Cititi asta si nu mai cobiti.

Forum cu de toate despre Kia cee'd
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by eugenflorinmanea »

Doar atatea masini fara probleme?? Cum se poate face un pool?
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by Ogy »

Eugen sunt foarte multe masini care nu au probleme. Dar de ce sa ma ostenesc sa postez cand pot sa ma bucur de ea (masina) in timpul asta. In topicurile cu probleme au scris probabil cei care au avut/au probleme. De acolo ii selectezi pe respectivii si ii scazi pe restul.
Ce e de luat in seama: Vazand avalansa de probleme aparute, te gandesti serios ca proprietar daca nu cumva masina ta face parte sau nu din aceasta categorie....ce sa mai vorbim daca vine cineva nou si doreste sa afle impresii despre ea....
Noule! daca vrei sa-ti cumperi aceasta masina sa sti ca din punctul meu de vedere este o masina demna de luat in seama! Nu am avut probleme cu ea si "sper" sa nu am in continuare. :D
Am 12000km+ si o tin asa tot inainte! O folosesc preponderent in Bucuresti si incerc sa nu o menajez deloc desi o iubesc. :oops:

PS: cel mai ghinionist imi zice...de la accidente nu de la masina...dar si la asta am fost depasit....

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by lnvisible »

Nici eu nu am probleme cu masina. Am cam 4500 km si imi place mult chiar daca bazaie ca dracu bordul sau ceva si nu pot sta fara muzica la un volum ridicat in masina.
Cutia de viteze era usor cam teapana cand era frig si am avut mici probleme cu intratul in marsharier, dar de cand s-a mai incalzit vad ca nu s-a mai intamplat.
Am identificat una din sursele de bazaituri - oglinda retrovizoare, dar in afara de aia mai e ceva si in bord. Cu prima vizita in service cred ca se rezolva toate si ma rog la Dumnezeu ca astea sa fie singurele probleme pe care le am.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by emanuel »

Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din 16 aprilie 2008, la ora actuala 15 500 km - nici o problema. La data ridicarii masinii aveam carnetul de 3 saptamani luat. Am mers pe toate tipurile de drumuri din tara dar am avut grija de ea si pana acum nici un greiere... nimic. Va doresc acelasi lucru!
Daca ar fi sa aleg din nou o masina as alege-o tot pe aceasta.
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

alint
Posts: 8
Joined: 24 Feb 2009, 11:48
Auto:

Re: Cititi asta si nu mai cobiti.

Post by alint »

Din pacate, la drumurile noastre toate masinile ajung sa aiba greierasi si sa "gafaie". Conteaza insa cum se mentine masinutza, si dupa cum am vazut, kiutza se tine tare bine.

djraven23
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2009, 12:32
Auto:

Re: Cititi asta si nu mai cobiti.

Post by djraven23 »

Ii dau si eu dreptate acelui tip Marius...atata timp cat avem drumurile cum le avem...niciodata masina nu va fi silentioasa in momentul circularii pe drumuri...credeti ca un BMW nou-nout seria 7 nu pica directia pe drumurile noastre?va garantez ca cedeaza si cedeaza mai repede decat la o masina Kia si datorita greutatii masinii,iar la pret Kia se tine bine...doar tinand cont de dotarile care le are...8 airbag-uri...si destul de multe altele...
Va doresc tuturor cati mai multi km.parcursi cu masinutele voastre.

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Cititi asta si nu mai cobiti.

Post by bumblebee »

6 airbaguri, nu 8 :)
Kia Cee'd 1.4 best

danny86

Re: Cititi asta si nu mai cobiti.

