Jante fierbinti

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Locked
vicus
Posts: 9
Joined: 09 Aug 2007, 14:25
Auto:

Jante fierbinti

Post by vicus »

Salut

Am observat ca dupa o tura prin oras in trafic greu gentile se infierbinta cam tare. Am fost la service, dar au zis ca rotile se invart bine si ca nu e nici o problema. I s-a mai intamplat cuiva?

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Jantele si nu gentile. Genti sunt alea de pe umar sau din mana de la fete.
Explica ce inseamna " cam tare" ? Daca sunt calde si poti tine mana pe ele e normal, mai ales intr-un trafic nebun ca in Buc. unde franele sunt solicitate. Daca in schimb pielea are tendinta sa se lipeasca de janta sau iese fum cu miros de ferrodo incins atunci e problema.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

vicus, daca ai timp, da o fuga si la un service oarecare si cere parerea cuiva de'acolo. Doar sa'ti zica daca i se pare ca rotile se invart normal sau sunt infranate cumva ... sau o poti face si tu daca te'ai mai bagat la asa ceva si stii cam cum ar trebui sa se invarta de fapt
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Genti fierbinti

Post by sorinh »

vicus wrote:Salut

Am observat ca dupa o tura prin oras in trafic greu gentile se infierbinta cam tare. Am fost la service, dar au zis ca rotile se invart bine si ca nu e nici o problema. I s-a mai intamplat cuiva?
cati km ai cu masina? la vw pasat le-a zis primii 1000 km sa nu se bage in situatii dificile ca pana nu se uzeaza placutele de frana, o sa frece si o sa alunece si s-ar putea sa nu tina perfect...
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

vicus
Posts: 9
Joined: 09 Aug 2007, 14:25
Auto:

Post by vicus »

da, Jantele, corect :)
pai masina are doar 120 km, trafic de oras. la trafic normal am vazut ca e ok, nu se infierbinta. altfel, se incalzesc binisor, e drept nu se lipeste pielea si nici nu se prajeste oul.
am fost la serviceul care lucreaza cu Kia, oamenii amabili, au verificat, ei zic ca nu e nici un fel de problema

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

In cazul asta mai las-o macar 500 km. Din cand in cand ar fi bine sa verifici (tot manual) cam cat de tare se-ncing.
Chiar in situatia cand se simte miros de ferrodo incins si iese fum las-o sa se raceasca de la sine, in nici un caz nu turna apa , se deformeaza discurile.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Gerula: alea din mana de la fete e posete, bre :) !

Vicus: E normal sa se incalzeasca putin, in functie de solicitarile la care sunt supuse franele! Din cate stiu ele (jantele) sunt date cu o smacoleana de protectie, ca o pelicula (un fel de silicon, ceva)! Daca se infierbanta atat de tare incat se lipeste mana si mai si miroase a ferodo incins atunci e nasol! Miroase a service! Vezi ca daca ai lasat masina in soare juma' de ora frig de poti praji oua pe ele (jantele :) )! si asta n-are nicio legatura cu franele!

ceed-d
Posts: 20
Joined: 31 Jul 2007, 22:08
Auto:

Post by ceed-d »

Sunt jante de aluminiu sau tabla? Placutele tot timpul sunt fierbinti iar jantele disipa caldura. Eu zic ca e normal, daca doar o roata iti era putin franata atunci tragea directia si cealalta era mai rece.

Locked

Return to “Generalităţi”