cu ochiul liber. eu cel putin sunt indragostit atat de Kia cat si de BMW. faptul ca BMW-ul este mai puternic nu inseamna ca placerea pe care o simt cand conduc pro-ul ar fi mai mica ci tot undeva pe acolo. si cine crede ca o masina nemteasca nu scartie sau nu scoate diverse zgomote se inseala. cand trec peste denivelari cu BMW este acceasi impresie ca si la pro_ceed: mi se pare ca se rupe din incheieturi. iar cine cred ca masinile nemtesti sunt mai fiabile de asemenea se inseala. dupa 50.000 km de mers prin gropile noastre a trebuit sa schimb la bmw bucse, amortizoare, bielete pt diretia fata. nu mai mentionez cate probleme legate de sistemele electronice si de avertizare am avut. cum spuneam mai sus...diferentele nu se vad cu ochiul liber: e vorba de calitatea imbinarii si de cat de mult o sa dureze materialele in timp dar probabil si de diferenta cand vrei sa vinzi masina.
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by bogdan-alin »

Daca Pro'ul avea motorizare Turbo.....era jale mare
parerea mea...

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by Mory »

@bogdan_alin ce bine zici cu motorizarea turbo. Tren de rulare are, design are. nu inteleg de ce la motrul asta de 1.4 spre exemplu nu i-au pus si ei o turbina...cum au pus cei ce la VW tot la un motor de 1.4 si au scos din el 120 dar si 160 CP. Cu 160 CP si turbo chiar ca era de jale
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by bubumisu »

Mory wrote:@bogdan_alin ce bine zici cu motorizarea turbo. Tren de rulare are, design are. nu inteleg de ce la motrul asta de 1.4 spre exemplu nu i-au pus si ei o turbina...cum au pus cei ce la VW tot la un motor de 1.4 si au scos din el 120 dar si 160 CP. Cu 160 CP si turbo chiar ca era de jale
aveti un pic de rabdare. o sa scoata ei mai multe, dar intai se studiaza piata, ceva comentarii de pe forum-uri, (cele avizate). eu personal nu o consider mare realizare FL-ul. in afara faptului ca au redus caii putere :D
ce sa zic, promit ca daca apare ceed TDI imi vand ceed-u meu city 109 cp 2009 si imi iau turbo.
da daca ma gandesc mai bine la cat de buna e motorina romaneasca, mai bine las pe aia veche lu nevasta-mea (conduce bine)
si merg la ghici cu motorina :)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by bubumisu »

bogdan-alin wrote:Daca Pro'ul avea motorizare Turbo.....era jale mare
parerea mea...
era jale si daca nu era proceed. ramane de vazut. sa ne bucuram deocamdata de ce avem
ca eu sunt tare bucuros. mai greu e cu benzinara mea de 1,4 109 CP cand am cinci persoane in masina(cu tot cu mine) si bagaje, dar numai pana imi iau demaraj, ca dupa aia jar mananca
adica dupa 130/ora. demonstra (cu trei handralai in spate si geamantane de dus la paris, de la mare spre casa, numa in 160 /ora lejer si de abia se trezea
stabilitate, confort, ma durea undeva de denivelari, ca la urma urmei suspensile mai mult se aud decat se simt (mai mult pe bancheta din spate( am facut o data proba, a mers nevasta-mea si cu nasu in spate, ca in fata era gabarit depasit (nasa-mea) :D
deci ca sa nu ies din topic, cel mai mare defect la mine ( si singurul) este "greierasul" oglinda retrovizoare (emite vibratii, daca se pune mana ferme pe ea nu mai vibreaza nimic, nici pe drumuri de tara, mai putin plasa portbagaj cu tija de sustinere. a, si era sa uit cand am luat-o tot seauzea un clinchet la centura pasager dreapta, clama de prindere la scaun
cam atat ca adormiti daca mai scriu
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by bubumisu »

Mory wrote:singura diferenta din punctul meu de vedere nu se vede cu ochiul liber. eu cel putin sunt indragostit atat de Kia cat si de BMW. faptul ca BMW-ul este mai puternic nu inseamna ca placerea pe care o simt cand conduc pro-ul ar fi mai mica ci tot undeva pe acolo. si cine crede ca o masina nemteasca nu scartie sau nu scoate diverse zgomote se inseala. cand trec peste denivelari cu BMW este acceasi impresie ca si la pro_ceed: mi se pare ca se rupe din incheieturi. iar cine cred ca masinile nemtesti sunt mai fiabile de asemenea se inseala. dupa 50.000 km de mers prin gropile noastre a trebuit sa schimb la bmw bucse, amortizoare, bielete pt diretia fata. nu mai mentionez cate probleme legate de sistemele electronice si de avertizare am avut. cum spuneam mai sus...diferentele nu se vad cu ochiul liber: e vorba de calitatea imbinarii si de cat de mult o sa dureze materialele in timp dar probabil si de diferenta cand vrei sa vinzi masina.
eu intotdeauna voi fi indragostit de ce am. restu nu conteaza, e la diverse. acu de ce sa zic, as vrea si eu ceva mai performant dar ma multumesc cu ce am
ceed city, 109 CP, 2009
:^o
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Generalităţi”