Post by danny86 »

parerea mea este ca atata timp cat masina este noua.....si ii dai uleiul la timp si de calitate nu are cum sa te lase......insa cum la noi in ROMANICA drumurile sunt cum sunt aici apare problema..... factorul principal sunt drumurile care ne omoara....cand si noi vom avea drumurile din VEST atunci putem sa speram ca nu vom avea probleme cu masina.......parerea mea ca si garantia aceasta la ceed de 7 ani este data cu un scop si anume......atata timp cat drumul este ok ei garanteaza ca nu vei avea problme cu motorul...suspensia si altele......insa nu ne ramane decat sa traim cu speranta nu ca vreodata vom avea drumuri mai bune ci cu speranta ca urmatoarea gropa in care vom da nu va fi atat de mare incat sa ne rupem masina in doua......ma uitam zilele acestea pe DN1.....doamneee au terminat tronsonul barcanesti-tancabesti in toamna...nu au trecut nici 10 luni si deja au inceput cu plombele in patura noua de bitum.......dar ce sa mai zicem nu mai e nimc de zic cand noi nu suntem in stare sa terminam autostrada Soarelui de "nspe" mii de ani decand lucreaza la ea darami-te autostrada Bucuresti-Ploiesti........



daca e sa o luam asa....cand dai intr-o gropa poate sa fie mama ei de mercedes sau dupa cum spun unii MERGEDES :lol: :lol: :lol: .....si ea tot suspensia si pivotii ii lasa acolo......concluzia e ca uneori unii mai platesc si marca....

shpeedy
Posts: 11
Joined: 23 Mar 2009, 10:42
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cititi asta si nu mai cobiti.

Post by shpeedy »

Sunt (inca) posesorul unui VW Passat "cocoshat" care are aproape 10 ani de zile. Ca model, as putea spune ca este una din ultimele masini "de cursa lunga" facute cu simt de raspundere de nemti. Cu toate astea, acesti 10 ani de zile (facuti integral in Romania) si-au pus amprenta asupra masinii, masina trosnind din incheieturi pe mai toate drumurile din Romania (si mai ales din Bucuresti). Asta iarna, am avut ocazia s-o scot din tara, la un drum pina-n Austria. De la Szeged incolo si inapoi, masina parca nu mai trosnea, nu mai avea greierashi (cu toate ca si in Austria am gasit portiuni nu tocmai bune de drum). Ce vroiam sa subliniez este ca pe drumurile din Romania orice masina ajunge sa trosneasca din toate incheieturile indiferent cat de mult costa si indiferent cat de bine inchegata ar iesi pe poarta fabricii.

Din aceasta cauza, am ajuns sa ma orientez spre o masina care sa-mi ofere "best value for money"...Kia Cee'd.

In toamna sper sa-i fac vant "pachebotului" si sa ma alatur voua...

vali40
Posts: 189
Joined: 12 Jul 2007, 11:35
Auto:
Location: Ramnicu-Valcea

Re: Cititi asta si nu mai cobiti.

Post by vali40 »

Kia Cee'd e o masina foarte buna, reusita, "cinstita". Performantele ei, tehnice, estetice etc., dotarile, pretzul, garantia o pozitioneaza inca bine de tot in segmentul ei de piata, cu toata criza industriei auto...
S-a scris corect ca toate masinile "troncane" pe drumurile din Ro. Personal am constatat asta si la alte masini noi: Skoda, Mercedes A Classe, Renault Laguna, Chevrolet Aveo, Hover Cuv, chiar WW Touareg...
Ne putem da seama ca drumurile sunt principala problema a Kia Cee'd pe putinele portiuni de sosele/ autostrazi din Ro netede-masa...
Cee'd 1,6 automatic cu esp 122HP (+ optionale) ...alerg (si) cu ea prin Valcea sa "construiesc" http://www.bibliotecivalcene.ro .

rzv80
Posts: 26
Joined: 10 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: BZ
Contact:

Re: Cititi asta si nu mai cobiti.

Post by rzv80 »

sunt foarte multumit de ceed-ul meu, cu toate ca drumurile din tara noastra isi pun amprenta desul de prematur asupra masinii. un singur lucru sper, cei din service-urile autorizate sa schimbe piesele afectate conform garantiei.
Ceed 1.4 black pearl, fara modificari after market.
Suzuki KINGQUAD 700 LTA, 700cc, 49cp, injectie monopunct
-maxxis bighorn 26'
-evacuare LEOVINCE
-warn 2000 lb
-bullbar KIMPEX
-si multe altele

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cititi asta si nu mai cobiti.

