Scaun reglabil inaltime

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Scaun reglabil inaltime

Post by Liviu27 »

Salutare,detin o ceed sw fara scaun reglabil inaltime probabil varianta best si cum sotia are sub 1.60 nu ajunge la pedale total,mai nou hotarandu se sa conduca si ea.Ori vand masina care n are nicio vina,merge f bine ori exista posibilitatea sa schimb cu unul reglabil? Ma gandesc ca cel reglabil te si aduce in fata la ridicare.

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by dragosv »

și eu caut de ceva timp și nu găsesc
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Ogy »

E tare asta!!! :)
Tragi in fata de scaun cu ajutorul barei de sub sezut pana ajungi la pedale. Reglezi spatarul astfel incat incheieturile mainilor sa se pupe pe volan deasupra. Reglezi concomitent cu schimbarea pozitiei volanului (inainte/inapoi si sus/jos). Scaunul fara reglaj este mai jos fata de cel cu reglaj (esti mai aproape de pedale).A nu se uita de reglajul ulterior al oglinzilor.
Ori ai vrut sa spui altceva si nu am inteles, ori e subiect de cafenea.

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Liviu27 »

Nu ai inteles ,nici mie nu mi a venit sa cred dar cu scaunul la maxim in fata ,cu spatarul aproape dar nu maxim pt ca nu aici e problema,sotia aluneca un pic spre cavitatea șezutului in spate ,dar suficient cat sa nu poata calca ambreiajul sau frana la podea.Pune-o tu pe Shakira la 1.55 la volan sa vezi ca nici ea nu ajunge.Scaunul nu e plat ca la logan.

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Liviu27 »

Am uitat sa spun ca volanul e la maxim jos ca asa l am dat eu ca sa stau cu cotul pe cotiera mai lejer.Nu stiu daca e tras sau impins dar o sa mai fac o proba cu doamna.Repet ca ajunge doar daca sta mai pe margine in fata.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Ogy »

Si daca ridici scaunul, cum mai ajunge la pedale? O sa ma uit maine sa vad la mine cat de in fata ajunge scaunul ridicat la maxim si coborat la maxim. Cu o perna sau un suport lombar ati incercat? In fata sezutul scaunului este prins intr-o bagheta cu clips de zona metalica a scheletului scaunului. desprinde-o (bagi degetele sub rama plasticului si tragi usor inspre fata jos- putin circular) si o sa coboare si mai mult pozitia picioarelor (se face mai plat decat la logan).
Sa ne intelegem, pozitia de condus se regleaza individual pentru fiecare sofer in parte. Sunteti 2 soferi, reglaje diferite la tot.

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Liviu27 »

M am uitat sub scaun si am vazut doar maneta de tras fata spate si o cutiuta cu senzor de greutate ,esti sigur ca si scaunele de pe best au reglajul ala al sezutului?

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Liviu27 »

Poze sub scaun
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Ogy »

Nu este un reglaj din fabrica ci este ca si cum ai vrea sa scoti tapiteria de pe sezut.
Tragi de zona hasurata in jos-fata si o lasi iesita. Nu te deranjeaza cu nimic. Partea din fata a sezutului (in zona pulpelor soferului)mai coboara cu 1-2cm (cand te asezi pe el).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Liviu27 »

Mersi ,o sa incerc toate variantele si o sa te informez.Cea cu perna cred ca merge dar am condus si eu asa o data si nu prea e ok ca se misca perna la viraj sau franare.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Ogy »

O dracovenie de genu nu fuge.


Le: am testat mai devreme cu scaunul ridicat la maxim (am uitat ruleta), intradevar se ridica dar se deplaseaza si cu vreo 10+ cm mai in fata. Raman maxim 3 cm intre partea centrala a bordului si marginea sezutului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Alteregos
Posts: 1
Joined: 09 Apr 2018, 21:28
Auto: Kia ceed 2008
Location: Galati

Re: Scaun reglabil inaltime

Post by Alteregos »

Salutare tuturor.
Incerc sa revitalizez topicul cu o intrebare: stie cineva daca se potrivesc scaunele fata si bancheta spate de pe un Hyundai i30 din 2008 pe o Kia Ceed din acelasi an? Mulțumesc anticipat

Post Reply

Return to “Generalităţi”