Post by bloggerX »

Eu am luat masina asta tocmai pentru ca vreau ca 5 ani sa ma duc la service si sa se repare problemele de suspensii/directie. Stiu ca e vina mea ca merg pe drumuri din Romania, dar de asta am cumparat Kia si nu FF2. Toate sunt table si plastice, iar temperatura din Romania variaza foarte mult de la noapte la zi -> greieri prin plastice! Suspensia Ceed e rigida asa ca gropile sunt luate si mai puternic de plastice. Tot de la suspensia rigida, neadaptata pt gropile Romaniei, se trag si zgomotele de la suspensie, sau bieletele ce se strica des. Masina e la fel de joasa ca restul de compacte, doar Octavia si Megane sunt ridicate.

Momentan am o simfonie de greieri prin bord(la o anumita temperatura), si o suspensie spate ce zdrangane(pe vreme rece). Sper ca suspensia sa se rezolve pentru cei ce se duc la service 12 aprilie, pentru ca eu urmez pe 26. Trist ca o masina la 16500 face asa, dar am mers cu Megane care la 16000km se comporta mai rau. Cat dai atata face, dar totusi 5 ani stai fara griji, NU 2 sau 3 ani ca la altii.

Atat timp cat te duce din punctul A in punctul B o masina e foarte buna. Nu am auzit de probleme la masina asta, in afara de problemele legate de drumurile proaste. Restul de defecte se incadreaza in numarul de probleme de la marcile de prestigiu! Daca ai pretentii ia-ti masina de peste 20-30 mii de euro! Daca crezi ca masina poporului german sau masina poporului ceh sunt mai bune inseamna ca deja ai multi bani in buzunar cu care iti permiti sa cumperi firma si nu o masina superioara!

Pe ce ma bazez? Cand am cumparat masina am cercetat toate publicatiile/comparatiile ce exista pe internet. In nici o comparatie nu era pe ultimul loc, in majoritatea dintre ele fiind pe locuri fruntase. Atat timp cat compari Ceed cu Focus, Golf, Auris inseamna ca sunt la acelasi nivel la performante/calitate cu un mare plus pentru pretul de achizitie la Ceed. In toate acestea se amintea de amortizarea nerafinata.
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

mishu3113
furia alba turbo
Posts: 183
Joined: 07 Jun 2008, 19:53
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Masina fara probleme- propunere.

Post by mishu3113 »

pro_cee'd 1,4 GSI Best ODO 9400 km -singura problema e un sunet ca un fluierat,scartait sau tiuit(nu stiu cum sa-l descriu) care se aude la relanti si se opreste cand ating ambreiajul. in rest totul OK
Pro-cee'd Cassa White, 1,4 GSL Best (08/2008) - B-91-FHV - ODO 15000 KM
- PACHET COMPLET PIELE DL.GABI STYLE :)
- NUCA SCHIMBATOR CROMATA
- LEDURI DE POZITIE + KIT XENON FAZA SCURTA H7 6000K
- TSW JARAMA BLACK 17" + NANKANG NS2 SPORT 205/45/R17
- ...VA URMA...

ALBUM FOTO:http://picasaweb.google.com/mishu3113/B ... Pc17Sm4wE#
JB:viewtopic.php?f=5&t=5264

matcs
Posts: 111
Joined: 14 Jan 2009, 00:28
Auto:

Re: Masina fara probleme- propunere.

Post by matcs »

salut!
am un ceed din dec 2007,1.4, 38k km, nu am avut probleme, dar am si menajat-o . sunt din cta si am mers cam 70% pe aici prin judet unde drumurile sunt bune in comparatie cu restul tarii...
sunt curios daca totusi se rezolva ceva in legatura cu amortizoarele foarte tari si foarte zgomotoase!!! stiu ca sunt offtopic, dar poate e cineva din constanta care a rezolvat aceasta problema...eu sunt deschis la orice si le-as schimba si maine, pe garantie bineinteles!
bafta!

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Masina fara probleme- propunere.

Post by Razica »

bewter beije din mai 2007 printre primele disele aparute in tara... 0 prblm... 3 cauciucuri sparte, 30.000 km. kia rulles
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Post Reply

Return to “Generalităţi”